Çanakkale Zaferin Bir Destan Olarak Yazıldığı Yer

Şanlıurfa’da 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Şehitlikte başlayan kutlama programı Şehitlik anıtına çelenklerin sunumu, şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Yapılan programa Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başta olmak üzere; 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuğa, Büyükşehir Belediye Başkan Nihat Çiftçi, AK Parti milletvekili, Zemzem Gülender Açanal, Halil Özcan, AK Parti Kadın kolları başkanı Demet Saatçi Güven, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, AK Parti MKYK üyesi Vildan Polat, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kaymakamlar, vali yardımcıları, daire amirleri, askeri erkân ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

‘Çanakkale Zaferini bir destan olarak yazdıran inançtı’

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, konuşmasında,  “Dünya devletlerine karış Çanakkale boğazında yaşanan çetin savaşın, inancın karşısında hiçbir gücün duramayacağını gösterdiğini söyleyerek, “Çanakkale Zaferini bir destan olarak yazdıran inanç, bu milletin tüm unsurlarıyla tek vücut olarak hürriyet ve bağımsızlığını elde edeceğine olan inancıydı. O inanç, vatan ve bayrak uğruna ölürsek şehit, kalırsak gazi olacağız diyerek ölümün üstüne yürüyen sarsılmaz bir imandı. İşte o sarsılmaz iman gücü, Çanakkale’de yedi düveli mağlup etmeyi başarmış, vatanımıza göz dikenlere unutulmaz bir ders vermiştir. Türk tarihi, sayfalara sığmayacak bir kahramanlık destanını, toprağa dökülen pâk kanıyla yazmıştır. Dün Çanakkale’de büyük bir hezimete uğrayan emperyalistler, bugün de ülkemiz üzerinde planlar kurmaya, terör örgütleri ve ekonomik saldırılarla yıpratmaya çalışmakta, ülkemizi parçalamak, aziz milletimizi birbirine düşürmek için büyük bir çaba içinde bulunmaktadırlar.” Dedi.

‘Söz konusu vatan olunca canını hiçe sayan bu aziz milletiz’

“Ancak unuttukları bir şey vardır ki, şanlı Çanakkale Zaferi yıldönümü münasebetiyle bir kez daha hatırlatalım.” Diyen Vali Erin, “Bu millet, 104 yıl önce Çanakkale’de sahip olduğu sarsılmaz inanca halen sahiptir. Ülkemizin kırk yıldır mücadele ettiği bölücü terör karşısında taviz vermeyen, 15 Temmuz hain darbe girişiminde canlarını tankların önüne atan, söz konusu vatan olunca canını hiçe sayan bu aziz millet, kıyamete kadar birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaya, ülkesine, istiklal ve istikbaline sahip çıkmaya devam edecektir. Bu vesile ile Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünde, bu mukaddes vatanı bizlere emanet eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.” Diye konuştu.

İl Müftüsü Mehmet Taştan’ın yaptığı duaların ardından şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek karanfil bırakılırken, Bediüzzaman Aile Mezarlığı’ndaki askeri şehitliği de ziyaret edilerek dualar edildi, şehitlerin kabirlerine karanfil bırakıldı. Öğleden sonra da Dergah Camii’nde okunan mevlid-i şerif ve hatim dualar edildi. Tüm şehitlerimizin ruhu için, bölücü terör örgütleri ile kahramanca mücadele eden askerlerimiz ve güvenlik güçlerimiz için, dualar edildi.

Son olarak Şanlıurfa İl Milliği Eğitim Müdürlüğü tarafından Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda askeri erkânın ve öğrencilerin katılımları ile çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Haber:İbrahim Çakmak/Ahmet Durmuş

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER