Bu Yıl Mısırda Hedef 800 Bin Ton

Geçtiğimiz günlerde mısır tarlalarında incelemede bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Şanlıurfa’nın her geçen yıl mısır ekim ve üretimine önem verdiğini ve 2017 yılında mısır üretiminin 800 Bin ton bulmasını tahmin ettiklerini belirtti.

Bu Yıl Mısırda Hedef 800 Bin Ton

Türkiye’nin en büyük ovalarından birine sahip olan Şanlıurfa’da ikinci ürün mısır hasadı başladı. Her geçen yıl Şanlıurfa genelinde mısır üreti artış göstermektedir. Özellikle Şanlıurfa iklimine en uygun mısır ekimi ikinci ürün olarak tabir edilen Haziran ayında ekilen mısırlardır. 2000 yılından bu yana mısır hasadında oldukça yol kat eden Şanlıurfa 2000 yılında 9 bin ton mısır elde ederken bu rakam bu yıl 80 Bin tona çıkması bekleniyor.

Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde köylere gidip tarlalarda incelemelerde bulunan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, elde edilen mısır ürünün hem rekolte hem de kalite olarak çok iyi durumda olduğunu belirtti.

‘2017 için 800 Bin tona ulaşmasını bekliyoruz’

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, “Tarlalarda yaptığımız incelemede mükemmel bir sonuç ile karşılaştık. Hem rekolte hem de kalite olarak en iyi mısır hasadını bekliyoruz. Şanlıurfa’da genellikle ikinci ürün olan Mısırın önemi giderek artmaktayken, Bölgede bugün en fazla mısır üreten üçüncü iliz. 2000 yılında Şanlıurfa’da mısır üretimi 9 Bin ton iken, 2017 için 800 Bin tona ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

‘Sulama imkânları arttıkça pamukta olduğu gibi mısırda da iddialıyız’

“Bu başarıyı yakalamak elbette kolay olmadı başta Allah’ın bereketi, hükümetimizin desteği ve çiftçimizin alın teri ile mısırın üretimi giderek artmaktadır.” Sözlerini söyleyen Ahmet Eyyüpoğlu, “Şanlıurfa çiftçisi ikinci ürün olan mısır ile tüm yılı toprağını işleyerek hem ülke hem de kentin ekonomisine önemli katkı sunmayı başarıyor. Mısırında giderek buğday kadar önemli bir duruma geldiği günümüzde bölgenin önemli oranda mısırını karşılamaya devam edeceğiz. Şunu da belirtmek isterim bölgemizde sulama imkânları arttıkça pamukta olduğu gibi mısırda da iddialıyız. Hükümetimizden isteğimizi bekleyen ve devam eden sulama projelerinin bir an önce bitirilerek bereketli topraklardan daha fazla ürün alarak memleketimize daha fazla katkı sunalım.” diye konuştu.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER