Dikkat! Gereksiz Meşguller Hayatlara Mal Olabilir

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü 112 acil çağrıya gelen gereksin aramalar hakkında vatandaşları uyarırsak gereksiz yapılan aramalar başkalarına hayatlarına mal olabilir dedi.

Şanlıurfa 112 acil Çağrı merkezine günlük ortalama 14 bin üzerinde arama geliyor. Gelen çağrıların 14 bini asılsız ihbar olarak geliyor. Bundan dolayı vatandaşlara uyarılarda bulunan Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Merkezi Ekip Lideri Mehmet Atalar, 112 Komuta merkezinin gelen asılsız ihbarlarla meşgul edildiğini ve böylelikle gerçek vakalara bazen geç kalınabildiğini belirtke bu sebepten dolayı insan hayatının tehlikeye girebildiğini söyledi.

‘Günlük ortalama 14 bin asılsız çağrı geliyor’

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü 112 Komuta Merkezi Ekip Lideri Mehmet Atalar, “İlimiz 112 Acil Çağrı Merkezine günlük ortalama 14 bin 500 çağrı gelmekte gelen bu çağrıların 14 bini asılsız ihbar olarak değerlendirilmektedir. Gelen çağrılarda çoğu zaman telefon cihazlarının denenmesi çocukların elinde oyuncak olarak telefonların 112’yi arayarak gereksiz yere meşgul etiği tespit edilmiştir.” dedi.

‘Vatandaşlarımız 112’yi gereksiz yere meşgul etmesin’

Mehmet Atalar, “Bu konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse bir bölgede bir mahallede olan vakaya ambulans gönderdikten sonra o vakanın asılsız olduğu tespit ediliyor aynı bölgede aynı mahallede oluşan başka bir vakayı daha farklı daha uzak bir bölgeden ambulans göndermek zorunda kalıyoruz. Buda hastalar açısından çeşitli sorunları çeşitli mağduriyetleri oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızdan 112 gereksiz yere meşgul etmemeleri gereksiz yere aramamalarını talep ediyoruz.” Diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER