Çöplükten ve Kokudan Geçilmiyor

Şanlıurfa eski sanayi sitesi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlamasına rağmen yanında geçen dere ve çevresinde çöplükten geçilmiyor.

Çöplükten ve Kokudan Geçilmiyor

Şanlıurfa’da kentsel dönüşüm kapsamında birçok yıkılıyor. Son olarak gündeme sürekli gele eski sanayi sitesi şehrin merkezinde bulunmasından dolayı çevreye rahatsızlık ve pislik yayıyordu. Öyle ki eski sanayi sitesi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmaya başlandı. Yıkılmasına rağmen çevresinde şehrin göbeğinde pislik ve pis koku bitmek bilmiyor. Şanlıurfa’nın en işlek yerlerinde olmasına rağmen pis görüntüler ve kötü koku çevredekileri rahatsız ediyor.

Her taraf çöplüğe dönmüş durumda

Söz konusu yerin çöplüklerle dolu olmasından vatandaşlar rahatsız. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımına devam edilen eski sanayi sitesinin çevresine gelişi güzel atılan çöpler çevre kirliliğine neden oluyor. Üst üste atılan çöpler temizlenmezken çevreden geçenler ise durumdan oldukça rahatsızdı. Pislik içinde yürümek zorunda kalan vatandaşlar yetkili kişilerin en azından bu çöplerin oradan temizlenmesini istediler.

Üst üste biriken çöpler sıcaklarla birlikte koku yapıyor

Çevre esnafının gelişi güzel bir kenara attıkları çöpler üst üste binince ve sıcaklarda buna dâhil olunca oldukça kötü kokunun oluşmasına neden oluyor. Yaz sıcaklarının vurduğu ve temizlik işlerinin temizlemediği çöplerin oluşturduğu koku hem esnafı hem de yoldan geçenleri rahatsız ediyor. Çoğu vatandaş ise geçinde kokudan burnunu kapatmak zorunda kalıyor.

Yanında geçen dere çöp poşetlerinden geçilmiyor

Yıllar önce milyonlar dökülerek yapılan derelerden bir tanesi ise eski sanayi sitesi içinden geçen Cavsak Deresidir. Derenin birçok yeri çöp poşetlerinden geçilmiyor. Her yere Büyükşehir Belediyesi tarafından asılan “Biz Temizledik Siz Koruyun” yazıları olmasına rağmen vatandaşlar dereyi çöp içinde bırakmışlar. Şehrin merkez yerlerinde geçen derenin içi pislikle dolu olması şehrin prestijini gölde de bırakıyor.

Çevresinde devlet özel kurum binaları bulunuyor

Eski sanayi sitesinin hemen yan tarafında ise birçok devlet ve özel kurum binaları bulunuyor. Önemli bir yerde bulunan ve günde yerli yabancı yüzlerce kişinin bu kurumlarda işin görmeye gittiğinde kötü koku ve manzara ile karşılaşması mümkün. Çevredekiler ise çöplerin ve derenin temizlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat
Sedat - 2 yıl Önce

Büyükşehir Belediye Başkanımız biran önce çöplerin temizlenmesi için talimat vermesi lazım.

Kerim
Kerim - 2 yıl Önce

Büyük Şehir Belediye Başkanı değişim...

SIRADAKİ HABER