Doların Ateşi Pasaj Esnafını Vurdu

Şanlıurfa'da Doların yükselişi ithal ürünlerin fiyatını arttırdı. Bu durum pasaj esnafın satışlara da olumsuz etki etti. Şanlıurfa’da  ticaretini dolar üzerine yapan esnaflar dolardaki yükseliş nedeniyle adeta bitme noktasına geldiklerini söyledi.

Doların Ateşi Pasaj Esnafını Vurdu

İthalat ve ihracat piyasası nabzının attığı Kapaklı, Japon, Bağdat ve Dünya Pasajlarındaki esnaf, yaptıkları alışverişlerin dolar üzerinden olması sebebiyle yaşanılan artışın en fazla kendilerini etkilediğini belirtti. Pasaj esnafı gün boyu siftah yapamadan iş yerlerini kapatıp akşam eve gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Şanlıurfa'dan Dünya'ya açılan penceresi olan pasaj esnafı dolar mağduru oldu. Son 3-4 aydır sürekli yüksek olan dolar esnafın satışlarını etkiledi. Son dolar artışından sonra ekonomik olarak çok etkilendiklerini dile getiren Japon pasajı esnafı Hasan Diy ise bu yükselişten dolayı dolar bazında satılan eşyalarda yükselme olduğunu bundan dolayı da alışveriş yapamadıklarını ifade etti.

Dolar bazında çalışan bütün esnafın bu durumdan kötü etkilendiğini belirten Diy, " Dolarla alıp TL ile borç verdiğimiz mallarımızı şu an aynı fiyata alamıyoruz, pasaj esnafı olarak çok sıkıntı yaşıyoruz.Doların yükselmesiyle birlikte burada da ciddi bir fark oluştu. Buradaki zararımız çok büyük. Alışverişlerde durgunluk oluştu. Dolar borcu alan insanlar borçlarını vermek istemiyor. Çünkü dolar çok yükseldi. Borcu olan insanlar doların düşmesini bekliyorlar. Dolar bazında çalışan bütün esnaf bu durumdan kötü etkilendi.

Esnaf olarak bizler çok etkilendik. Biz dolarla alışveriş yapıyoruz. Dışarıdan ithal ürün alıyoruz. Biz aldığımız ürünleri dolarla alıyoruz. ithal ettiğimiz ürünü satarken de TL ile satıyoruz. Doların yükselmesi bizi mağdur etti. Dolar düşük iken bizim için avantajlıydı. Ama dolar yükselince 5 liralık bir ürünü 10 liraya çıkmış oluyor biz bunları satamıyoruz. Ondan dolayı bu olayların bize çok kötü yansımaları oldu. Eskiden dolar düşük olduğundan işleri daha revaçta olurdu, şimdi ise doların yükselmesi inmesi sırasında piyasayı etkiliyor. Kira kontratlarımız dolar bazında olduğundan her yıl bir artış oluyor. dışar dan getirdiğimiz bir ürünü belli bir kar oranıyla satıyorduk zaten ona bir kar oranı üstüne koyuyorduk birde oların yükselmesiyle birlikte ürün fiyatı yükselinde müşteri almıyor, Bir an önce iki ülke arasındaki ikili işlerin yoluna konulması ve doların ateşinin düşürülmesi gerekiyor. Aksi halde sadece esnaflar olarak değil, ülke olarak batma noktasına geldiğimizi görüyoruz” şeklinde konuştu.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi
Hamdi - 8 ay Önce

Beter olsunlar

be Hamdi
be Hamdi @Hamdi - 8 ay Önce

asıl sana beter olsunlar.

Urfalı
Urfalı - 8 ay Önce

Onlara bişey olmaz

urfa   636363
urfa 636363 - 8 ay Önce

onalara bir şey olmaz ne kadar dolar yükselse hep sermaye 2 ye katlanıyor hepsının ambarlarda dünya kadar malları var ... beter olsun .. 1 cente aldıkları mallı 2 ile 3 dolara satıyorlar. geçenlerde termos aldım ve çay termosu aldım adam dediki 12 saat çayı sıcak tutar .. 1 saat bile çayı sıcak tutmuyor.. termos aldım .. bana 45 dedi hemen tanidiği geldı bende kulaj misafırı oldum adama 30 ytl dedi bende termos kalsın dedım neden sordu ..sen bılıyorsdun dedım... hepsi top atsın

Tiranlı
Tiranlı - 8 ay Önce

Yarin arif muhsin geliyor

Tarımdaki hakkında son haber05427248482
Tarımdaki hakkında son haber05427248482 - 8 ay Önce

İyi tarım destek hakkında son durum

cardon
cardon - 8 ay Önce

Her sene kaç lira vergi veriyor bunlar bir araştırılsın ne kadar ürün alırsan al demezler buyrun faturası buyrun fişi alayı lord oldu hala agliyorlar.

Poyraz
Poyraz - 8 ay Önce

Uçkagitcilara bisey olmaz

SIRADAKİ HABER