CERN Bilim Adamları Şanlıurfa'lı Öğrencilerle Buluştu

Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi bugün Cern deki Türk bilim insanları ile "Algıçlar" konulu bir e-konferans gerçekleştirdi. Cern de farklı alanlarda çalışan iki Türk bilim insanı olan Dr. Bora AKGÜN (Rice University- CERN) ve Dr. Cenk YILDIZ (University of California) öncelikle öğrencilere yapılan araştırmaların temelini ve yöntemlerini görsel ağırlıklı sunumlarıyla ayrıntılı bir şekilde anlatarak bilgi verdiler.

CERN Bilim Adamları Şanlıurfa'lı Öğrencilerle Buluştu

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi´nde (CERN) 10 Eylül 2008´de deneyine başlanmış olan LHChızlandırıcısında kurulan altı deneyden biri olan  ATLAS deneyi, (A Toroidal LHC ApparatuS) hakkında etkili bir sunum yapıldıktan sonra konferansa bağlanan öğrencilerin sorularını cevapladılar. Öğrencileri her türlü bilimsel etkinlikle buluşturup, öğrencilerin vizyonunu geliştirmeyi kendine amaç edinmiş Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan ; "STEM merkzinde yapılan çalışmalar son dönemde ciddi anlamda kamuoyu tarafından takip edilmekte ve takdir toplamaktadır. Bilim uygulamalarının yanında ülkemize ve dünyaya değer katmış saygın bilim adamlarımızın merkezimizde öğrencilerimizle buluşup tecrübelerini paylaşmaları son derece önemlidir. İnşallah bizde il olarak bilime önem veren, araştıran soran sorgulayan nesilleri yetiştirip adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz" , dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER