Dört Gözle Beklenen Fuar Merkezi Hizmete Açıldı

Şanlıurfa Fuar Merkezi, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı törenle açıldı. Bakan Elvan," Urfa’nın ihracat hedefi 2 Milyar dolar ve 50 bin istihdam olmalı" 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan fuar merkezinin açılışına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Halil Özcan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu,  AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve ilçe belediye başkanları, kamu kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dualar eşliğinde açılan fuar merkezinin Şanlıurfa ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenirken, fuarın her ay bir organizasyona ev sahipliğini yapacağı öğrenildi. Büyük bir katılım kitlesi ile açılışı yapılan fuar merkezini gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve milletvekilleri fuar merkezine hayran kaldılar.

‘Her ay şehrimizde bir fuar organizasyonu yapılacak’

Açılışta bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,“ Fuar merkezleri gelişmenin kalkınmanın öncüsü durumundadır. Şanlıurfa bir tarım şehridir. Bir turizm şehridir. 12 bin yıllı bir şehir. Dolayısıyla her ay bu şehrimizde bir fuar organizasyonuyla turizm anlamında canlılık gelecek ve ticaretle iştigal eden tüm kardeşlerimiz aynı şekilde bu proje sayesinde anlaşmalar gerçekleştirecek. Ticaret artacak ve Şanlıurfa’nın ekonomisi canlanacak" dedi.

‘Yedi düvele karşı bu mücadelemizi sürdürüyoruz’

Bugün Urfa’nın ecdadını andığı bir gündür diyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Bu gün her bir Şanlıurfalı kardeşimin mutlu olduğu ve geçmişini, atasını, ecdadını andığı bir gün. 11 Nisan 1920’de Şanlıurfalı o vatansever, devletini, milletini, bayrağını seven o ecdadımız, atalarımız Şanlıurfa’mızı o düşmanların işgalinden kurtardı. 12’lere Allah’tan rahmet diliyorum. O dönemde Şanlıurfa’mızı, istiklalimizi bizlere kazandıran tüm şehitlerimizi, Şanlıurfalı ecdadımızı rahmetle, minnetle anıyorum. Aslında şu 15 Temmuz darbe girişimi bizim istiklalimizin, bizim istikbalimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Şanlıurfalı hemşerilerimiz, kardeşlerimiz başta olmak üzere bu ülkeyi bölmeye çalışan, bu ülkeyi parçalamaya çalışanlara karşı aynen istiklal mücadelemizde olduğu gibi 15 Temmuzda bir istiklal mücadelesi sergiledik. Bu mücadelemiz deva ediyor. Yedi düvele karşı bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin gelişmesinden, kalkınmasından, büyümesinden, hele hele küresel ölçekte güç sahibi olmasından rahatsız olanlar var. Türkiye büyümesin istiyorlar. Türkiye güçlenmesin istiyorlar. Şanlıurfa’mız gelişmesin istiyorlar. Kalkınmasın istiyorlar çünkü o insanlar sömürmeye alışmışlar, o dış mihraklar. Yine o dış mihraklar Türkiye’nin güçlenmesinin kendilerine zarar vereceğini düşünüyorlar.  Bu nedenle terör örgütlerine destek veriyorlar. Bizim mücadele ettiğimiz terör örgütlerinin hemen hemen tamamına destek verdiklerini görüyoruz. Şundan emin olun, tüm teröristler ortadan kaldırılıncaya kadar, tek bir terörist bile kalsa mücadele edeceğiz. Allah’ın izniyle terörün kökünü kurutacağız. Türkiye gücünü Fırat Kalkanında gösterdi, Zeytin Dalında gösterdi.  Eğer önümüze çıkacak olurlarsa yine gösteririz. Biz güçlü bir millet ve güçlü bir ülkeyiz” dedi.

‘Son 15 yılda Şanlıurfa’nın ihracatı tam 22 kat arttı’

Açılan fuar merkezi ile birlikte Şanlıurfa’nın ihracatta artışa geçeceğini söyleyen Bakan Elvan, “İnşallah bu fuar merkezi sayesinde daha çok ihracat yapacağız. Üretmiş olduğumuz ürünleri burada dışarıdan gelen firmalara sunma, gösterme imkânına kavuşacağız. Son 15 yılda Şanlıurfa’nın ihracatı tam 22 kat arttı. Şu anda 153 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Peki, 2023 hedefimiz ne, Şanlıurfa’da 2 milyar dolarlık bir ihracatı gerçekleştirmek. Bunu da başaracağız. Mevcut organize sanayi bölgesine ilave olarak Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Yine ayakkabı üretiminin merkezi haline getireceğiz. 10 binlerce kardeşimiz çalışacak. Organize sanayi bölgelerinin yapımı sonrası yine konfeksiyon atölyelerine desteğimizi verdik. Ayakkabıcılar sitesinin kurulması, tüm bunları sağlayarak inşallah önümüzdeki süreçte 50 bin kardeşimizi iş ve aş sahibi yapacağız. 50 bin kardeşimizin iş bulması demek 250 bin insanımızın Şanlıurfa’da aş sahibi olması demektir” diye konuştu.

‘Şanlıurfalılar her şeyi hak ediyor’

Son olarak açılıştan konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Şanlıurfa’ya şu proje ne kadar yakışmış değil mi. Yürekten kutluyorum, yürekten tebrik ediyorum. Şanlıurfa olarak her şeyi hak ediyorsunuz. Emin olun yarınımız bu günümüzden daha iyi olacak. Buna inanarak söylüyorum. Ben özellikle Urfa’nın bu gelişiminde emekleri olan başka Büyükşehir Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz, il başkanımız, bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyor ediyorum” dedi.


 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER