Doktor Yalçın'ın Saldırıya Uğramasını Meslektaşları Kınadı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde hasta yakınının saldırısına uğrayarak kafatası kırılan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın tedavisi devam ederken, hastane yönetimi ve sivil toplum kuruluşlarınca açıklama yapıldı.

Doktor Yalçın'ın Saldırıya Uğramasını Meslektaşları Kınadı

Dün gece yüksek ateş şikâyeti ile çocuğunu Harran Üniversitesi Tıp Fakültesine getiren baba Abdülkadir K. Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ı çocuğu ile ilgilenmediği iddiası ile kaldırım taşıyla doktora saldırdı. Kafasına alan darbe ile yere yığılıp kalan doktor kanlar içinde kalırken doktora yine hastanede bulunan meslektaşları müdahale ederek hemen tedavi altına alındı.

İlk yapılan müdahale ardından doktor durumu ciddiyetinden dolayı yoğun bakıma alındı. Olayla ilgili bugün Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği ve Şanlıurfa Tabip Odası Başkanlığı açıklama yaptı. Meslektaşları için bir araya gelen yüzlerde sağlık çalışanı durumu protesto etti. Yapılan açıklamaya Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Doç.Dr.Mehmet Akif Altay, Şanlıurfa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Melik, Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Ahmet DOBLAN ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Basın açıklamasını ilk olarak Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Doç.Dr.Mehmet Akif Altay yaptı.

“Doktoru İlk Önce Sözlü Olarak Tehdit Etmiş “

İlk açıklamayı yapan Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Altay, “Hasta yakınlarının dön gece geç saatlerde çocuklarının ateşi yüksek olduğu gerekçesiyle hastaneye geldiklerini belirtti. Altay,“17.07.2018 tarihinde saat 20.11’de 4 yaşında bir kız çocuğu ailesi tarafından ateş ve kusma şikâyeti nedeniyle Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil polikliniğinde başvurmuş. Yapılan ilk fizik muayenesi sonrası 20:13’de tetkikleri istenmiş ve saat 20:30’da biyokimya laboratuvarında tetkikleri çalışılmaya başlanmıştır. Yapılan fizik Muayenesinde hayatı tehdit edecek menenjit gibi bir bulguya rastlanmadığı tespit edildikten sonra hastaya gerekli tıbbi müdahale damar yolundan sıvı desteği ile antibiyotik desteği ve ateş düşürücü uygulanmaya başlanmıştır. Saat 21:06’da tetkik sonuçları çıkmıştır.

Tetkik sonuçlarında hastanın enfeksiyon parametrelerin in yüksek olduğu görülmüş ve tıbbi olarak takibi müşahede salonunda devam ettirilmiştir. Hastaneye başvuru sırasında ateşi 38,2 derece olup takipleri sırasında ateşi 37.5 derece kadar düşürülmüştür. Tedavisi halen devam etmekteyken hastanın babası tarafından saat 22:35 sıralarında çocuk acil polikliniği önünde Doktor Bahattin Ahmet Yalçın isimli hekim arkadaşımıza öncesinde sözlü olarak tehdit edilmiş sonrasında fiili olarak saldırı düzenlenmiştir.

50-30 cm ebadında yaklaşık 10 kg ağırlığında olan kaldırım taşını doktorun kafasına fırlatmış olup atılan ilk taşı eliyle engelleyen hekim arkadaşımıza öldürmek maksadıyla ikinci kez taş fırlatmış olup hekim arkadaşımızın kafasında iki ayrı yerde 10 ve 13 cm boyunda kafatasına kadar derinleşen kesiğe neden olmuştur. Acil polikliniğinde müdahaleye alınan hekim arkadaşımızın tomografisinde kafatasında çatlak şüphesi derin kesikler nedeniyle acil şartlarda ameliyata alınmış olup, sonrasında devam eden hayati tehlikesi nedeniyle yoğun bakım ünitesinde halen takip ve tedavisi devam etmektedir” dedi.

“Saldırı Hepimizi Dehşete Düşürmüştür”

Bir can kurtarmak için ailesini ihmal eden bu fedakâr insanlara yapılan saldırılar hepimizi dehşete düşürmüştür diyen Başhekim Altay ,“Bir canı kurtarmak, bir acıyı daha dindirmek amacıyla 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet sürdüren ve eğitim hayatı bir ömür süren bu uğurda kendi ailelerini, eşlerini, çocuklarını, anne ve babalarını dahi ihmal eden bu fedakâr insanlara yapılan bu çirkin saldırı tüm hekim arkadaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını dehşete düşürmüş moral ve motivasyonlarımızı bozmuştur. Zaten hekim ihtiyacının hat safhada olduğu ilimizde bu tür insanlık dışı saldırılar halkımızın sağlık hizmetinden yararlanmasını daha da zorlaştırmaktadır.

Sağlıkta şiddete sıfır tolerans uygulanması ve şiddete başvuranların en ağır şekilde ve caydırıcı cezalarla cezalandırılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanları adına istiyoruz. Yaşanan bu vahim olayla ilgili olarak idari ve hukuki süreç başlatılmış olup yakinen takip edilecektir” dedi 

‘Şartlar Yüksek Beklenti algısını karşılayamamaktadır’

Öte yandan basın açıklamasına katılan Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanı Ömer Melik’te yaptığı açıklama ile yaşanan şiddeti kınadığını ve konunun takipçisi olacağını söyledi. Melik, “Bu alanda sağlıktaki güvenlik zafiyetine de değinen Ömer Melik açıklamasında şu sözlere değindi. “Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın kışkırttığı yüksek hizmet talebi, toplumda beklenti oluşturmakta fakat hastanelerde ki yığılmalar hekim sayısının yetersizliği, iş yükünün fazla olması, toplumda oluşturulan yüksek beklenti algısını duyuramamaktadır.

Hastayı müşteri olarak gören bu uygulamalara tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının karşı çıkmasına rağmen Sağlık Bakanlığı hala biz sağlık emekçilerine kulaklarını tıkamaya devam etmektedir. Hekimlerimize yöneltilen "doktor efendi, hastanın cebinden elini çek", "bunlara iğne bile yaptırmam" söylemlilerinin yaratığı aşağılama ve hedef haline getirilmelerinin sonuçları sağlık çalışanlarına şiddet olarak dönmektedir.” Dedi.

‘Yapılanı Görmeyen Anne Aşye K. Eşini Savundu’

Bir önceki gece kızını Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Aciline getiren ve doktorun çocuğu ile ilgilenmedi gerekçesi ile doktoru darp eden baba Abdülkadir K. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Darp edilen ve hala yoğun bakımda bulunan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Şehir genelinde herkesçe kınanan saldırı ile ilgili açıklamanın yapıldığı saatlerde saldırganı eşi Ayşe K. İki kız çocuğu ile birlikte hastaneye geldi. Yapılan saldırı sonrasında kendisini ve kocasını savunan kadın, kocam yaptı bir sorun neden yaptı o doktorun hiç mi suçu yoktu” diyerek orada bulunan herkesi hayrete düşürdü. Çocuğumun 45 derce ateşi vardı ama doktor gelip serum takıp gitti. Çocukla ilgilenmedi, çocuğun hala daha ateşi var. Doktorun bir şeyi yok.  Doktoru yoğun bakıma aldılar rapor için yoğun bakıma almışlar. Dövmüş ama neden dövmüş eşim doktoru, doktorun hiç mi suçu yok?" dedi 

Başhekimle görüşeceğini ve kendilerinin de haklarını savunacağını söyleyen anne Ayşe K. Güvenlik görevlileri ile yaşadığı polemik sonrasında başhekimle görüştürülmek üzere içeriye götürüldü. Doktora saldıra da bulunan baba Abdülkadir K ise ifadesi alındıktan sonra sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
arte
arte - 11 ay Önce

ya Allah aşkına yeter o saldırgan hapse atılmazsa yazıklar olsun doktor ölür adı bir hastaneye verilir sıra diger doktora gelir

SIRADAKİ HABER