Çalışmalardan Dolayı Ziyaretçi Akını Gölgede Kaldı

Kurban Bayramı dolayısı ile Balıklıgöl ziyaretçi akınına uğrarken çevrede yapılan çalışmalar yoğunluğun güzelliğini gölgede bıraktı.

Çalışmalardan Dolayı Ziyaretçi Akını Gölgede  Kaldı

Dünya’nın ilk doğal akvaryumu olan Balıklıgöl önemli bir ve inanç ve kültür turizmi mirasıdır. İslami dini açısından oldukça kutsal olan Balıklıgöl bu kurban bayramında oldukça yoğun ilgi gördü.  Yerli ve yabancı binlerce turistin bu bayram ilgi odağı haline gelen Balıklıgöl uzun zamandır hiç böyle yoğunluğa maruz kalmamıştı. Dışardan gelen yabancı turistlerin oldukça hayran kaldığı Balıklıgöl’de alışık olunmayan görüntüler de vardı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Şanlıurfa için tam turist zamanı olduğu anda Balıklıgölde yapılan çalışmalar ve bulunan iş makinaları yoğunluğun ve Balıklıgöle olan ilgiyi gölgede bıraktı.

İş makinaları Balıklıgölün güzelliğini berbat etti

Birkaç hafta önce Balıklıgölde başlatılan çalışmalar devam ediyor. Havaların artık serinlemesi ile birlikte Şanlıurfa adına turizm sezonu başladı. Turistlerin oldukça yoğun bir şekilde geldiği Şanlıurfa’da en çok merak ettikleri yerlerin başında Balıklıgöl geliyor. Ama yapılan çalışmalar Balıklıgöl havzasında bulunan iş makinaları molozlar Balıklıgölün eşsiz güzelliğini adeta yok ediyor. Kurban Bayramı dolayısı ile gelen binlerce turistler balıklıgölün tadını çıkarırken çevrede bulunan çalışmalar ve iş makinaları güzelliği gölgesinde bıraktı.

Turistler hayal kırıklığını uğradı

Kurban Bayramı dolayısı ile uzun süreli tatili fırsat bilen yerli ve yabancı turistler tatilin keyfini çıkarmak için Balıklıgöle akın ettiler. Büyük çoğunluğunun dışardan geldiği turistler Balıklıgölü çoğu zaman bir belgeselde veya tanıtım filminde görmüştür. Büyük beklentilerle Balıklıgölü ziyarete gelen turistler Balıklıgölün içindeki çalışmaları ve iş makinalarını görünce hayal kırıklığına uğradılar.

Her yer inşaat alanına dönmüş durumda

Balıklıgöl havzası içine girdiğinizde her köşede bir iş makinası ve çalışma alanı ile karşılaşmak mümkün. Bulunan iş makinalar, moloz yığınları, barikatlar, beton reklamlar kazılan alanlar Balıklıgölü adeta bir tarihi yapıdan çok inşaat alanını andırıyor. Duruma çoğu turistler tepki gösterirken kendileri için hayal kırıklığı olduğunu ifade ettiler.

Çevredeki esnaflarda tepkili

Geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalara Haşmiye ve aşağı çarşı esnafı da tepki göstermişlerdi. Çalışmaların yanlış zamanda yapıldığını belirten çarşı esnafı, turistlerin en fazla geldiği havalarda ve mevsimde bu tür çalışmaların yapılmasının yanlış olduğunu ve bunun için Balıklıgölün prestijini düzeltme yerine bitirildiğini belirtmişti. Çalışmaların bir an önce bitirilmesini isteyen çarşı esnafı bu tür kötü görüntülerin kutsal şehir olan ve kutsal mekan olan Balıklıgöle yakışmadığını söyledi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER