Bayramın Yüz Karası Çöp Temizliği!

9 günlük bayram tatili dolayısı ile Şanlıurfa’ya turist akını yaşanırken kent genelinde yapılmayan temizlik çalışmaları şehrin önemli tarihi yapılarını ve turizmini gölgede bıraktı.

Sürekli kendi çalışmalarının güzel yönlerini ele alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve 3 merkez ilçe bu sefer ciddi bir sınav veriyor. Özellikle kentte yaşanan haşere problemi belediyelerin itibarını zedelerken son olarak 9 günlük bayram tatilinde yaşanan çöp krizi bardağı taşıran son damla oldu. 9 günlük gibi uzun bir bayram tatilini fırsat bilen vatandaşlar Şanlıurfa’ya akın ettiler. Şehirde ciddi turizm yoğunluğu oluşurken temizlik konusunda verilen mücadele turistleri memnun etmedi. Bayram dolayısı ile konuyla alakalı olarak önlem almayan belediyeler bu alanda sınıfta kalırken, söz konusu Şanlıurfa’nın turizmine ve kültürüne de büyük zarar verdi.

Belediyeler sınavı geçemedi

Özellikle il dışında gelen turistler caddeleri ve tarihi alanların pislik ve çöplük içinde görünce temizlik konusunda Urfa’yı oldukça eleştirdiler. Hedefimizin 2 milyon turist olmasına rağmen bununla ilgili yerel yönetimler her seferinde kamera karşısında her türlü çalışmayı yapacaklarını söylemelerine rağmen bayramda verilen büyük sınavda belediyeler temizlik konusunda sınıfta kaldılar. Tarihi alanlarda ve şehrin sokaklarında yapılmayan temizlik çalışmaları ve yetersiz kalan temizlik personelinden dolayı turizmcilerde konudan oldukça şikâyetçiler.

Özellikle Balıklıgöl platosunda yaşanan kirlilik sadece turistlerin değil Şanlıurfa vatandaşların da tepkisiyle karşılandı. Yoğunluğun oluşmasından dolayı çabuk kirlenen alanda temizlik yapan görevlilerin olmaması alanı gezilmez hale getirdi. Dışardan misafirlerini ağırlayan Urfalı vatandaşlar misafirlerini şehrin önemli turizm alanlarını gezindirirken gördükleri çöp manzarası karşısında misafirlerine mahcup kaldıklarını belirtti. Gelen misafirlerin temizlik konusunda büyük eleştirilerde bulunduğunu söyleyen vatandaşlar günün hiçbir saatinde düzenli olarak tam teşekküllü temizliğin yapılmadığını gelen misafirlerin gözünde Şanlıurfa’nın kirli bir şehir olarak kaldığını söyledi.

Mardin daha temiz bir il

Tarihi ve kültürel yapısı ile birbirine çok benzeyen iki il olan Mardin ve Şanlıurfa’daki yapılan temizlik çalışmaları gelen turistler tarafından karşılaştırıldı. Temizlik konusunda Şanlıurfa’nın sınıfta kaldığını söyleyen turistler, Mardin’in daha temiz ve ferah olduğunu belirttiler. Ramazan tatili boyunca Mardin’in daha hijyenle ve temiz kaldığını bununla ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi.

Her alanda sınıfta kalıyorlar

3 merkez ilçe ve Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda bütün çalışmalarda sınıfta kalıyor. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden her zaman tepkisini dile getirmesine rağmen konularla ilgili herhangi bir çalışma yapılmıyor. Haşereyle yapılan mücadele, trafik sorunu ve son olarak tatilde eklenen temizlik çalışması ile belediyeler sınıfta kaldı. Konuyla alakalı bizlere şikâyetini dile getiren vatandaşlar, “Her yer bu şekilde dun gece 3 30 çekildi misafirlerimiz vardı buranın bu kadar kötü içinde olmasına çok şaşırdı.” Dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 12:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
URFALI
URFALI - 1 hafta Önce

Sayın başkanlarımıza sakın birşey demeyin çünkü onlar çok yoruldu 29 gün sosyal medyaya yetiştirmek için sürekli kamera karşısında iftar açtılar fıotoğraf çektiler yazık dur biraz dinlensinler rabbim yardımcımız olur inşAllah

Furkan Veli
Furkan Veli - 1 hafta Önce

Bende bu şekilde sahit oldum her taraf çöp temizlik Sıfır
Ve bu sene göbeklitepe yili
Bu sene temiz olmasa ne zaman olcak

demir
demir - 1 hafta Önce

Kesinlikle katılıyorum,urfa'da yaşayan biri olarak beyaz masaya şikayet ettim.

isim lazım değil
isim lazım değil - 1 hafta Önce

urfa halkı layığını bulmuştur

cemal h
cemal h - 1 hafta Önce

belediyemizin işi ibb seçimlerini değerlendirmek.

SIRADAKİ HABER