Çiftçiler Su İçin DSİ Önünde Eylem Yaptılar

Şanlıurfa’da bir grup çiftçi köylerine günlerdir su verilmediğini iddia ederek bugün DSİ Bölge Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Çiftçiler Su İçin DSİ Önünde Eylem Yaptılar


Yaz aylarında Şanlıurfa’nın kangren sorunu olan Su sıkıntısı bitmek bilmiyor. Son olarak Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı, Yenice, Kengerli, Aşağı ve Yukarı Komat, Kalecik ve Ağören mahalle sakinleri günlerdir su alamadıklarından dolayı önce mahallelerde eylem yaparak duruma tepki gösterdi. Su alamadıklarından dolayı ekinlerinin kuruduğunu belirten çiftçiler, kent merkezine gelerek DSİ Bölge Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Burada DSİ yetkililerin haksızlık ettiğini söyleyen çiftçiler, seslerini duyurmak için DSİ yetkilileri ile görüşmek istedi. Olay yerine gelen polis ekipleri yoğun güvenlik ünlemi alırken çiftçiler ise içeri alınarak DSİ yetkilileri ile görüştü.

En yakın zamanda yaşanan durumun çözülmesi ve hakları olan suyun bırakılmasını isteyen çiftçiler, “Ekinlerimiz hepsi kurumuş iki gün suyu bırakıyorlar sonra kesiyorlar suyu bıraktıklarını söylüyorlar 1 kişiye su verirler 20 kişiye suyu vermiyorlar. Halimiz yaman durumda nereye gideceğimizi ne yapacağımızı bilemiyoruz sene boyunca toprakla uğraşıyoruz emek veriyoruz sene sonunda karşılığını alamazsak kimse de yardımcı olmaz bize ekmek yiyoruz bu topraklardan yetkililere çağrımdır suyu bırakın üretim yapalım hem devletimiz hem de milletimiz de bizde kazanalım Su verilmeyen köyler Yukarıkomat, Aşağıkomat, Ağveren ,Kengelli ve Engüce köyleri olarak mağdur durumdayız” dediler.

Haber: Ayhan Kesici

                                                                 

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
izzettin ateş
izzettin ateş - 1 yıl Önce

Millet haklı kardeşim bu ne ya görevli şirket hiç bir işe bakıma onarıma bakmıyor. ortada elemanları yok millet karıkla sulama yapıyor normalde yasak önleyen yok nerde bu yetkililer

SIRADAKİ HABER