Cami’yi İbadete Açmayı Unuttular

Balıklıgöl platosu içerisinde bulunan ve 4 yılı aşkındır restorasyon çalışmalarından dolayı ibadete kapalı olan Döşeme Caminin akıbeti belirsizliğini koruyor.

Cami’yi İbadete Açmayı Unuttular

Şanlıurfa turizminin şah damarı olan Balıklıgöl platosu içerisinde bulunan Döşeme Camiinin kapıları yıllardır ibadete kapalı durumda. 2015 yılında temellerine su kaçmasıyla kaymaya başlayan camii ibadete kapatılmıştı. Açık olduğu dönemlerde şehir merkezinden ve şehir dışından gelen birçok namaz kılıp ibadet ettiği ye olan camii 4 yıldır yenileme çalışmaları kapsamında ziyaretçilerine kapılarını kapatmış durumda. Oldukça uzun süren çalışmalar ise nihai bir sonuca varamadı.

Caminin 4 yıldır kapalı olması gelen ziyaretçilerin yanı sıra Urfalılarında tepkisi ile karşılaşıyor. Öyle ki dışarıdan gelen bazı turistler, “bundan 3 yıl önce de gelmiştik kapalıydı şimdide kapalı bir türlü içini görmek nasip olmadı” diyerek uzun süren restorasyon çalışmalarını tepki göstermişti.

Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, 1 Haziran 2018 tarihinde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, döşeme camii ile ilgili restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ve İtalya merkezli bir firmanın yetkilileri ile camide yapılacak incelemeler sonucunda raporların olumlu sonuçlanması halinde caminin en geç bir ay içinde tekrardan ibadete açılacağını söylemişti. Ama yapılan bu açıklamanın üzerinde 8 ay geçmesine rağmen cami ne ibadete açıldı nede konu ile ilgili kamuoyu bilgilendirildi. Üstüne üstelik yüklenici firmaya verilen bitiş tarihi değiştirilerek daha ileri ki bir tarihe alındı.

4 yıllık bitmek bilmeyen çalışma

Balıklıgölü ziyarete gelen kişiler tarafından tepki ile karşılanan camiinin restorasyon çalışmaları bugünlerde durma noktasına geldi. Herhangi bir çalışmanın yapılmadığı camiden vatandaşlar umutlarını kesmiş durumda. Caminin ibadet açılmasının artık yılan hikâyesine döndüğünü her seferinde işin bitirilme süresinin uzatıldığını söylediler. Yetkili kişilere tepki gösteren vatandaşlar, Urfa turizmin gözbebeği olan böylesi bir yerde bulunan tarihi bir caminin 4 yıldan fazladır tadilatta olması ve ibadete kapalı olmasının utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

Turistlerde olumsuz iz bırakıyor

Giriş kapısı önündeki sözleşmede yazılı olan pankart kaldırılarak yeni bir sözleşme asılan camiinin yeni sözleşmeye gören sekizinci ayın son gününde açılacağı belirtilmiş durumda. Yani yüklenici firmaya verilen son iş bitirmek tarihi 31.08.2019 olarak belirlenmişti. Özellikle Hazreti İbrahim’in ateşe atılırken düştüğü noktanın da caminin içinde bulunması gelen ziyaretçiler konusunda büyük sıkıntılara neden oluyor. Urfa’ya inanç turizmini görmeye gelen turistler makamı göremeyince durumdan hoşnut kalmayarak gitmek zorunda kalıyor.

2019 Göbeklitepe Yılına zarar verebilir

2019 yılına geçmemize rağmen konuyla ilgili hiçbir yetkiliden ses seda çıkmazken, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesi sonrası Urfa’da turizmciler durumu büyük sevinçle karşıladılar. 2019 yılında turist patlamasının beklendiği Şanlıurfa’da Balıklıgölü gezmeye gelecek olan turistler restorasyon çalışlarından dolayı camiyi tekrardan kapalı görmek zorunda kalıp Hazreti İbrahim’in makamını ziyaret etmek isteyecek olan ziyaretçiler bu isteklerinden mahrum kalacak. Sözleşmede işin bitiş tarihi 31.08.2019 olurken bu sözleşmeye göre caminin belirtilen tarihte açılması halinde Urfa turizmi sezonu yarılamış olacak. Buda bir sonraki turizm yılları için olumsuz bir durumun oluşabileceğini gösteriyor.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER