DEDAŞ Yetkilileri  Maşuk’ta İncelemelerde Bulundu

İl Müdür Yardımcısı Murat Dursun, Maşuk Seyrantepe Mahalle Muhtarı Veysi Demir’i muhtarlık bürosunda ziyaret etti.

DEDAŞ Yetkilileri  Maşuk’ta İncelemelerde Bulundu

Son dönemlerde bölgede yaşanan elektrik kesintileri, Maşuk sakinlerini tepkisine neden olmaya devam ediyor. Oluşan bu mağduriyetlerin ardından DEDAŞ İl Müdür Yardımcısı Murat Dursun, Maşuk’a geldi. Muhtar Veysi Demir ve mahalle sakinleriyle bir araya gelen Dursun, sorunun çözümü için gerekenlerin yapılacağını söyledi.

KESİNTİLERİN NEDENİ: ŞANTİYELER

Kesintilerin temel sebebi şantiyelerden kaynaklandığı iddia edildi. Fuar alanının tamamlanmasının ardından o bölgeden Maşuk Seyrantepe, büyük bir elektrik hattı bağlanacak.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

2015 yılı Temmuz ayından bu güne kadar DEDAŞ yetkililerine sayısız telefon arıza kaydı, sözlü, yazılı ve yüz yüze şikayet bildirimleri yapılmıştır. Bu güne kadar DEDAŞ yetkililerinden sırası ile en alt kademeden başlayarak, arıza kayıt personeli, ilgili birim şefleri, ilgili birim müdürleri, DEDAŞ arıza birimi şefi Hikmet NİTE, arıza birimi müdürü Mehmet KÜRÜM ve DEDAŞ il müdür yardımcısı Murat DURSUN Beylerle sırası ile görüşülmüştür. Bu görüşmelerde sorunumuz ile ilgili olarak elimizde mevcut olan voltaj düşüklüğünü gösteren video kayıtlarını sırası ile bütün yetkililere izletmemize rağmen, bırakın sorunu çözmek için girişimde bulunmayı aksine problemin mahalle sakinlerinden kaynaklandığını ima eder bir tutum ile sözlü davranışlarda bulunarak, bu problemin sorumlusu bizlermişiz gibi konuşmalar gerçekleştirmişlerdir. ( Örnek olarak ; her bir dairede 5 klima bulunmakta, bu klimaların hepsini çalıştırırsanız doğal olarak voltaj düşüklüğü ile karşılaşırsınız. tükettiğiniz enerjinin parasını ödüyor olmanız, sizlere bu hakkı vermez )
Yaşadığımız coğrafi koşullar ve iklim şartlarından dolayı yaz aylarında hava sıcaklıkları 50 dereceye kadar yükselmekte ve vatandaşın hissedilen sıcaklık derecesi 60 derecenin üstüne çıkmaktadır. Bu denli sıcak bir iklimde yaşayan insanların klimasız bir yaşam sürmesinin mümkün olmadığını sizlerde takdir edersiniz. Bu hava şartlarının özellikle çocuk, yaşlı ve hasta insanları fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkilediğini düşünürseniz ortaya çok dramatik tablolar çıkmaktadır. Yukarda ismini zikrettiğim yetkililer ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kalması neticesinde mahalle sakinlerinden 10 kişilik bir grup ile ŞANLIURFA DEDAŞ il Müdürü Osman HONDU Bey'e sorunumuzu iletmek için 07.07.2017 tarihinde DEDAŞ il müdürlüğündeki makamında kendisini ziyaret etmek için talepte bulunduk. Lakin Osman bey görüşme talebimizi kabul etmek yerine özel güvenlik görevlileri ve şeflerini bizlere yönlendirerek " benle neden görüşüyorlar gitsinler diğer müdürler ile görüşsünler " diyerek bizim görüşme talebimizi geri çevirmiştir. Bu esnada Şanlıurfa'da bulunan Hilton in Garden otelinin genel müdürü bizim ile aynı şekilde önceden randevu almadan DEDAŞ il müdürü Osman bey' in makamına gelerek kapıdaki güvenlik görevlisine Osman bey ile görüşmek istediğini iletti, güvenlik görevlisi randevusu olup olmadığını sordu, otelin genel müdürü randevum yok 8 saattir otelin elektriği kesik bu konuyu görüşmek istediğini iletti. Güvenlik görevlisi Osman bey' e Hilton otelinin genel müdürünün görüşme talebini iletmek üzeri makamına girdi ve arkasından Osman bey' in sekreteri ve güvenlik şefi Osman bey' in makamından çıkarak bizi bir üst katta bulunan Kırsal kesim arıza müdürü Mehmet YILMAZ bey' in yanına yönlendirmeye çalıştı biz talebi geri çevirerek Osman bey ile görüşmek istediğimizi ilettik, güvenlik şefi ve Osman bey' in sekreteri bizim sorunumuzu çözecek kişinin Mehmet YILMAZ bey olduğunu söyleyip bizleri Mehmet bey' in odasına götürdüler. Mahalle sakinleri ile istişare ederek bir kişinin Osman bey' in makam odasının önünde kalmasına karar verdik. Bizler Osman bey' in makamından ayrılmamızın ardından Osman bey Şanlıurfa Hilton otel müdürünün görüşme talebini kabul ederek makamına kabul etmiştir. Bizleri başka bir birime yönlendirmesinin amacı bizleri uzaklaştırıp Makam ve mevki sahibi bir kişinin görüşme talebini kabul etmek olduğunu anladık. Bu gayri ahlaki tutum ve davranış TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devletinin demokrasi ve hizmet anlayışı ile hiç bir şekilde bağdaşmamaktadır.
Kendisinin sorumluluk alanında olmamasına rağmen bizi yönlendirdiği Kırsal arıza müdürü Mehmet YILMAZ bey bizlerin sorunu dinleyip kendisine voltajın düşüklüğünü ispatlayan videoları izledikten sonra, bizlerle beraber mahallenin bağlı olduğu 233 nolu trafonun yanına gelerek arıza ekibi ile beraber inceleme yaptı. Sorunun nötr kablosundan olduğunu söyleyip nötr kablosunu ek yaptılar, fakat sorun yine çözülmeyince 233 nolu trafonun voltaj kademe ayarı yükseltildi. Şahsım bizzat daha önce arıza şefi Hikmet NİTE ve Mehmet KÜRÜM bey' e sorunun trafodan kaynaklandığını ve enerji yükünü kaldıramadığı için yetersiz kaldığını bu yüzden trafonun daha yüksek akımını karşılayacak bir trafo ile değişmesi gerektiğini veya ek trafo konulması gerektiğini ilettiğimi Mehmet YILMAZ bey' e söyleyerek sorunun nötr kablosundan olmadığını tekrarladım. MEHMET bey " voltaj kademesinin yükseltildiğini sorunun çözüldüğünü" söyledi, bende Mehmet bey' e bunun bir çözüm olmadığını gece hava sıcaklığı düşünce enerji akımının normal değer olan 220 W un üstüne çıkacağının ve elektronik eşyalarımızın zarar göreceğini iletmeme rağmen böyle bir durum ile karşılaşmayacağımızı söyledi. Lakin Mehmet bey' in öngörüsü gerçekleşmeyerek benim öngörüm gerçekleşti ve 04.07.2017 tarihinde gece saat 03:00 da evlere gelen elektrik voltajı 246 W olarak tehlike sınırına ulaşması sonucu 186 elektrik arıza hattı aranarak bildirim yapıldı ve arıza ekibi 233 nolu trafodan voltaj kademe düşümü yaptı ve biz yine sorunun en başına döndük. Bütün çabalarımız şikayetlerimiz sonuçsuz kalmış çözümü belli olan bir sorunda, çözümsüz kalmış bulunmaktayız. 04.07.2017 tarihinde öğlen saatlerinde Mehmet YILMAZ bey ile telefon aracılığı ile görüşerek sorunun devam ettiğini ilettim, Mehmet bey nötr kablosundan kaynaklı olduğunu ve nötr kablosu bağlandığını ve voltajın 190 ile 200 W arasında gelmesinin normal olduğunu, asansörlerin ve elektronik cihazların çalışmasında bir sorun olmayacağını iletti, bende karşılık olarak asansörlerin, elektronik cihazların ve klimalarımızın sağlıklı çalışmadığını çok büyük sıkıntılar yaşadığımızı, bina sakinlerinin asansörlerde kilitli kaldıklarını, çocuk ve yaşlı insanların zor durumda olduklarını ilettim. Mehmet bey bir süre takip etmemiz gerektiğini söylemesi üzerine görüşmeyi sonlandırdım.

İlerleyen günlerde sorunun devam etmesi üzerine DEDAŞ il müdürü Osman bey' e sorunumuzu iletebilmemiz için normal bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devleti vatandaşı olmamızın yeterli olmadığını anladığımız için siyasi bir kişi aracılığı ile randevu almaya çalıştık ve bir sivil toplum örgütü olan akil gençler sivil toplum örgütünün genel başkan yardımcısının aracılığı ile randevu alabildik. 11.07.2017 tarihinde saat 10:00 da üç kişilik bir heyet ile DEDAŞ il müdürü Osman HONDU bey' i makamında ziyaret ederek nezaket kuralları içeresinde 2015 yılı haziran ayından bu güne kadar bu sorunu yaşadığımızı, yazılı, sözlü ve yüz yüze bütün yolları denediğimizi DEDAŞ'ın bütün kademelerindeki yetkililerle görüştüğümüzü ve bir çözüm üretilmediğini kendisine arz ettik. Voltaj düşüklüğünü ispatlayan oturduğumuz adresteki sitenin jeneratörün elektronik panelindeki göstergelerin mevcut olan video kayıtlarını bizzat kendisine izletmek sureti ile sorunu aktardık. İl müdürü Osman bey daha önce görüştüğümüz alt kademedeki şefler ve müdürler ile ağız birliği etmişçesine, sorunun halktan kaynaklandığını, evlerde her odada bir klima çalıştığını vb. gibi bir çok suçlayıcı ithamda bulunarak TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devletinin bir kurumunu temsil eden en üst düzey bir yetkiliğe yakışmayacak bir tutum sergilemiştir. Arıza şefi Hikmet NİTE bey' i sorun ile ilgili olarak makam odasına çağırdı. Lakin biz bu yaklaşım tarzından pek hoşnut kalmadığımızdan dolayı nezaketen kendisinden müsaade isteyerek görüşmeyi sonlandırarak makamından ayrıldık. Osman bey Konu ile ilgileneceğini söylemiştir.
Şanlıurfa DEDAŞ il müdürü Osman HONDU bey ile görüştüğümüz esnada Osman bey' in telefonunu bir Millet vekili arayarak Osman bey' in makamının kapısında bir akrabasının olduğunu ve elektrik ile ilgili sorunun olduğunu ve yardımcı olmasını talep etmiştir ve Osman bey bu Millet vekiline Bakanım sıfatı ile hitap etmekteydi. Osman bey' in Bu tutum ve yaklaşımı bizlere göstermiştir ki; bizler sıradan birer vatandaşlar olduğumuz için Demokratik bir ülke kavramından, Eşit hak ve Hürriyetten yoksun bir yaşam bicimi yaşamakla yükümlüyüz ve bizler gibi bir siyasi bir bağlantısı olmayan kişilerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesi gayet olağan bir durummuş. Osman bey ile görüştüğümüz tarih olan 11.07.2017 tarihinden 17.07.2017 tarihine kadar geçen süre zarfında üç yıldır yaşadığımız voltaj düşüklüğü sorununa bir çözüm üretilmemiş ve ilgilenilmemiştir. Sorunun devam etmesi nedeni ile her gün sitenin jeneratörünün elektronik gösterge panelinden telefonumun kamerasından videoya aldığım görüntü kayıtlarını Mehmet YILMAZ bey' in Whatsapp iletişim hattından kendisine ilettim ve sorun ile ilgileneceğini tarafıma iletti. Fakat yine girişimimiz sonuçsuz kalmıştır. Mahallenin sorunu kısaca; elektrik akımının normal değeri olan 220 W olarak evlerimizdeki cihazlara ulaşması gerekir iken bu elektrik akımı gün içerisinde sürekli anlık( 1 dk ile 5 dk süre arasında ) dalgalanmalarla 145 W ile 190 W aralığında sürekli değişmektedir. Bu dalgalanmalar her gün sabah 11:00 başlayıp 21:00 saatleri arasında devam etmektedir. Kimi günler akşam saat 23:00 kadar uzamaktadır. Bu voltaj dalgalanmalarının tüm video kayıtları mevcuttur. Sisteme yüklemeye çalıştım fakat sistem kabul etmediği ve hata verdiği için videoları tarafınıza iletemedim. Sitemizde yaşayan Yaşlı ve çocuklar asansörlerde kilitli kalma korkusundan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır ve çocuklarımızda kapalı alan fobisi gelişmektedir. Diyabet ve Tansiyon rahatsızlığı olan yaşlı hastalarımız elektrik akımından kaynaklı olarak klimaların sağlıklı çalışmamasından dolayı fizyolojik ve metabolik rahatsızlıklar yaşamaktalar. Bizler Mahalle ve KUMRU 4 Sitesi sakinleri olarak TÜRKİYE CUMHURİYETİ Devletinin birinci sınıf vatandaşı olduğumuzu hissetmek istiyoruz, sorunlarımıza siyasi bir kimlik taşımadan çözüm üretilmesini istiyoruz. Gereğinin yapılmasını önemle arz ediyorum.

SAYGILARIMLA
Not: Tarafınıza buradan yazılı olarak aktardığım tüm anlatılanlar şahitli, ispatlı ve somut delilleri mevcuttur. Talep etmeniz durumunda şahitler, video kayıtları ve telefon arama kayıtları iletilecektir.

Editör
Editör @Hakan - 2 yıl Önce

Merhaba iletişim bilgilerinizi paylaşırsanız görüşmek istiyoruz sizinle.

http://www.urfanatik.com/iletisim.html

M.t.
M.t. - 2 yıl Önce

Başka söze gerek kalmadı. Yaşasın Şanlıurfa DEDAŞ imparatorluğu.

Nejdet
Nejdet - 2 yıl Önce

4 yıldır aynı masallara devam.

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

ENERJİ PİYASASI DENETLEME VE DÜZENLEME KURURLU BAŞKANLIĞI' NA
( 03.07.2017 tarih ve 93343281-622.01-23807 sayılı yazıma ilgili kurumun cevabına istinaden cevap dilekçem )
Sayın EPDK yetkilisi ;
Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
Eklerde yer alan şikayet yazım ve ilgili kurum olan DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş' nin cevap yazısı incelendiğinde, ilgili kurumun cevap yazısının benim şikayet etmiş olduğum konu ile alakasının olmadığı açık bir şekilde görünmektedir. Tarafımdan yazılan dilekçede şikayet konusu "Yetersiz Hizmet Alımı ve Düşük Enerji Akımı" dır. Dilekçemde 2015 yılından bu güne kadar şebeke akımının elektrik ve elektronik cihazlarımıza 220 w akım girişi olması gerekirken, cihazlarımıza gelen akımın 155 w ile 190 w arasında sürekli dalgalanmalı bir enerji akımının gelmesidir.
DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş' nin cevap yazısının benim bahse konu olan şikayetim ile yakından veya uzaktan alakası yoktur. İlgili kurumun cevap yazısının benim şikayet dilekçem ile alakası olduğunu düşünecek olursak ( alakası olmadığı halde ) cevap yazısında bahse konular benim kesintisiz ve kaliteli hizmet almama engel olacak bir mazeret ve gerekçe olamaz. Yetkili kurum olan DEDAŞ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ' nin kanun ve yasalarına uyan her vatandaşına çağdaş hizmet anlayışı ile kaliteli ve kesintisiz hizmet vermek en önemli sorumluluğudur.
Türkiye’de elektrik dağıtım şirketleri 2013 yılında serbestleşme sürecine girmiş ve bölge bölge ayrılarak elektrik dağıtımından görevli satış şirketleri olarak kullanıcıya ulaştırılmaya başlamıştır. EPDK geçerliliği altında Elektrik Piyasası Kanununun 4628 sayılı kuralı kapsamında elektrik dağıtımına sahip olan şirketler kendi bölgelerindeki sunulan elektrikten sorumlu olmakta, herhangi bir arıza durumunda müşterinin taleplerine cevap vermek durumundadırlar.Dağıtım ve satış konusunda ayrım yapılan elektrikte TEDAŞ’ın 21 bölgesi özelleştirilerek görevlendirilen şirketlerin sorumluluğuna sunulmuştur. Bu 21 şirket il il değil bölge bölge ayrılır. Yani bir dağıtım şirketi kendisine tahsis edilen nokta ve çevre illerin elektrik dağıtımından sorumludur.
Bölgemizde sorumlu olan elektrik dağıtım şirketi genel anlamda şu görevleri üstlendiğini onaylar:
Sorumluluğu dahilindeki bütün illerde dağıtımı kesintisiz sağlamakla yükümlüdür.
Bölgesindeki şehirlere elektrik dağıtımında zaman zaman kurulan ağlarda oluşan arızaları onarmak yada belirli aralıklarla bu ağların gerekli bakımlarını yapmak zorundadır.
Dağıtım şirketi bölgenin elektrik ağını işletmekle görevlidir. Elektrik dağıtımı süregelen bir iştir, işletme faal durumda olmazsa kesintiler yaşanacaktır.
Elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluk alanları ve yükümlülük alanları 2 Ocak 2014 Perşembe - 28870 sayı numaralı T.C Resmi Gazetesinde yayımlanmıştır. Resmi Gazetede yayımlanan maddeler açık bir şekilde Dağıtım şirketlerinin ve Tüketicilerin sorumluluk ve yükümlü olduğu alanları belirlemiştir. İkamet adresimde benim ile beraber bulunan 32 tüketici bu yükümlülükleri ve sorumlulukları yerine getirdiği resmi kayıtlarda mevcuttur. DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş' nin cevap yazısında yer alan " Ancak bölgede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte artan enerji ihtiyacının daha çok kaçak/usulsüz yollarla ve israf edilerek tüketilmeye çalışılması şebekede ve dağıtım trafolarımızda aşırı yüklenmeye neden olmaktadır." ifadesi Kumru 4 Sitesi sakinleri olarak nesnetsiz ve gayri ahlaki bir tutum olarak karşılanmakla beraber, sitemizde mevcut 32 tüketici abonesinin yukarıda ilgil kurum tarafından, tarafımıza isnat edilen bu ifadenin karşılığı olarak tarafımızdan yasal ve ahlaki olmayan hiçbir girişimimiz ve resmi kaydımız olmamasına rağmen, DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş tarafından bu iftiraya haiz ifadenin kullanılmasını, bütün site sakinleri olarak kabul etmemek ile beraber kınıyoruz ve yasal haklarımızı saklı tutuyoruz.
Kaldı ki;
2 Ocak 2014 Perşembe - 28870 sayı numaralı T.C Resmi Gazetede yayımlanan maddeler Dağıtım şirketlerinin sorumluluk ve yükümlü olduğu alanları belirlemiştir
" DÖRDÜNCÜ KISIM
Dağıtım Sistemi Planlaması
Dağıtım şirketinin yükümlülüğü
MADDE 21 – (1) Dağıtım şirketi; lisansı kapsamındaki dağıtım bölgesinde elektriğin dağıtım sistemine girişinden tüketim noktalarına iletilmesine kadar olan tüm aşamalarda, enerji akışının gerçek zamanlı olarak izlenmesi, sisteme ilişkin ihbarların alınması ve sonuçlandırılması ve koruyucu bakım onarım hizmetlerinin planlanması ile uygulanması konularında gerekli iletişim alt yapısını kurmakla yükümlüdür.
(2) Dağıtım şirketi, 4/4/2006 tarihli ve 26129 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan
Elektrik Enerjisi Talep Tahminleri Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca talep tahminlerini hazırlamakla yükümlüdür. Talep tahminleri doğrultusunda yatırım planını hazırlar.
Planlama esasları
MADDE 22 – (1) Dağıtım sistemi yatırım planı, aşağıdaki esaslar dikkate alınarak
planlanır.
a) Talep tahminleri esas alınmak suretiyle talebin karşılanması.
b) Teknolojik gelişmelere ve talepteki değişimlere karşı esneklik.
c) Hizmetin kalitesi.
ç) Düşük maliyetle yüksek hizmet kalitesinin sağlanması.
d) Teknik kayıp, kaçak ve bedelsiz tüketim oranları.
e) İletim sistemi yatırım planı ile eşgüdümün sağlanması.
Plan dönemi
MADDE 23 – (1) Dağıtım şirketi tarafından hazırlanarak Kurul tarafından onaylanan yatırım planı, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği ve ilgili tebliğleri çerçevesinde yürürlüğe konulan uygulama dönemi süresi için uygulanır.
Sistem veri tabanı ve güncellenmesi
MADDE 24 – (1) Dağıtım şirketi, dağıtım bölgesindeki tüm tesis ve/veya teçhizatı gösteren bir veri tabanı oluşturur ve yatırımlara ilişkin birim maliyetleri güncelleyerek bu veri tabanına kaydeder. Bu bilgi ve belgeler talep edildiği takdirde, rapor halinde Kuruma sunulur. "

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ Yukarıda belirtilen yasal yükümler doğrultusunda ilgili kuruma sorumluluklarını açıkça belirtmiştir. Ayrıca 8 Mayıs 2014 Perşembe - 28994 sayılı Resmi Gazete yayımlanan EPDK' nın yönetmeliğinde yasal olmayan, kaçak ve usulsuz kullanıma ilişkin durumlarda yetkili Dağıtım şirketi tarafından yapılması gereken hususlar aşağıda maddeler halinde açıkça belirtilmiştir.
ELEKTRİK PİYASASI TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
BEŞİNCİ BÖLÜM
Kaçak ve Usulsüz Elektrik Enerjisi Tüketimi
Kaçak elektrik enerjisi tüketimi
MADDE 26 – (1) Gerçek veya tüzel kişinin;
a) Kullanım yerine ilişkin olarak; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesi,
b) Dağıtım sistemine veya sayaçlara veya ölçü sistemine ya da yapı bina giriş noktasından sayaca kadar olan tesisata müdahale ederek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılması veya hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketmesi,
c) Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin ilgili mevzuata uygun olarak kestiği elektrik enerjisini, mücbir sebep halleri dışında; yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin izni dışında açması,
kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul edilir.
(2) Yapılan kontrollerde, kaçak elektrik enerjisi tüketildiğine dair bir şüpheye sebep olacak bir bulguya rastlanılması halinde bu Bölüm uyarınca belirlenen yöntemler çerçevesinde kaçak tespit süreci başlatılır.
(3) Kaçak elektrik enerjisi tüketiminin tespit edilmesinde, ilgili tüzel kişinin tespitini doğru bulgu ve belgelere dayandırması ve tüketici haklarının ihlal edilmemesi esastır. Kaçak işleminin başlatılması için bu sürecin sonunda kaçak elektrik enerjisi kullanımının tespiti gereklidir.
(4) Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi, kaçak tespit süreci sonucunda kaçak elektrik enerjisi tüketimi tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin elektrik enerjisini keserek sayacı mühürler ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunur.
Kaçak ve usulsüz elektrik enerjisi kullanan tüketiciyi tespit, teyit ve ilgili hukuk makamına bildirim yaparak yasal işlem başlatmak, kaçak ve usulsüz elektrik enerjisi kullanımını engellemek Dağıtım şirketinin sorumluluğundadır.
Yasal mevzuata uygun olarak elektrik enerjisi tüketimi yapan ve fatura bedelini fazlası ile ödeyen vatandaşlardan, yani bizlerden her fatura döneminde kaçak kullanım bedeli almak suretiyle haksız kazanç sağlayan elektrik dağıtım şirketlerinin, kaçak ve usulsüz kullanıma bağlı enerji kaybından söz etmesi çok manidardır. Kaçak ve usulsüz kullanımı engellemek ve tesbit etmek Dağıtım şirketinin sorumluluğunda olmasına karşın bu maddi yükümlülüğü dürüst tüketim yapan vatandaşlara yüklediği yetmiyormuş gibi, her fatura döneminde hizmet bedeli ödememize rağmen kalitesiz ve yetersiz hizmet vermektedir. Kısacası DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş alt yapı ve üst yapı dağıtım ekipmanlarının yetersizliğini söylemeyerek "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" misali bir tutum sergilemektedir. Tüketici olarak yasal ve maddi yükümlülüklerimizi yerine getirmemize rağmen, şikayet dilekçemize verilen cevap yazısında genelleme yaparak bizleri suçlu ilan edip dolaylı olarak cezalandırıyorum demek istemiştir. Kurumun şikayet dilekçemize verdiği cevap yazısı okunduğunda, dilekçemizin okunmadan otomatik yanıtlama sisteminden gönderildiği gibi bir izlenim oluşmaktadır.
Ayrıca DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş' nin cevap yazısının ikinci parağrafının ilk cümlesinde yer alan " Bahse konu bölgeyi besleyen dağıtım trafolarımızın kurulu gücü mevcut abonelerin talep gücünü karşıladığı tespit edilmiştir" ifadesi gerçeklerle bağdaşmadığını aşikadır, çünkü bahse konu olan bölgeyi besleyen 233 nolu dağıtım trafosunun kurulu gücü mevcut abonelerin ihtiyacını karşılamadığını bizzat Şanlıurfa DEDAŞ yetkilileri ile beraber defalarca 233 nolu trafo merkezinden ve site ana giriş panosundan ölçüm yapılarak kanıtlanmış ve bağlı bulunduğumuz 233 nolu trafodan gelen akımın site ana giriş panosundaki akım gücünü günlük olarak gösteren video kayıtları ile ıspatlanmıştır. Son olarak 30.07.2017 tarihinde DEDAŞ yetkilileri Süleyman AKPINAR ve Serdar GÜRER tarafından saat 20:00 ile 23:00 saatleri arasında 233 nolu trafodan yapılan ölçümde trafo akımı 219-220 w aralığında, sitenin panosundan yapılan ölçümde 185-200 w aralığında sürekli dalgalanmalar ölçümlenmiştir. Ayrıca yan taraflarda bulunan Emirhan Apartmanı, Akdemir-1 Apartmanı ve 233 nolu dağıtım trafosunun son beslediği hat olan Türkoğlu Apartmanında yapılan ölçümlerde gelen akım gücü 184 w ile 200 w arasında tespit edilmiştir. Ölçüm yapılan saatler hava sıçaklığının ( metroloji resmi kaydı ) 24 santigrat derece olduğu ve enerji ihtiyacının en düşük olduğu zaman dilimi olmasına karşın, enerji akımının 185-200 w seviyelerinde sürekli dalgalanma yapması bölgeyi besleyen dağıtım trafosunun enerji ihtiyacını karşılamadığını açıkça ortaya koymuştur.

SAYGILARIMLA

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Sayın yetkili ;
ekli dosyalarda 2015 yılından bu güne kadar DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş Şanlıurfa il müdürlüğü ile yaşadığımız sorunun geniş özeti yer almaktadır. Bu dosyalara ek olarak ilgili kurumun tarafımıza cevap yazılarının metin paragrafının ilk cümlesinde " Bahse konu bölgeyi besleyen dağıtım trafolarımızın kurulu gücü mevcut abonelerin talep gücünü karşıladığı tespit edilmiştir." denilmiştir. Fakat gerçekte bahse konu olan bölgeyi besleyen trafonun kurulu gücü mevcut abonelerin talep gücünü karşılamadığı aşikardır. Bunun ispatı 26 Temmuz 2017 tarihinde EPDK' ya başvurduğum şikayet dilekçemin ilgili kuruma iletilmesinin akabinde 28 Temmuz, 30 Temmuz ve 12 Ağustos tarihlerinde güç/gerilim ölçümüne gelen arıza ekipleri tarafından bizzat dile getirilmiştir. Ayrıca bizzat kendim bahse konu olan bölgeyi besleyen 233 numaralı trafonun güç dağıtım çıkış kollarının bağlı olduğu beton direkleri takip ederek, trafonun beslediği abonelerin bulunduğu apartmanlar tek tek resimlerle tespit edilmiştir. Mevcutta kurulu olan 233 numaralı trafonun beslediği apartman sayısı 35, bu apartmanlardaki mevcut abone sayısı 483 tür. 233 numaralı trafonun beslediği apartman isimleri ve abone sayıları şu şekildedir ; ZİNNUREYN Apt. 12 Abone, İBRAHİM İnş. 32 Abone, AMASYALI Apt. 18 Abone, ALTUNDAL Apt: 20 Abone, HİŞMAN ÇİFTÇİ Apt. 18 Abone, LOTUS SİTESİ 25 Abone, DEMİREL Apt. 12 Abone, NAZLI Apt. 8 Abone, ALTUNDAL SİTESİ 52 Abone, MELİS SU Apt. 16 Abone, MURAT Apt. 12 Abone, KARATAŞ Apt. 12 Abone, SAFİR Apt. 18 Abone, ALTUNDAĞ YAPI 14 Abone, H.EMİN BEYAZGÜL Apt. 12 Abone, DOSTLAR 2 Apt. 14 Abone, OSMAN ÖZEL Apt. 12 Abone, ŞEMSETTİN ERDEM Apt. 12 Abone, ÇUKUROVA İNŞ. 12 Abone, ÇİFTLER İNŞ C2, 12 Abone, ESAMİŞ Apt. 12 Abone, ÜRKMEZ Apt. 12 Abone, ÖZ ELÇİ SİTESİ 28 Abone, MEHMET ERKAN Apt. 12 Abone, TÜRKOĞLU Apt. 12 Abone, ŞELALE SİTESİ C Blok 17 Abone, AKDEMİR Apt. 12 Abone, KUMRU 4 SİTESİ 35 Abone. Bahse konu olan bölgeyi besleyen 233 numaralı trafonun gücü 1000 kW dır. 233 numaralı trafonun benim tespit ettiğim 483 aboneyi beslediğini düşünürsek, bir abonenin bu trafodan çektiği ani güç ortalamada 3 kW üstünde olacaktır. Bu trafodan bir abonenin çektiği 3 kW' lık ani gücü, 483 abone ile çarptığımızda 483*3= 1449 kW' lık ani güç ortaya çıkacaktır. Mevcutta bölgeyi besleyen 233 numaralı trafonun gücü 1000 kW olduğundan dolayı, trafonun beslediği abonelerin talep gücünü karşılamadığı aşikardır. Bir abonenin 3 kW' ın üstünde ani güç çektiğini ispatlayan belgeler bizzat DEDAŞ yetkilileri tarafından 30 Temmuz 2017 tarihinde mevcut adresimizde bulunan KUMRU 4 Sitesindeki abonelerin sayaç ölçümlerinde görülmektedir ve bu belgeler ekli dosyalarda yer almaktadır. İlgili kurum olan DİCLE ELETRİK DAĞITIM A.Ş' nin cevap yazısının ikinci cümlesinde "Ancak bölgede hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte artan enerji ihtiyacının daha çok kaçak/usulsüz yollarla ve israf edilerek tüketilmeye çalışılması şebekede ve dağıtım trafolarımızda aşırı yüklenmeye neden olmaktadır. " denilmiştir. İlgili kurumun bu cümlesine cevap yazımız 02 Ağustos 2017 tarihinde EPDK ya gönderdiğimiz ve ekli dosyada yer alan " 03.07.2017 BE8A5SEKZ REFERANS NUMARALI KURUMUN CEVAP YAZSISINA CEVAP YAZISI " başlıklı dilekçede yer almaktadır. 2015 yılı Haziran ayından bu tarihi kadar bu sorunumuza bir çözüm üretilmemiştir. Elektrikli ve Elektronik cihazlarımızı sağlıklı bir şekilde kullanamadığımız gibi bir çok elektrikli ve elektronik cihazımız zarar görmüştür. Asansörlerimizi düşük gerilimden dolayı gün boyu kullanamıyoruz. Asansörlerde mahsur kalan site sakinlerinde panik depresif bozukluklar hastalıkları ortaya çıkmaya başladı, insanlar asansörlerde kapalı kalma korkusuyla asansörleri kullanamaz hale geldiler. Asansörde mahsur kalan çocuklarımızda kapalı alan fobisi gelişmekte ve aileler bu konuda psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Sıcaklık derecelerinin 45-50 dereceye yükseldiği bir iklimde düşük gerilim nedeni ile klimaların çalışmamasından dolayı Hipertansiyon, Diyabet vb. hastalıkları olan yaşlı apartman sakinlerinde hospitalizasyon prevelansı artmıştır. Vatandaşa sorunsuz, kesintisiz ve sürekli enerji temini sağlamak birinci sorumluluğu olan DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş' nin bu sorumluğunu ve yükümlülüğünü bir an önce yerine getirmesini talep ediyoruz.
SAYGILARIMLA

SIRADAKİ HABER