Birecik-Halfeti Yolu Turizm Akışını Engelliyor

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde yaşanan heyelan sonucu düşen kaya parçalarının yolun 2 ay süredir kapalı olmasına neden olduğu ve Kelaynak üreme istasyonunun bu yoldan geçtiğine dikkat çekerek turizmin olumsuz etkilendiğini soru önergesi olarak TBMM’ye sundu.

Birecik-Halfeti Yolu Turizm Akışını Engelliyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi, Saha Mahallesi yakınlarında meydana gelen heyelan sonucu düşen kaya parçaları nedeniyle Birecik-Halfeti yolu yaklaşık 2 aydır ulaşıma kapalı. Bu durumun turizmi etkilediğini dile getiren HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, konuyu TBMM’ye taşıdı.

Vekil Öcalan konuşmasında; ‘’kelaynakların üreme istasyonun Birecik-Halfeti yolun güzergâhında olması ilçenin turizmini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle yolun kapalı olması ile ilgili esnaftan da yoğun bir şikâyet gelmektedir. Bir grup esnaf ilgili kurumlar ile birlikte Birecik Belediye Başkanlığı’nı protesto ederken, esnaf ile birlikte yolu kullanan yurttaşlar, yolun bir an önce açılmasını talep etmektedir’’ dedi.

Vekil Öcalan devamında şöyle konuştu. ‘’Konu ile ilgili olarak Esnaf Abdurrahman Sarı, grup adına yaptığı açıklamada, heyelan nedeniyle iş yerlerinin bulunduğu caddenin kapandığını aktararak, "Esnaf olarak çok zor durumdayız. Kiralarımızı ödeyemeyecek duruma geldik. Kapanan yol nedeniyle o güzergâhtaki köylerden ilçe merkezine gelinemiyor. Yolun bir an önce açılması için yetkililerden yardım bekliyoruz dedi’’

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, sunduğu önergede;

Heyelan sonucu kapanan Birecik-Halfeti yolunun bu güne kadar ulaşıma açılmamasının sebebi nedir?

2- Birecik-Halfeti yolu ne zaman açılacaktır? Bu konuda yapılan bir çalışmalar var mıdır? Varsa söz konusu çalışmalar ne aşamadadır?

3- Birecik-Halfeti yolunun bu kadar sürede açılmamış olması ile herhangi bir ihmal söz konusu mudur? Varsa ihmali olan kişiler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Maddeleri TBMM’ye sundu.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER