Bimere Şikâyet ve Göçte Urfa Rekor Kırıyor

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, Bimere şikâyetlerde Urfa’nın üst seviyelerde olduğunu ve son 20 yılda kırsaldan kente göçün rekor kırdığını söyledi.

Bimere Şikâyet ve Göçte Urfa Rekor Kırıyor

Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz Sarayönü Caddesinde bulunan il binasında basın açıklaması düzenledi. Niyazi Yanmaz, bu hafta Urfalıların Bimer şikâyetlerini, kırsaldan kente göçü ve sağlık sorunlarını ele aldı. Saadet Partisi İl Başkanı Yanmaz, Bimere şikâyette Urfa2nın rekor kırdığını ve çözümü yerel yönetimlerden bulmayan vatandaşlar son çareyi Bimerde bulduğunu söyledi. Şanlıurfa’da son 20 yılda kırsal kesimden kente göçün oldukça fazla olduğunu söyleyen Yanmaz, bunlara Suriyeli vatandaşların binmesi ile birlikte kent merkezinde yoğun bir nüfusun oluştuğunu söyledi.

Kentte oluşan yoğun nüfusun sağlık sektörünü de etkilediğini söyleyen yanmaz, kent merkezinde sağlık sektörüne yatırımın fazla olmasına rağmen bir türlü istenilen kalitede ve rahatlıkta sağlık hizmetlerinin verilmediğini söyledi. Özellikle sürekli gündeme gelen Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinin bu konuda üniversite gibi çok pasif kaldığını söyleyen Yanmaz, bunların oluşmasından dolayı sağlık sektöründe kentte umudunu kaybeden hastaların kent dışına tedavi olmaya gittiklerini söyledi.

‘Urfalı vatandaşlar sorunlarını yerelde çözemiyor’

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, “Türkiye’nin nüfus olarak ilk 10’a giren ve GAP’ın başkenti olan Urfa’mızda sorunlar nüfus artışıyla daha büyük hale gelmiştir.

BİMER (başbakanlık iletişim merkezi) 2006 yılından bu yana ülkede vatandaşlarımızın istek şikâyet ihbar bilgi edinme gibi taleplerini inceleyen ve ilgili makamlara ileten bir kuruluştur. Urfa’da yaşayan hemşerilerimiz, maalesef birçok sorun yerelde çözülemediği için bu kuruma başvuruda üst sıralarda yer almaktadır. Bu konuda yereldeki kamu görevlilerimizi sorunları çözmekte ve vatandaşa yaklaşımda sağduyuya davet ediyorum.” dedi.

Son 20 yılda kent merkezine rekor göç almıştır

“Bu durum yerel ve ulusalda sorunların nasıl çözülemediğini adeta kördüğüm olduğunun en önemli belirtisidir.” Diyen İl Başkanı Niyazi Yanmaz, “Urfa’mızın huzur kenti olması dolayısıyla son yıllarda terörden dolayı, çevre il ve ilçelerden büyük göç almıştır ve almaktadır. Yine Türkiye’de son 20 yılda kırsaldan şehre oluşan göç furyasından da Urfa fazlasıyla nasibini almıştır. Bu çerçeve içerisinde sorunlar dağ gibi büyümüş çözüm noktasında yetersiz kalınmıştır.” Diye konuştu.

‘Bağımlılık sorunu gittikçe dağ gibi büyümektedir’

“İlimizin en büyük ve en önemli sorunlarından başta gelen gençlerimizin madde bağımlısı olmasıdır. Yerelde bu sorunu çözmek için büyük gayretler sarf edilmekte, ancak bu gayretlere rağmen bağımlılık sorunu gittikçe dağ gibi büyümektedir. Biz bu sorunun ekonomik, eğitim ve sosyolojik olarak değil de, sadece polisiye, tıbbi ve tedavi olarak çözülmesinin mümkün olmadığını buradan şefaatle söyledik ve bu gün yine söylüyoruz.” Diye konuştu.

Hastane koridorları hala tıklım tıklım’

“En önemlisi muhafazakâr diye geçinen bir iktidarda bu madde bağımlılığı sorunu Urfa’mızda ve Türkiye genelinde artıyorsa idare sistemimizde büyük bir yanlışlık, hata, gaflet ve bir becerisizlik var demektir. Urfa da sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması noktasında son yıllarda büyük bir yatırım ve gayret gözlenmektedir.  Buna rağmen hastane koridorları hala tıklım tıklım büyük izdihamlar var ve her bir doktora düşen poliklinik sayısı maalesef çok yüksektir. Bu da hizmet kalitesinin düşük olduğunu göstermektedir.” Diye konuştu.  

Özel Hastanelerin kapatılması sağlık kalitesini bitiyor

“En çok üzüldüğümüz konulardan biri de hastalarımızın çevre illere veya Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlere sevk edilmeleri ve orada sağlıklarına çare aramalarıdır.  Bu tablo Urfa’da sağlıkta bir koordinasyon ve organizasyon eksikliğini gösteriyor.  Sağlık hizmetlerindeki kalite düşüklüğünün önemli sebeplerinden birisi de özel hastanelerin kapısına kilit vurulması olduğunu düşünüyoruz.  Bir de sağlıkta abi, karlı dağ konumunda olan Harran Üniversitesinin tıp fakültesinin yetersiz hizmetidir.” Şeklinde konuştu.

Yanmaz son olarak şöyle konuştu, “Türkiye’nin dokuzuncu büyükşehri olan Urfa’da sağlık hizmetleri çok gerilerdedir. Biz istiyoruz ki bir büyükşehir üniversitesi olan Harran Üniversitesi tıp fakültesinin Urfa’ya sağlık hizmetlerinde ve tıp turizminde sesini duyurmasıdır. Ancak gördüğümüz kadarıyla Harran Üniversitesinin bu idare tarzı Urfalıları sağlıkta daha uzun süre diyar diyar dolaştıracaktır”

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Urfa
Mehmet Urfa - 12 ay Önce

Bu adamın nasıl birisi olduğunu tüm urfa biliyor. Zirai Aletler kapatılırken ankarada sesini çıkarmadan oturdu. Ama sürekli neden özelleştirildi deniyor..Sebebi Bu adamdır. Menfaat dolu..

hakan İpek
hakan İpek - 12 ay Önce

Aynen kardeşim urfada bir dikili ağacını geçtim dalı bile yok. Saadet-halk partisi il başkanı yanmaz urfada Milletvekili oldunu ben sonradan öğrendim şaka gibi birde urfalıyım diye geçiniyor.

SIRADAKİ HABER