Cenazemiz Var Ama, Namaz Kılacak İmam Yok

Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesinde bulunan Mehdiye Kören Cami’sinde imam olmadığından dolayı mahalleliler 5 vakit namazı ve cenaze namazları için emanet hoca getirip namaz kıldırıyor.

Cenazemiz Var Ama, Namaz Kılacak İmam Yok

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Dedeosman Mahallesinde bulunan Mehdiye Kören Camisinde, imam olmadığından dolayı vatandaşlar Cuma namazını ve Cenaze namazını kılamıyorlar. Mahallede bulunan camide yaklaşık 3 aydır imam olmadığını iddia eden vatandaşlar, Cuma Namazını kılacak imam bulamadığı için namazları imamlık yapabilen mahalleliye kıldırtıyorlar. 3 aydan beridir gelen cenazeler için namaz kıldırtacak imam bulamadıklarından dolayı cenazelerin saatlerce camide bekletildiğini ifade eden mahalleliler, “3 aydan beridir camiye getirilen cenazelerin namazlarını bile kıldırtacak imam bulamıyoruz. Ancak gidip yan taraftaki caminin imamını getiriyoruz onu da zor bele getiriyoruz” dediler.

Durumu oldukça tepki gösteren Mahalle sakinleri bu durumun Türkiye’de eşi benzeri olmadığını söylediler. İlk başta insana komik gelebilen olay aslında bir mahallenin mağduriyeti söz konusudur. Gelen imamın bir sonraki gün kaçtığına vurgu yapan vatandaşlar, cenaze namazları ve Cuma namazlarını seyyar hoca ile kıldırıyorlar. Yani mahalle ve cami imama hasret kaldı yetkililerden sorunun çözülmesini istiyorlar.

‘Aşağı camide emanet hoca getirmişim oda zoraki ile gelmiş’

Konu ile ilgili konuşan Cami cemaatinden Mahmut Ayba,Bizim camimizde imamsız Cuma Namazı kıldık, kıldıran arkadaşta bu ayın ilk haftasının hutbesini okudu. İl Müftüsü gelsin buna bir baksın gerçekten böyle bir iş olamaz, şuanda cenazemizde var hoca yok cenaze namazını kılsın. Yani böyle bir iş mi olur il müftüsü nerededir, gelsin bu camileri bir kontrol etsin, sadece sürekli Balıklıgöl içinde bulunan camileri kontrol ediyor.  Gelsin buralara da bir baksın bu mahallelerdeki camileri de kontrol etsin. Gelen hoca bir gün kalıyor o gün namazı kıldırıp gittiğinde bir daha gelmiyor, bizde sebebini bilmiyoruz herhalde şahıs malı olduğu içindir. Camimiz Ramazan ayından beridir imamsız ramazan ayında bile cami hocamız yoktu. Şikâyet konusunda sadece il müftüsünde birkaç kere şikâyette bulunduk ama herhangi bir şey yapılmadı. Şuanda bu ayın 16’sında okunan hutbe buraya verilmiştir.  Buda hutbemizdir tarihide bellidir. Şuanda bir arkadaşı zor bela bulduk Cuma namazını kıldırdık, ama aşağıda cenazemiz duruyor şimdi aşağıdaki cenaze namazını kim kılacak. Cenaze var hoca yok şuanda hocayı bekliyoruz, geçen gün de cenazemiz vardı, gidip aşağı camide emanet hoca getirmişim oda zoraki ile gelmiş.” dedi.

‘Cuma namazımızı bir arkadaşımız bize kıldırdı’

Bir diğer mahalle sakini Yunus Düzgören ise, Dedeosman mahallesinde oturuyorum, Mehdiye kören camisinin hocası yok yaklaşık iki üç aydır, şuan Cuma namazımızı bir arkadaşımız bize kıldırdı. Altıncı ayın hutbesini okudu, yani bununla hiçbir kişi ilgilenmiyor. Yani büyüklerimizden bir destek almamızı istiyoruz. Bir hocanın gelmesini istiyoruz. Dün bir cenazemiz vardı aşağı caminin hocası geldi. Şuanda bir cenazemiz var üstünde namaz kıldıracak hoca yok. Yani Allah rızası için olsun buraya bir el atmaları lazım yetkililerin.” Diye konuştu.

‘Ramazan bitti hoca gitti’

“Şikâyette bulunuyoruz diyor hoca geliyor ama daima gidiyor. Sebebini bilmiyoruz yani şahsi mal olduğu için mi gelmiyor hocalar, yani devlet malı olmadığı için. Yani bütün camilerimiz Allah’ın evidir yani. Şahsi mal olup da devlet malı ayrımcılığı olmasın. Yani burası şahsi mal olduğu için buraya hocalar gelmiyor böyle bir şey olamaz. 3 aydır böyle sıkıntılar yaşıyoruz. Ramazan ayında böyle hoca bize getirdiler ramazan bitti hoca gitti. Yani burada 2 bin ev var, kadar çoluk çocuk var kuran dersi görecek, okutacak hocada yok. Allah rızası için yetkililerin buna el atmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER