Beyazgül Cevheri’nin Gerisinde Kaldı

Piar Araştırma şirketinin Şanlıurfa ile ilgili yaptığı yerel seçim araştırmalarında Cevheri’nin az farkla önde götürdüğü görüldü.

Beyazgül Cevheri’nin Gerisinde Kaldı

Piar Araştırma Şirketi 26 ilde yerel seçimlerle ilgili yaptığı anket araştırmasında Şanlıurfa’da Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sebahattin Cevheri’nin AK Parti Büyükşehir Adayı Zeynel Abidin Beyazgül’ün önünde olduğu açıklandı. Yapılan son anket çalışmasında seçmenin yüzde %49.0’nın Beyazgüle, %50,8’nin ise Cevheriye oy vereceği açıklandı.

Piar Araştırma'nın seçim anketine göre, AK Parti ve HDP'nin oyu 24 Haziran'da aldığı oy oranına göre düşüşte. 'Ocak 2019 Siyasi Gündem' araştırmasına göre, Türkiye'de en önemli sorunlar olarak ekonomi, işsizlik ve Suriyeliler görülüyor.

Piar Araştırma Şirketi tarafından 13-19 Ocak 2019 tarihleri arasında, Türkiye genelini temsil eden 26 ilde telefonla mülakat yöntemi ile yapıldı. Araştırmada yaş ve cinsiyet kotası uygulanarak 9 bin 298 katılımcıyla görüşüldü. Araştırmanın hata payı yüzde 1.8 olarak hesaplanırken, araştırma demografisi yüzde 51.6 ile erkek, yüzde 48.4 ile kadından oluştu. Araştırmada 18-24 yaş arası yüzde 17.6, 25-34 arası yüzde 20.5, 35-44 arası yüzde 34.6, 45-54 arası yüzde 19.9, 55-64 arası yüzde 11.8 ve 65 yaş üzeri yüzde 5.6 ile yer aldı.

Araştırmaya katılanların eğitim seviyesi de ilkokul için yüzde 21.9 iken, ortaokul yüzde 19.1, lise yüzde 37.4 ve üniversite yüzde 21.6 olarak yer aldı.

KATILIMCILARA GÖRE İLK ÜÇ SORUN; EKONOMİ, İŞSİZLİK VE SURİYELİLER

Araştırmada katılımcılara 'iç politika' ve 'seçim' ana gündemleri altında sorular yöneltildi. İç politika başlığı altında katılımcılara sorulan ilk soru 'Size göre Türkiye'nin en önemli sorunu nedir' sorusu oldu. Bu soruya 'ekonomi' yanıtını verenlerin oranı yüzde 34.5 ile ilk sıradayken, işsizlik diyenlerin oranı yüzde 14.6 ile ikinci sırada, 'Suriyeliler' yanıtını verenlerin oranı ise 12.6 ile üçüncü sırada yer aldı.

'Türkiye'nin ekonomisinin kısa vadede normale döneceğini düşünüyor musunuz' sorusuna katılımcıların yüzde 58.9'i 'hayır' yanıtı verirken, 'evet' yanıtı verenlerin oranı yüzde 26.4, fikrim yok diyenlerin oranı ise yüzde 14.7 oldu.

TÜRKİYE YARGI VE MEDYAYA GÜVENMİYOR

'Yargıya güveniyor musunuz' sorusuna 'güvenmiyorum' şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 62.8 ile ilk sırada yer alırken, 'güveniyorum' diyenlerin oranı yüzde 29.5'te kaldı.

'Medyaya güveniyor musunuz' sorusuna 'güvenmiyorum' şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 81.7 gibi yüksek bir orandayken, 'güveniyorum' yanıtı verenler sadece yüzde 9.2.

'Türkiye'deki mevcut eğitim sistemi ile öğrencilere yeterli eğitim verilebildiğini düşünüyor musunuz' şeklindeki soruya araştırmaya katılanların yüzde 67'sı 'hayır' yanıtı verirken, 'evet' diyenlerin oranı yüzde 17.7'de kaldı.

İŞTE SON YEREL SEÇİM ANKETİ SONUCU

AK Parti: 24 Haziran'da yüzde 42.6 iken, bu Pazar seçim olsa yüzde —7.6 düşüşle yüzde 35 oranında oy alıyor.

CHP: 24 Haziran'da yüzde 22.6 oy alırken, bu Pazar seçim olsa yüzde +3.3 yükselişle yüzde 25.9 oy alıyor. MHP: 24 Haziran'da yüzde 11.1 oy alırken, bu Pazar seçim olsa yüzde +2.5 ile yükselişle yüzde 13.6 oy alıyor. Yİ Parti: 24 Haziran'da yüzde 9.9 oy alırken, bu Pazar seçim olsa yüzde +2.2 yükselişle 12.1 oy alıyor. HDP: 24 Haziran'da yüzde 11.7 oy alırken, bu Pazar seçim olsa yüzde —0.7 ile düşüşle yüzde 11 oy alıyor.

CHP SEÇMENİ İYİ PARTİ ADAYINA YÜZDE 90 ORANINDA OY VERECEK

Aynı sorular CHP ve İYİ Parti seçmenlerine de soruldu. CHP'nin katılmadığı yerlerde 'İYİ Parti adayına oy verecek misiniz' şeklindeki soruya CHP seçmenin yüzde 90.2'si 'evet' derken, 'hayır' diyenlerin oranı yüzde 2, fikrim yok yanıtını verenler ise yüzde 7.8'de kaldı.

İYİ Parti seçmenleri de İYİ Parti'nin seçime girmediği yerlerde 'CHP adayına oy verecek misiniz' şeklindeki sorusuna CHP adayına yüzde 78.5 oranında oy vereceklerini belirtirken, yüzde 6.1'i 'hayır' vermeyeceğim dedi. 'Fikrim yok' diyenler ise yüzde 15.4.

Kaynak: PİER Araştırma Şirketi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemali
Cemali - 8 ay Önce

Anketlere güvenmiyorum,sokakta,çarşıda her yerde herkes Cevheri diyor. ! Başkan Cevheri’dir ! Tartışmaya kapalı,görünen köy misali.

Mustafa polat.
Mustafa polat. - 8 ay Önce

Dün kapaklı, Japon , Bağdat pasajı' nı geldim yüzde 75- 80 Sabahattin Cevheri diyor.
Millet bitmiş herkes bir sarı kart gösterecek.
Millet fiğan ediyor ekonomi bitmiş millet günlük ihtiyaçlarını karşılaşmıyor

hasan
hasan - 8 ay Önce

Tam destek cevheriye oylarimiz ona olacak herkes büyük bir şoku olur zeynel abidin beyazgul güle insanları hiç kayde almiyan çünkü

Sedat
Sedat - 8 ay Önce

Aman ha yüzde 51.,52,53,tehlikeli oy çalınması yüzde yüz

Ömer
Ömer - 8 ay Önce

Cevheri kazanacak

murat
murat - 8 ay Önce

Cevherin oyu rekor olacak inşahlah zeynel abidin büyük şok görsün

ihsan
ihsan - 8 ay Önce

Yine akp oy çalması iyi çünkü halkın oylarıyla orda oturmuyorlar malesef cevheri kazacaklarini anlamışlar

aziz
aziz - 8 ay Önce

Akp partiden yorulduk bitmeyen vaatlerinden koltukta oturunca halkı iş bitiyor Onlarınki böyle çünkü anladık biz oy onlara yoktur


SIRADAKİ HABER