Biber Salçası Geleneği Sürüyor

Şanlıurfa'da acıbiberden yapılan ve "isot reçeli" olarak adlandırılan biber salçası, damlarda yerini aldı.

Biber Salçası Geleneği Sürüyor

Şanlıurfa biberinde hasat mevsiminin başlamasıyla "isot reçeli" olarak adlandırılan biber salçası, çıkarılmaya başlandı. "isot reçeli" farklı tadıyla başta kahvaltı olmak üzere sofralara lezzet katıyor.

Şanlıurfa'da geçmişi yüzyıllara dayanan ve evlerde imal edilen biber salçası geleneği sürüyor. Kırmızı biberlerini alan vatandaşlar, biber çekme tezgahlara gelerek biberlerini çektiriyor ve evlerine salçaları hazır halde gidiyor.

Bugüne kadar salçalık biberlerini alan vatandaşların evlerinde biberi salça haline getiriyor. Eski gelenek sürse de bazı ev hanımları, biber çeken iş yerlerine götürüyorlar.

Makineler ile biber çeken esnaf, şimdi ise çok cüzi bir para ödeyerek bu zorlukların aşıldığını belirterek, "Evde biberlerin temizlenmesinin su ve zaman kaybına neden oluyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda salçalık biber zamanı geldiğinde Şanlıurfa'da, salça çekim tezgahlarımızı kuruyoruz.”

Vatandaşların salçalık kırmızı biberlerini kendilerine getirmeleri yeterli olacağını ifade eden biber seken esnaflar, “Bu çalışmalarımız büyük kolaylık sağladığı gibi zaman ve su israfını da azamiye indiriyor. Burada makinelerimiz süzme salça çekimi yapıyor. Bunun sağlık açısından büyük faydaları olduğunu doktorlara sorarak öğrendik. Halkın ilgisinin her geçen yıl artarak devam ediyor" dedi.

Reçelin başta kahvaltı olmak üzere birçok yemekte kullanıldığını anlatan Esnaf, "İsot salçası burada reçel olarak anılır. Hem kahvaltılarda hem de birçok yemekte bu ürün keyifle tüketiliyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER