‘Cumhurbaşkanına Mevcut Sorunların İletilmesini İstiyoruz’

Şanlıurfalılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Urfa ziyaretinden dolayı şehirde süre gelen mevcut sorunların çözülmesi ve bunların takip edilmesi talebinden bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 14.00’da Şanlıurfa’da vatandaşlarla bir araya gelecek. Burada düzenlenen mitingde halka hitap edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe’nin resmi açılışını yapacak. Cumhurbaşkanın kente geliyor olması büyük bir heyecan yaratırken, vatandaşlar ise uzun yıllardır şehir de süre gelen ve bir türlü çözüme kavuşturulmayan sorunların çözülmesi için seslerini Cumhurbaşkanına duyurmak istedi. Şehrin en büyük sorunları olan ulaşım, turizm ve istihdam sorunlarının çözülmesi talebinde bulunan vatandaşlar, ulaşımda trambüs, turizmde Göbeklitepe ve havayolu ulaşımı istihdam da ise en genç nüfusa sahip olmanın yaratmış olduğu avantaj ile yatırımların yapılmasını dört gözle beklediklerini belirtti.

Yerel yönetimlerden beklenen çalışmaların yapılmadığını da söyleyen Urfalılar, bu alanda Cumhurbaşkanından temennilerinin bunları gözden geçirilip yerel yöneticilere gerekli uyarıların yapılması olduğunu söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Göbeklitepe’nin resmi açılışından sonra Urfa’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadınlarla bir araya gelecek. Cumhurbaşkanın daha sonra kentte yine belli temaslarda ve ziyaretlerde bulunacağı tahmin ediliyor.

Memleketimize hizmet için gelin, yemek için değil

Esnaf Mehmet Karakuş, “Öncelikle Cumhurbaşkanımız hoş gelmiş sefalar getirmiş. Beklentilerimiz kendisinden çok. Esnaf arasında gerçekten bir kriz var. Bu krizin bir an önce çözülmesi lazım. Urfa’nın birçok kültürel sorunu var. Urfa’da ulaşım sorunu var, Urfa’da Göbeklitepe sorunu var. Teşekkür ederiz Göbeklitepe yılı yaptı ama uçak seferleri yok. Gelen misafirlerimiz Antep’te kalıyor. Antep belediye başkanı Fatma Hanım Göbeklitepe Antep’in diyor. Bu nasıl oluyor ben anlamadım. Halfeti’yi Antep’e bağlamış. Urfa kalmış başı başına. Urfa’da belediye mi var! Evet isim üzerinde Haliliye, Eyyübiye Belediyesi vardı, yok da. Hem var hem yok ne çalışma yaptılar? Biz bu memleketin insanıyız. Bu memleket için çalışmak istiyoruz. Bu memleket için gelin çalışalım. Kanımızla canımızla memleket içinçalışan insanları da kaybediyoruz ortalıktan. Yazık günah gerçekten de. Memleket geri kalmasın. Yıllarca Gaziantep dedik, Konya dedik, Diyarbakır dedik, yeter. Biraz da onlar desin Urfa, Urfa, Urfa. Urfa’ya hizmet edelim. Başka Urfa yok. Memleketimize hizmet için gelin, yemek için değil. Hasso Cello işi olmasın babo” dedi.

“En büyük sorunumuz işsizlik”

Mehmet Fethi Göktepe, “Sayın Cumhurbaşkanımız hoş geldi, sefa geldi. Bizim şehrin muazzam sorunları var. En büyük sorunumuz işsizlik, geçlerimiz kahve köşelerinde sokak aralarında dolaşıyorlar. Esnafımız işsiz bir şekilde oturmaktadır. Bunlara acilen bir çözüm bekliyoruz. Bizim bir de trambüs davamız var, buna acil bir çözüm getirilmesi lazım. Urfa’nın muazzam sorunları var” diye konuştu.

“Ulaşım, kentsel çarpıklık ve kentsel dönüşüm…”

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası BaşkaNI Mehmet Selim Acar, “Cumhurbaşkanımızın şehre gelmesinden dolayı sorunlara değinecek olursak şehrimizin şehircilik anlamındaki sorunlarını üç ana başlık altında toplayalım. Ulaşım, kentsel çarpıklık ve kentsel dönüşümün noksanlığı noktasında. Ulaşımda maalesef ulaşım mastır planımız yok. Yapılan yatırımlar bundan dolayı havada kalıyor. Trambüs projesinin akıbeti ortada. Cumhurbaşkanımızın bu tür yatırımların hesabını sorması, yeni adaylarımıza da kentin geleceğine dönük 20-30 sene sonrasını planlayacak planlara yönlendirmesini bekleriz ulaşım konusunda. Kentsel çarpıklıklara değinmek istiyorum. Bilhassa Eyyübiye bölgesinde 2 katlı olan yerlere 3, 4, 5, 6 katlı yapılaşmaya izin verilmesi buranın ilerde kentsel dönüşümüne de engel teşkil edecek bir durumdur. Cumhurbaşkanımızın buna da el atması bunun da hesabını sorması temennimizdir. Diğeri de daha önce zikrettiğim üzere kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümde Türkiye’nin en sonda gelen illerinden biridir. Eski sanayi alanı dışında şu anda el atılmış kentsel dönüşümüne yön verecek bir projemiz yok. Kangrenleşmiş bir Yeşildirek, Süleymaniye, Direkli gibi mahallelerimiz acilen kentsel dönüşüm beklemektedir. Bu noktada da cumhurbaşkanımızın bunlara değinmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

HABER: MEHMET KAMASI

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne israf be
ne israf be - 8 ay Önce

gez bakalım tüm ülkeyi,seninle beraber asker,polis de geliyor gittiğin eryere her bi uçağın gitmesi ,dönmesi bi dünya masraf e hani ekonomik savaş veriyorduk

usta
usta - 8 ay Önce

Çalan değil çalışan bir yönetim istiyoruz kısaca ,ben birilerinin çaldığını söylemiyorum yanlızca faturalara yansıyanlar gözle görünsün.

SIRADAKİ HABER