Çocuklar İstismara %80 Tanıdıklarından Uğruyorlar

ŞUTSO, TOBB Şanlıurfa, KGK ve UCİM İşbirliği ile birlikte “Çocuk İstismarı ile Mücadele” konulu panel düzenlendi.

ŞUTSO, TOBB Şanlıurfa, KGK ve UCİM İşbirliği ile birlikte “Çocuk İstismarı ile Mücadele” konulu panel düzenlendi. Düzenlenen panelde ailelere çocuk istismarı konusunda bilgi verilirken panele ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, TOBB Kadın Girişimciler Güneydoğu Bölge Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan, Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, Pedagog Şükran Çekici ve Avukat İbrahim Küçükoğlu katıldı.

“Çocuk İstismarı ile Mücadele” konulu panel hakkında konuşan UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan şu ifadeleri kullandı;

Çocuklar İstismara %80 Tanıdıklarından Uğruyorlar

Çocuklar istismara %80 tanıdıklarından yaşıyorlar diye konuşan UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan; “Şimdi çocuk istismarı ile ilgili istatistiklere gelirsek çocuklar istismara %80 tanıdıklarından yaşıyorlar. Yani ülkemizdeki çocuklarda sadece cinsel istismar değil ihmal ve istismarın türleri var duygusal fiziksel istismar var o yüzden bizim çocukları ihmal ve istismarın her türündendir korumamız gerekiyor. Çünkü bu dünyanın da sorunu, çocuklar yüzyıllardan beri hep kötülüğe maruz kalmışlar ve sağlıklı birer insan olmalarında önüne geçiyor bu durum. Biz Şanlıurfa'da koordinatörlerimizle gerçekten çok güçlü bir çalışmanın içinde çok iyi bir koordinasyon içinde kendimizi bulduk gerçekten. Erzurum daha çok iyi yapılandık bugün burada Şanlıurfa'da bizim arkadaşlarımız için mücadele içindeler. Biz istismarı bitirmeye ant içtik o yüzden de bugün burada tüm bu imkânları sağlayan Şanlıurfa ticaret odası bunu öncülerinden biri oldu bizim hepimizi bugün bu çatıda topladı çok kıymetli bir durum kadın gücü ona keza. Biz kendimiz gibi olanları bulup Bu mücadele hep birlikte vereceğiz ve istismarın önüne geçeceğiz o istatistiklerinde önüne geçmenin yani çocuk ihmal ve istismarın önüne geçmenin yolu da ses çıkarmaktan geçiyor” dedi.

“Mağdur Çocuklar İçin İvedi Şekilde İhtisas Mahkemesi Kurulması Gerekiyor”

Mağdur çocuklar için ivedi şekilde ihtisas mahkemesi kurulması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Saadet Özkan; “Öncelikle aslında bizim yasalarımız bu konuda ağır yani yargıdaki cezalarımız ağır, fakat uygulamada bazı çalışmalar yapılması gerekiyor. Sorun şu; ihtisas yani suça sürüklenen çocuklar için ihtisas mahkemelerimiz var mağdur çocuklar için ihtisas mahkemelerimiz yok o yüzden çok ivedi bir biçimde mağdur çocuklar için ihtisas mahkemelerinin kurulması gerekiyor. örnek vereceğim Antalya'da 25 çocuğumuz daha hayatının baharında ilkokul seviyesinde 5 yaşından 10 yaşına kadar istismara uğrayan çocuklarımızdan biri kahraman bir çocuğumuz sesini çıkardı ve kendi sınıfında kendi öğretmenleri tarafından alçakça istismara uğrayan bu çocuklar kendilerine yaşanan durumu söylediler ve bu durum üzerine yargıda dava 7 ye bölündü yani biz burada çok korkunç bir durumla karşı karşıya kaldık bunu tek bir yapıda bir mahkeme heyetine birleştirebilmek içinde bu ülkenin vatandaşları CİMER’e mesaj attı halk gücünü kullandı. Şimdi yapılması gereken de ihtisaslaşma ve çocukların adliye koridorlarında örselenmemesi ve daha önce yapılması gereken de milli eğitim'de acil çocuk hakları eğitimlerinin müfredata konulması fark etme ve önleme tedbirleri işte o zaman hep birlikte önüne geçebiliriz” diye konuştu.

“Saadet Öğretmen İstismarcı Müdüre 82.5 Yıl Hapis Aldırdı”

Saadet öğretmen istismarcı müdüre 82.5 yıl hapis aldırdığını söyleyen UCİM Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan; “UCİM Saadet öğretmen çocuk istismarı ile mücadele hikayesini derneğimizin hikayesini birazdan anlatmaya gayret edeceğim ama sizlere bir ön bilgi vereyim; Saadet öğretmen bundan 6 yıl önce İzmir'de görev yaptığı bir köy okulunda aynı okulda aynı köyde 22 yıldır görev yapan okul müdürü istismarcı olduğunu ortaya çıkardı ve 6-10 yaş arası kız çocuğumuz onun elinden aldı. Büyük bir mücadele verdi 3.5 yıl süren bu mücadele sonucunda Saadet öğretmen bu istismarcı müdüre 82.5 yıl hapis aldırdı. Sonucunda da yurt içinde ve yurt dışında dünyanın en cesur kadın ödülünü aldı ve bu süreçte yanında olmaya gayret ettim. 2017 yılında derneğimizi kurduk şuan 33 bin üyeye ulaştık genel merkezimiz Mersin'de ve şuan 44 ilde örgütlüyüz. Bir Antep, Batman yaptık Batman'dan da buraya geldik inşallah iyi olacak her şey çocuk istismarı dünyanın olduğu gibi bizim de ülkemizin en büyük sorunu bunu durduramazsak emin olun neslimiz çok kötü bir duruma düşüyor sağlıklı bireyler yetişmiyor bunun mücadelesini vereceğiz. Yok, öyle bir şey söylesek haksızlık olur Ama şunu söyleyeyim; bu yüzyılların sorunu ve her bölgede her şehirde her kasabada her köyde olabiliyor ve her kesimde de olabiliyor özellikle şu kesin şu bölge diyemeyiz” diye konuştu.

“Dünya’nın Sorunu; Çocuk İstismarı”

Ülkemizin hatta Dünya’nın sorunu; Çocuk İstismarı olduğunu ifade eden TOBB Kadın Girişimciler, Güneydoğu Anadolu bölge Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı; “Türkiye Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu ve UCİM Derneğine Saadet Öğretmen UCİM Derneğiyle birlikte çocuk istismarı konulu bir panel düzenliyoruz. Buradaki asıl hedefimiz ülkemizin hatta dünyanın sorunu olan bir konu çocuk istismarı. Bu konuya dikkat çekmek ve bu konuyla ilgili olarak farkındalık oluşturmak, aileleri bilgilendirmek, bilinçlendirmek. Ve yapılabilecekler konusunda bugün bu panelde istişare etmek, inşallah panelin genelde ülkemize ve özelde ilimizde hayırlı olmasını diliyorum. Buradan da bir sonuç çıktısı alarak raporlaştırmayı planlıyoruz. Rakam, sayı olarak net bir şey söyleyemeyeceğim ama yüzde oranına baktığımızda yaş gruplarıyla değişkenlik gösteriyor. Her yaş grubuna ortalama %12 ile %25 arası, %40 oranında istismara uğrayan çocuklar var. Bu rakamım Türkiye geneli içindir yanlış anlaşılmasın. Aslında bana göre bunun nedeni bilinçsizlik, bilgisizlik ve cahillik bu konuda bilgilendirmeleri ve bilinçlendirmeleri yaparsak toplumda istediğimiz sonuca inşallah ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Farkındalık oluşturulacak yapılabileceklerle ilgili UCİM derneğinden Saadet Öğretmen zaten gerekli bilgilendirmeyi yapacak bizde burada Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası ve Kadın Girişimciler Kurulu olarak ev sahipliğini yapıyoruz. Bu farkındalığın arttırılması hususunda şehrimizde üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER