CHP Suruç Raporunu Açıkladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatlarıyla Şanlıurfa'ya gelen Cuma Karavar, CHP milletvekili adayı Mahmut Yazar'la birlikte Suruç ilçesine giderek, olayın yaşandığı yerde incelemeler yaparak olayı raporlaştırdı.

  

Şanlıurfa CHP milletvekili adayı Mahmut Yazar geçtiğimiz günlerde Suruç’ta AK Parti Şanlıurfa milletvekili olan İbrahim Halil Yıldız ile esnaf olan Şenyaşar ailesi arasında yaşanan olayda toplamda 4 kişinin hayatını kaybettiği olayın terör olayı olmadığı iki aile arasında yaşanan bir çatışma olduğunu söyledi.Yazar, biz CHP heyeti olarak iki tarafa arasında bir an önce sükûnetin sağlanması ve Suruç’ta vatandaşlarının tedirginliklerinin giderilmesi ve özellikle yaşanan olayların bir an önce kamuoyuna olayın sorumlarının açıklanması gerektiğini söyleyen, Yazar Suruç’ta yaşana olaydan dolayı, Suruç’taki vatandaşların tedirgin olduğunu ve seçim sadığına gitmekte tedirginlik yaşadığını belirterek güvenli ortamın sağlanmasını gerektiğini belirtti.

“Suruç’ta Seçim Güvenliğinin Sağlanmalı”

“Şanlıurfa CHP Milletvekili adayı Mahmut Yazar CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu bizzat görevlendirdiği ve aynı zamanda danışmanı olan Cuma Karavar ile birlikte Suruç’taki çalışmalarını incelediklerini ve bu kapsamda çalışmaları tamamladıkların söyleyen Yazar,” “Raporlarımızı Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu Cuma Kaya tarafından kendisine sunuldu. Biz Suruç’ta ilk etapta CHP seçim büromuzu ziyaret ettik, HDP seçim büromuzu ziyaret ettik, esnafımızı ziyaret ettik,  vatandaşlarımızla bire bir görüştük. AK Parti seçim bürosunu ziyaret ettik. Yaşanan olayların üzücü olduğunu ve yaşanan olayın kesinlikle terör olayı olmadığını iki taraf arasında yaşanan bir çatışma olduğunu belirtti. Olayın vahim bölümü iki taraf arasında yaşandığını çatışmanın hastane boyutu toplumun vicdanında yara açmıştır. Hastanede yaşanan olayın ne biz nede toplumun tasvip etmediğini, bir an önce Suruç’ta vatandaşlarımızın talepleri şu şekilde oldu vatandaşlarımız özellikle seçime birkaç gün kala Suruç’ta seçim güvenliğinin sağlanması gerektiğini, vatandaşlarımızın seçim günü sandığa gitmeye tedirginlik yaşadığını,  yaşayacağını hatta seçim güvenliğinin olmadığını söyledi .”

“Siyaset Hoşgörü Sanatıdır”

“Vatandaşlarımız Suruç’ta bir an önce tedirginliğinin ve belirsizliğin giderilmesi talep ettiklerini söyleyen Yazar, “Biz CHP heyeti olarak iki tarafa arasında bir an önce sükûnetin sağlanması Suruç vatandaşlarının tedirginliklerinin giderilmesi ve özellikle yaşanan olayın biran önce kamuoyuna ve olayın sorumlarının açıklanması yani bir an önce olayın sorumlarının yargı karşısına çıkılması, özellikle biz devletin bu olayda taraf değil de, tarafsız yani sadece burada bir tarafın yanında yer alması kamuoyunda Suruç vatandaşları tarafından tepkiyle karşılamıştır.Ben Şanlıurfa CHP Milletvekili adayı olarak kendi düşüncelerimi belirtmek istersem yani biz ülke olarak memleket olarak, en ilkel seçim çalışmalarını yürütmekteyiz, özellikle iktidar partisi toplum üzerinde, toplumun iradesi üzerinde bir baskı kurmak istemektedir. Bunu bire bir en ilkel seçim çalışması olarak bire bir vatandaşa markaj uygulanmaktadır. Bu olayların geliş nedeni de vatandaş üzerinde, vatandaşın üzgün iradesi üzerinde baskı uygulamak istenmekteydi. Yani siyaset hoşgörü sanatıdır, anlayış sanatıdır ve siyaset topluma karşı hoşgörülü ve saygılı olmak gerekiyor, düşüncelere, ifadelere saygı göstermek gerekiyor, hangi fikirde hangi partide olursa olsun, seçmenin özgür iradesine dokunmamak gerekir. Seçime iki gün kala vatandaşlarımızın hem can güvenliği hem de seçim güvenliği sağlanmalıdır ve mevcut iktidar tarafından kamuoyuna açıklanmalıdır” dedi.

“Vatandaşlarımız Kendi İradeleriyle Oy Kullanmalı”

Özellikle bu olayların yaşanmasına yıllardır iktidar partisinin kavga üzerinde siyaset yapmasından dolayı kaynaklandığını belirten Yazar, “Yani ılımlı bir dil vatandaş ve toplumla barışık bir dil kullanılması gerekirken toplumu sürekli kutuplaştırıcı kavga dili, kavaga üzerinde siyaset yapması olaylarımın sonucudur. Bugün iktidar partisi sürekli toplum ve muhalefetle sürekli kavga dili kullanıyor buda toplumun geneline yansımıştır.  Bu vahim olayda hayatını kaybeden insanlar beki birkaç yıl önce aynı sokakta birlikte yemek yediler ve çay içiyorlardı. Ama siyasetin toplumu kutuplaştırması aynı mahallede yaşayan komşuların arasında kavga oluyor, bir an önce hükümetin bu kavga siyasetine son vermesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın kendi iradeleriyle oylarını kullanması gerekiyor bizim ülkede tamamen ilke olarak seçim çalışmaları yapılıyor. Türkiye’nin genelinde hiçbir partinin Milletvekilleri kendi memleketleri için hazırladıkları projeler anlatılmıyor” şeklinde konuştu.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER