Belsan O İddalara Cevap Verdi!

WhatsApp ihbar hattımıza iletilen bazı görüntü ve şikayetler doğrultusunda BELSAN A.Ş Genel Müdürü Nüsret Urmak ile bir araya gelerek tarafımıza yapılan şikayetleri ve tepkileri görüştük.

Belsan O İddalara Cevap Verdi!

BELSAN A.Ş Genel Müdürü Nüsret Urmak ile yaptığımız görüşmelerde “

Son dönemlerde şirketimiz hakkında çıkan personel çalışma usulleri haberleri tamamen asılsız, mesnetsiz, gerçeği yansıtmayan, hukuka aykırı ve tamamen iftiradır.

Şirketimiz tüm çalışma ve yasal mevzuat uygulamalarımız yönünden, hem Büyükşehir Belediyesi ve SAYIŞTAY denetimine tabi %100 Kamu Sermayeli bir Şirket olması, 1.000’e yakın (bunun 700’e yakını ulaşım personelidir – 310 araca karşılık) çalışanı istihdam etmesi, SGK, ÇSGB ve Maliye açısından sıkı kontrolde olması dolayısıyla, İş mevzuatını hassasiyetle uygulamaktadır.

Çalışanlarımız 2014 yılı ilk aylarından beri Hizmet-İş Sendikası üyesi olup, TC. YÜKSEK HAKEM KURULU BAŞKANLIĞININ, 05.07.2014 günü geçerliliği başlamak üzere, 26.02.2015 tarihinde Es. 2014/180 K. 2015/28 Kararıyla, Müvekkil işveren Şirketle Hizmet İş Sendikası arasında, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yürürlüğe girmiştir. Bu TİS kapsamında, tüm Sendika üyelerine (üyelik aidatı) ve sendika dayanışma aidatı karşılığında diğer tüm çalışanlarımıza, tüm Sosyal Hak ve Ücretler ile, ikramiyeler, altı aylık zamlar, ölüm, doğum, evlilik gibi nedenlerle yardım ve izinler verildiği gibi, tüm izinler, ihbar süreleri, Disiplin Cetveli ve fesih şekilleri, Sendikal izin süreleri dahi TİS’ e uygun olarak harfiyyen uygulanmaktadır.

Bu nedenle de, kamu kurumu sorumluluğu ve ciddiyetinde çalışan şirketimiz, 5 Temmuz 2014 tarihi itibariyle; 6536 s. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi K. m.18 kapsamında, Sendika üyesi olan tüm personelinden, aylık ücreti üzerinden bir günlük yevmiyesini, Sendika Üyelik Aidatı olarak (üye olmadığı halde TİS’teki tüm ücret ve sosyal haklardan yararlanmak isteyenlerden de Dayanışma Aidatını) kesip en geç bir ay içinde Yetkili ve TİS tarafı Sendika hesabına yatırması yasal zorunluluktur, aksi halde cezai ve hukuki sorumluluk vardır. Şirketimiz tasarrufu için yapılan herhangi bir kesinti veya aidat kesinlikle söz konusu değildir.

Kamu Hizmeti yapan işyerimizin çalışma düzeni iki haftalık vardiyalar şeklinde olup, bir çalışan iki hafta sabahçı ve iki hafta da öğlenci olarak çalışmaktadır, hiçbir personelimiz İK. mevzuatı ve TİS e aykırı ve dışında çalıştırılmamaktadır. İşin gereği olan bazı fazla çalışmalar (dini-resmi bayramlarda, 15 Temmuz günlerinde) da, İK m.41 ve 42 hükümlerince, işçinin onayı alınmış ve hakları ödenerek yapılmaktadır.

Kurum olarak bütün personellerimizle iyi bir iletişim içerisindeyiz. Her zaman her vardiyada aralarındayız. Evlerinde misafirleri oluyoruz. İyi ve kötü günlerinde personellerimizi ziyaret ediyoruz. Çalışma şartlarının standartlarını yükseltmek için çaba harcıyoruz. Sabah erken işe başlayanlar için Büyükşehir Belediyemiz çorba vermekte, yazlık kışlık iş elbiselerini kurumumuz karşılamakta işe geliş gidişleri konusunda kurumumuz katkı sağlamakta, çalışma streslerini ortadan kaldırmak için motivasyonlarını artırmak için sosyal faaliyetleri düzenlenmekte, başarılı personellerimiz prim ve plaketle ödüllendirilmektedir. Çalışmadan dolayı hak ettikleri maaşları, mesaileri (varsa) bir gün bile aksatmadan doğrudan hesaplarına yatırılmaktadır.

Tüm bu iddialarımızı; SGK, MALİYE, ilgili BANKA KAYITLARI ve taraf Sendika olan HİZMET-İŞ SENDİKASI KAYITLARI ile Şirketimiz kayıtları ispatlayacaktadır “ dedi.Urfanatik Gazetesi olarak eleştiri ve şikayetlere tabi tutulan BELSAN A.Ş’i kendi yerinde ziyaret ederek iddaların asılsız olduğunu, Şanlıurfa’lı vatandaşlar için doğruladık.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 23:21
SIRADAKİ HABER