Bilgi Evi Türkiye’de Örnek Proje Oldu

Hilvan Belediye Başkanı Hasan Ali Bayık, ilçede hayata geçirdikleri “Bilgi Evi’nin” Türkiye’de örnek bir proje olduğunu söyleyerek eğitim gören öğrencilerin ücretsiz üniversiteye hazırlandıklarını söyledi.

2009 yılında yapılan yerel seçimle Hilvan Belediye Başkanı seçilip şimdiye kadar Hilvan halkına hizmet eden Belediye Başkanı Hasan Ali Bayık, görevde olduğu süre boyunca ilçesi için yaptığı çalışma ve hizmetlerini bizimle paylaştı. Gençliğe çok önem verdiğini söyleyen Başkan Hasan Ali Bayık, hizmete koydukları “Bilgi Evi” ile Hilvanlı gençleri üniversiteye hazırladıklarını ve burada ücretsiz eğitim gören öğrencilerin yüzde 70’nin başarı elde edip üniversite kazandığını söyledi. Bu projenin Türkiye genelinde de örnek proje olarak gösterildiğini ifade eden Başkan Bayık, bu anlamda vicdanının rahat olduğunu ve ilçenin gençliğine sahip çıktığını belirtti.

Rutin belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğin çok önemli olduğun belirten Bayık, göreve başladıklarından şimdiye kadar ilçede olmayan, şehir merkezine su getirme, buğday pazarı, hayvan pazarı, meslek yüksekokulu gibi hizmetleri Hilvan’a kazandırdıklarını da söyledi.

Göreve geldiğiniz günden şimdiye kadar Hilvan’a ne hizmetiniz oldu?

Hilvan belediyesi olarak 2009 yılında belediye başkanı adayı oldum. Cenabı Hak kısmet etti kazandı bir Belediye Başkanı seçildikten sonra seçim öncesi vaatler Hilvan’da seçim öncesi Tabi bütün ilçe ve illerde olduğu gibi Hilvan’da da birebir ev ziyaretleri Büyükşehir olduğumuzdan dolayı Kırsal kesimdeki Mahalle ziyaretleri yaptık. Özellikle merkez ilçelerimde yani Hilvan ilçesinde yıllardan beri su sorunu vardı, seçim zamanı belediye başkan adayları Onlar da benim gibi kapı kapı dolaşıp aile sohbetleri, ev ziyaretleri başta sözünü vermişlerdi. Altyapı özellikle yani hem soğuk, hem altyapı zayıf, su boruları Paslanmış. Ev ziyaretlerinde bizde Tabi anlatıyoruz projelerimiz var Daha doğrusu belediyecilik tek başına yapılmıyor kadro işitir, ekip işidir, güven işidir vatandaşlarımıza anlattık ben Hilvan Belediyesin de 4 yıl çalıştım Şanlıurfa belediyesinde 25 yıllık ben bir belediyecilik deneyimim var ben size söz veriyorum ben diğerleri gibi verdim vaatleri yerine getiren bir belediyeciyim Öyle hissediyorum. Yani kendime güveniyorum kendime o verdiğim vaatleri yerine getireceğim. Özellikle su Atatürk Barajı'nın suyu getireceğim, ondan sonra mevcut olan Paslanmış su borularını değiştireceğim, atık su arıtma tesisi, içme suyu arıtma tesisi yapacaklarımız arasında bana güvendiler bana oylarını verdiler. Başkan seçildikten sonra ilk işimiz su şebekesi, kanalizasyon şebekesini değiştirmek, ikinci projemiz yanı başımızda olan Atatürk Barajında su getirmek proje inşaat ihalesi zaman alıyor bir belediye başkanının en riskli görevi yer altını kazmak vatandaş suyum yok, Şebeke yok, hasta oluyorum hastaneler vatandaşı doluyor. Diğer taraftan kazı yaparsın kazı yaptıktan sonra vatandaş bu sefer sabretmez ya ne oldu, belediye başkanı nerede, Niye kapatılmıyor bir sitem edenler var. Bunların hepsini göğüs gererek ben ve arkadaşlarım göğüs gererek sıkıntıları atladık. Bir Belediye Başkanın büyük vebalı var görevini yapmadığın zaman büyük vebali var. Cenabı hak bize yardımcı oldu arkadaşlarımızla beraber bu projeleri yaptık bitirdik. Atatürk barajında hurisin mahallemizden 17 km. Su getirdik, su deposunu 3 bin ton yaptık. Yaptığımız yerleri kapatıldı çamur olmaya başladı 680 bin metre kare 2014 yılında kilitli parke taşı döşedik, buğday pazarını yaptık, Hilvan bir tarım ilçesi olmasına rağmen vatandaş ürünü ekip biçiyor o alın terini Siverek veya Şanlıurfa merkeze götürüyor. Siverek Urfa'ya götürdüklerin de çiftçi zarar ediyor araç kiralıyor, 3 ton arpası olanda kamyon kiralasa kira parasını çıkaramaz, kendi traktör ile gitse yakıt var, araç muayenesi var, vatandaş da ister istemez burada ucuz fiyatla veriyorlar.

Buğday pazarının burada yapılması çok iyi olacak örnek buradaki esnaflar buğday, arpayı kaldıracağı yerler var buğdayı, arpayı kaldırıyor dışardan birine lazım olsa Hilvan’daki esnafı arıyor Hilvan’daki esnafta Hilvan’daki kamyoncuyu tutuyor, kamyoncu da Hilvan’daki çalışanı tutuyor zincirleme bir istihdam. Bunun yanında Hayvancık yapan vatandaşımız haftada bir gün pazarımız olur vatandaş hayvanlarını getirecek bir saha yok, hayvan pazarı yaptık.

Hilvan'da meslek yüksekokulu daracık bir bina da eğitim veriyor, bunu yine Ankara'daki siyasi büyüklerimizi devreye koyduk. Trabzonspor başkanı Muharrem usta Hilvan’da bir okul yaptı 2 milyon değerinde Hilvan’a bağış yaptı.

Hilvan’da konut sorunu var mı ve buralarda oturan vatandaşlar kiralardan şikayetçi mi?

Hastanemiz yok yer sorunumuz vardı yer sorununu hal ettik. TOKİ için çevre şehircilik bakanlığına müracaatta bulunduk Hilvan, Akçakale, Harran, Bozova müracaat ettik. Talep parasının %50'sini indirim yaptık, Hilvan’da ilan verdik kimse gelmiyor, start verdik kimse gelmiyor. Hilvan Kaymakamlığını ziyaret ettik muhtarlarımızla birlikte toplandık toplantı yaptık, sivil toplum dernekleri ile toplantı yaptık. Durumu iyi olan hemşerimizler dedik gelin yazılın diyoruz nihayet orda da başarılı olduk yedi tane müracaat toplamak isterken yüz yetmiş müracaat topladık. Şuanda Hilvan 300 adet TOKİ konutu var, 3. Etap içinde bir hesap açtık TOKİ son zamanlarda konut fiyatları yükseldi kimse almadı yine arsamız var. Şuan da ben Türkiye'yi demeyim doğu Güneydoğu bölgesini ilgilendiriyor şuan kira gelirinde geriye düşüş Hilvan da var beş yıl önce burada kaloriferli bir dairenin aylık kirası 700 TL ‘idi şuan da yıl 2018, 2019 yılına girmek üzereyiz şuan da Hilvan’a gelen memur 500 TL'ye kiralık ev buluyor, burada ne olur memur ve öğretmen buraya tahin istiyorlar. Bir memur için burada 500 TL kira parasında bir azalma yaparsa onun için daha iyi olur sonuçta memur her şeyin hesabını yapar. Sosyal tesis her mahallemizde var şuan da bağlar mahallemizde yaptık. Hafta sonları bir piknik yapacakları piknik imkânı sunuluyor. Hilvan’a. Bunun yanında gençlik merkezi için o zaman ki bakanımız Suat kılıç Hilvan’a gelmişti yüzme havuzun açılışı yaptı talep ettik bizleri kırmadı. Hilvan'da gençlik merkezi yapıldı futbol sahası yenilendi, yüzme havuzu, okullar, kafeler, marketler Hilvan artık sosyal gelişim başladı alt yapı sorunu da kalmayınca Hilvan gelişti. Biz belediye olarak birinci başkanlık seçimindeki azmimiz ikinci başkan olduğumuzdan daha iyi geçti.

Gençlerimiz üniversiteye hazırlık kurslarımız burada yoktu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan: seçime bir yıl kala ben tavsiye etmiyorum kimse yeri kazmasın fakat biz Hilvan sevdası için bunu da göze aldık Hilvan’a suyu da getirdik çünkü yıllar önce Hilvanlı hemşerilerim aralarında çilekeş derlerdi. Düşünün Su tankı gelir kova ile su dağıtılır Allah'a şükürler olsun o konuda Atatürk barajında 17 km. Suyumuzu döşedik ve Hilvan su konusunda hiçbir sıkıntı kalmadı. Şanlıurfa merkezinde hariç Atatürk barajında su getiren tek ilçe.

Bilgi Evi gibi Türkiye’de örnek gösterilen bir proje yaptınız ve Hilvan gençleri burada Üniversiteye hazırlanıyor bunun hakkında ne düşünüyorsunuz bu proje nerden esti?

Hilvan'da gençlerimiz liseyi bitiriyor malumunuz Türkiye'nin en genç nüfusu Şanlıurfa'da 19.2 istatistikler, genç nüfus var ama liseyi bitiriyor üniversiteye hazırlık yapacakları yerleri yok,  burada öğretmenlerin durumları malum %25 ücretli öğretmenler deneyimli öğretmen buraya gelmiyor. Çünkü burada öğretmen Ankara'ya, İstanbul'a metro şehirlere gitmek istiyor. Buradaki eksikliği arkadaşlarla beraber tespit ettik yine o zaman ki gençlik spor bakanımız Çağatay Kılıç'a bir bilgi raporu götürdük o zaman ki gençlik ve Spor bakanlığı sağ olsun kabul etti. Bu projeyi inşallah Türkiye'de örnek proje yapacağız dedi ve hemen projeyi kabul etti ihalesini yaptık inşaatı bitirdik ve öğrencilerimizi aldık. Tabi bu işlemden sonra GAP başkanı Sadrettin beyi ziyaret ettim ve dedim ki başkanım Hilvan durumu malum şuan da biz bilgi evimizi yaptık ama sana ihtiyacım var sağ olsun oda projeyi kendisine anlatınca konu gençler olunca, gençleri kazanma olunca, üniversiteye gönderme olunca tamam dedi. Ekibini gönderdi yapılacak yeri gördüler ve incelediler GAP da ortak ettik GAP da malzeme konusunda bize yardımcı oldular. Gençlerimiz şimdi Şanlıurfa valisi Abdullah Erin Hilvan’da bilgi evindeki öğrencilerin %70'i üniversiteye girme hakkı kazanmışlar dile getirdi, hatta en son bir toplattı sonunda bilgi evinde görev yapan öğretmenleri ödüllendirmek lazım dedi Abdullah Erin. Biz Hilvan belediyesi olarak Cumhurbaşkanımızın dediği gibi anne kolundaki bileziği satıp dershaneye vermesin biz ne diye duruyoruz belediye, Hilvan Kaymakamlığı, GAP başkanlığı, gençlik ve Spor bakanlığı bu dört kurum işlemi gerçekleştirip bilgi evimizi yaptık. Yaptığımız bilgi evinde 25 tane arkadaşımız orada istihdam edildi öğrenci sayısı arttıkça öğretmen istihdam sayımız da artıyor 3 tane de personel var toplam 28 kişi istihdam ediliyor.

Çocuk varsa anne çocuğu kreşe bırakıyor, çocuğu eğitiyor, ücretsiz en üst kata çıkıyor, mesleki kurslarımız var Kuranı Kerim okuma, okuma yazma, bilgisayar el sanatları dikiş günü şartlarına göre proje değişiyor. Kuaför şartlarına göre bu projeler değişiyor kursunu görüyor o saati de olduğun zaman gelir çocuğum, kreş huzurlu bir şekilde daha rahat bir yere gittiği yerde devletin kontrolünde giren orada eğitim görüyor orada ücret ödeme bugüne kadar yok. Bizim Kadın Kültür Merkezi'nde sertifikasını alan bine yakın kardeşimiz var bu projenin devamında kimseden ücret almıyoruz, kira almıyoruz, elektrik, su parasını almıyoruz parasını vermiyor dükkân veriyoruz kendilerine. Şuanda 5 tane dükkânımız bayan kardeşlerimiz tarafından çalışıyor, tabi burada bayanların işyeri açması biraz onu da yeterli sayıda bulamıyoruz. Şimdi bu demek ki bir Belediye Başkanı su, kanalizasyon, üst yapı rutin çalışmaları dışında sosyal belediyecilik de önemlidir. Türkiye'de sosyal belediyecilik de Cumhurbaşkanımızın İstanbul büyükşehir belediye başkanı olduktan sonra sosyal belediyecilik geliştirdi. Bunun yanında biz Hilvan belediyesi olarak tabi dışarda Hilvan Urfa’dır biz Şanlıurfa’mızın ismini örf adetler kültürlerini de Bursa Orhangazi’ye götürdük, İstanbul Bağcılara götürdük, İstanbul Beykoz'a götürdük, Erzincan'a götürdük şuanda beş tane belediyemize karşılıklı kültürel ilişkiler, proje kapsamında ilişkiler yardım etmemizdir biz maddi durumu bir kenara bırakmamız lazım. Şimdi Şanlıurfa'nın özellikle Turizm de bu kadar ziyaretçinin gelmemesi, çünkü Urfa'da inanç var, tarihi var, Toprak var, her şey var, su altında kalmış her anımız var, bugüne kadar belki yeterince. Urfa’nın kardeş buraya geliyorlar meclis üyeleri Parti ayrımı olmaksızın aileleriyle beraber gelen kardeşlerimiz vardı diyorlar Urfa'ya gelirken düşüncelerimiz farklıydı geldik, giderken düşüncelerimiz farklı. Belediyecilik işi çok büyük görev, yani ben görevimi yapıyorum, yapacağım dersen çok çalışmanız gerekiyor tabi buna da kadro lazım bunu da sağ olsunlar bu konu da arkadaşlar her konuda bize yardımcı oluyorlar beraber çalışıyoruz. Belediyecilik görevimiz nedir: şimdiki Cumhurbaşkanımızın belediyecilikten gelmiş olması.

Belediyenizin hizmet aracı sayısı ne durumda, göreve geldiğinizde araç sayısı ne durumdaydı?

Hilvan belediyesi olarak göreve başladığım zaman sadece Toros aracımız vardı, bir su tankı, bir tane de eski bir kamyon vardı. Kardeş belediyeciliğin faydalarından biri de Bursa yıldırım belediyesi Hilvan belediyesine iki adet kamyon verdiler, İstanbul büyükşehir belediyesi bir dozer bir adette Doblo araç verdiler, Bağcılar belediyesi bir araç verdiler, Adıyaman akıncılar Belediyesi bir adet araç verdi, Türkiye belediyeciler birliği üç adet araç verdi, çevre ve şehircilik bakanlığı iki adet araç verdi bu araçlar hepsi Hilvan belediyesine verildi. Ben bu araçları almasaydım ben şuanda Hilvan belediyesi makine İkmal parkında tek bir kiralık araç var, bütün araçlar belediyenin aracı. Ben bunun hesabını yapmasam Hilvan ilçesi küçük imardan gelen tutar az bundan dolayı sosyal belediyeciliğin maddi olarak faydası var.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER