Bayramda Bile Gurbet Ellerdeler

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde geçim sıkıntısı çeken yüzlerce aile, mevsimlik işçi olarak kavurucu sıcakların altında tarlalarda hasat yapıyor.

Bayramda Bile Gurbet Ellerdeler

Türkiye’nin üçüncü büyük tarım şehir olan Şanlıurfa yıllardan beridir mevsimlik işçi olarak dışarıya göç vermektedir. Geçim sıkıntısı yaşayan ve iş bulamayan aileler çoluk çocukları ile birlikte yılın belli aylarında mevsimlik işçi olarak şehir dışında çalışmak zorunda kalıyor. Oldukça zor ve tehlikeli şartlarda gidilen yerlerde yine aynı şartlarda çalışıyorlar. İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesine çalışmaya giden mevsimlik işçi aileler, burada fındık, domates, soğan ve portakal bahçelerinde çalışarak geçimlerini sağlıyorlar.

Çoğunlukla Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesindeki fındık bahçelerinin yanı sıra domates ve soğan tarlalarında çalışan aileler, bunaltan sıcaklarda günlük 50 lira kazanıyor.Ailesiyle birlikte Manisa'da domates tarlasında çalışan Şerife Gül, yakıcı güneş altında çalışmanın zorluklarını anlattı.

‘Yabancı bir şehirde mevsimlik işçi olarak çalışmak kolay değil’

Günlük 50 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirten Gül, "Her şeyden önce toprağınızı, memleketinizi bırakıp çalışmak için ayrılmak zorunda kalıyorsunuz. Keşke memleketimizde iş olanakları daha fazla olsaydı da bizlerde binlerce kilometre uzağa gelip çalışmak zorunda kalmasaydık. Yabancısı olduğunuz bir şehirde kolay olmuyor. Elektriksiz çadırlarda, ülkede olan bitenlerde bihaber yaşamak zor oluyor." diye konuştu.

Ailesiyle birlikte Siverek'ten Manisa'ya soğan hasadı için gittiklerini belirten İsa Çubuk, "Aile bütçeme destek olmak için çalışmaya geldim ama çadırda elektrik olmadığı için zorlanıyoruz ve televizyon izleyemiyoruz." dedi.

‘Memleketimden uzakta çadırlarda yaşıyorum’

Hakkı Çubuk ise gün boyu kavurucu güneş altında 50 lira için ailece çalıştıklarını dile getirerek, "Ailem ile birlikte memleketimden uzak çadırlarda yaşıyorum. Elektrik bir yana zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile yer bulmakta güçlük çekiyoruz. Memleketimizde iş imkânlarının artması mevsimlik işçiliği sona erdirir. Bu konuda en büyük görev iş adamlarımızın yanı sıra devletimize düşüyor." şeklinde konuştu.

‘Urfa’da ortalama 200 bin kişi mevsimlik işçi’

Türkiye'nin tarım işçiliği ihtiyacını karşılayan en önemli iller arasında Şanlıurfa’da yer alıyor. Özellikle yaz aylarında kentteki mahallelerin yüzde 80’ni boşalıyor. Bununla birlikte okul döneminde okullardaki öğrenci sayısı da yarı yarıya azalırken sadece Şanlıurfa'dan tarım işçiliğine gidenlerin sayısının 200 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Durum böyle olunca özellikle bu yıl Kurban Bayramı’nın yaz aylarına denk gelmesi ile birlikte yaklaşık 200 bin üzerinde kişi mevsimlik işçi olarak çalışıp aile geçimlerini sağlamak için şehir dışına çıkıyor.

Mevsimlik İşçiliğin son bulmasını istiyorlar

Evet, Şanlıurfa merkez ve ilçeleri için acı bir tablo olan mevsimlik tarım işçisi sayısı 200 bin üzerinde. Özellikle mevsimlik işçi denilince akla gelen illerin başında Şanlıurfa geliyor. Tarım şehri olmasına rağmen tarım işçiliği göçü veren Urfa’da bu sorunun bir türlü önüne geçilmiyor. Bundan dolayı her yıl yollarda yüzlerce vatandaş veya çocuk hayatını kaybediyor. Bu yaz mevsimin sıcak günlerinde memleketinden uzak gurbet ellerde çalışan mevsimlik tarım işçileri durumun artık değişmesini istiyorlar. Urfa’da çalışma alanların çok dar olmasından dolayı mecburi bir şekilde mevsimlik işlerde çalışmak zorunda olduklarını söyleyen aileler, bu koşullardan dolayı memleketlerinden uzak gurbet hasreti çektiklerini ifade etti.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
ozan karataş
ozan karataş - 1 yıl Önce

yokluk ateşten bir gömlek. Allah yardımcıları olsun

Mevsim
Mevsim - 1 yıl Önce

İnsanımızı en büyük tarım kentlerinden birinde işsizlikten dolayı binlerce yol gidip pek de insancıl olmayan ağır şartlarda çalışmaya mahkum edenlerin ayıbıdır.

SIRADAKİ HABER