Bölgedeki Olaylar Ziyaretçileri Etkiliyor

Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğini yaptığı ve 13 ülkeden katılımcının bulunduğu UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm Toplantısı'nda konuşan Eyyubi’ye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, bölgedeki sıkıntılı süreçten dolayı Şanlıurfa’ya yeterince ziyaretçi alamadıklarını belirtti.

Bölgedeki Olaylar Ziyaretçileri Etkiliyor

Eyyübiye Belediyesi ev sahipliğini yaptığı, Türkiye Belediyeler Birliği destekleri ile UCLG-MEWA Sürdürülebilir Turizm Toplantına 13 ülkeden katılımcıların yanı sıra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Vali Yardımcısı Tarik Açıkgöz,  Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve Türkiye genelinde çok sayıda katılımcı katıldı.

‘Öğrenme bir araç olduğu görülmektedir’

Sürdürülebilir Turizm Toplantısında konuşan UCLG-MEWA Genel Sekreter Mehmet Duman, “Bugün burada bize ev sahipliği yapan kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmakta olan ve Şanlıurfa’nın turizm konusunda kalbi Eyyübiye Belediye Başkanı ve katlarından dolayı Türkiye Belediyeler Birliğine şükranlarımı sunuyorum. İsmini Eyüp Peygamberden alan tarih ve kültür birikimini çağdaşlıkla harmanlaştıran Eyyubi’de böyle bir formu 13 ülkeden geniş katılımla gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Günümüzde sürdürülebilirliğin ekonomi, çevre toplum gibi 3 bileşenin birbiri ile ilişkilendirilmesi sonucunda sağlanabileceği savunmaktır. Turizminde bu 3 bileşene etki eden ve sürdürülebilir sürüme katkı sağlayan öğrenme bir araç olduğu görülmektedir. Bu sürece genelebilmesinin temel taşlarından biri 1963 yılında Roma’da gerçekleştirilen birleşmiş milletler uluslararası seyahat ve turizm konferansıdır. Burada uluslararası seyahatin ülkeler tarafından kolaylaştırılması için bir adım atılmış ve daha sonraki süreçte ise küresel gündemde sürdürülebilirliğin yer alamsı ile turizminde bu kavramlar ilişkilendirilmiştir. Özellikle 1192 yılında RİO’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Yeryüzü Zirvesinde sürdürülebilir kalkınmanın tüm insanlığın ortak hedefi olarak belirlenmesi turizm alanında eko turizm, jeotermim, sorumlu turizm ve yeşil turizm gibi yeni yeni söylemler ortaya çıkmıştır.” dedi.

‘Ortadoğu'daki sıkıntılardan dolayı ilimize yeterince ziyaretçi alamıyoruz’

Programın düzenlemesinde büyük katkıları olan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, konuşmasında özellikle bölgede yaşanan olaylara değindi. Bölgedeki olumsuz hadiseler Şanlıurfa turizminin kanayan yarası olurken bununla ilgili yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi, "12 bin yıllık tarihe sahip Şanlıurfa. Şanlıurfa sadece ülkemiz için değil İnsanoğlu için bir rol model şehir. Böyle bir şehirde turizmin konuşuluyor olması çok önemli. Bugün burada ülkemizle beraber 13 ülkeden katılımcı var. Ve yapılacak olan oturumlarla gerek ilimizin turizmi gerek tabi UCLG-MEWA Ülkelerdeki turizm ile ilgili hususlar ifade edilecek başarı imkânları varsa onlar anlatılacak, sıkıntı ve sorunlar varsa onlar üzerinde durulacaktır. Mozaikler şehri, Karacadağ Kayak Merkezi ile kış turizmi, Karaali Kaplıcaları ile termal turizmi, Tek Tek Dağları ve bozkırlarda gezen ceylanları ile doğa ve yayla turizmi, Fırat ve Halfeti ise su sporları turizmi; kültür ve folklor turizmi gibi çeşitli turizm çeşitliliğinde önemli potansiyele sahiptir. Son zamanlarda özellikle Ortadoğu'daki sıkıntılardan dolayı ilimize yeterince ziyaretçi alamıyoruz. Bölgemizdeki sıkıntılar bittikten sonra Şanlıurfa ziyarete güvenli bir şekilde açılacak. Turizmle ilgili bir kriz ortamı var ama kriz dönemleri fırsata çevrilebilir. Bu toplantılarla yarınlara iyi şekilde hazırlanmamız lazım" dedi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER