Başkan Çiftçi, Büyükşehir’in Toplam Borcunu Açıkladı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi üç çubuk yılda toplam 266 milyon TL borç ödediklerini söyleyerek belediyenin şuanda güncel toplamda 581 milyon TL borcu olduğunu açıkladı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, her 2 ayda bir düzenlediği basınla buluşma toplantısının 31 Mart yerel seçimler öncesindeki son toplantısını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Park Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Şanlıurfa’da görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları yanı sıra gazeteciler dernek başkanları da katıldı. Büyükşehir belediye başkanlık görevi boyunca yaptıkları çalışmalarını aktaran Başkan Nihat Çiftçi, göreve geldiklerinde büyükşehrin 798 milyon TL borcu olduğunu görev süresi boyunca yaptıkları hizmetlerle birlikte toplamda 266 milyon TL borç ödediklerini ve belediyenin şuanda güncel borcunun 581 milyon TL olduğunu açıkladı.

Öte yandan başkan Nihat Çiftçi, trambüs projesi ve BELSAN’da yaşanan vurgun olaylarının son durumu hakkında bilgi verdi. Belsan’da yaşanan vurgun ile ilgili gerekli hukuki işlemlerin devam ettiğini ve müdürüne kadar olayla ilgisi olan bütün şahıslara gereken uygulamamaların yapılıp görevlerinden alındığını söyledi. Trambüs projesinde herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını, gerekli alt yapı çalışmalarının bittiğini sadece yaz aylarında yaşanan kur dalgalanmasından dolayı yüklenici firmanın zarar etmemesi için hükümetin çıkarmış olduğu bir kanun gereği araçların teslimat sürelerinin uzatıldığını onlarında yapım işlemlerin şuanda devam ettiğini söyleyerek önümüzdeki dönemlerde araçların teslim edilip projenin hizmete başlayacağının söyledi.  

‘Birçok ilçede kentsel dönüşüm alanları planlandırıldı’

“Başkan Nihat Çiftçi, “Tarıma Uygun olmayan 7’nci sınıf üstü olan yerlerde bakanlar kurulu kararı ile kentsel gelişim alanları olarak ilan edildi, birçok ilçemizde bu kentsel gelişim alanları değerlendirilmek sureti ile planlandırıldı ve şuanda gayrimenkul olarak 14 milyon metrekare gelişim alanı 6 milyon metrekare de tapusu parası yatırılmak sureti ile büyükşehir belediye başkanlığımızın adına tescillenmiş, değerlendirme bekliyor.” Dedi.

1 milyon 534 bin metrekarelik içme suyu hattı döşendi

“Bu kadar kısa bir süre de Şanlıurfa’nın 100 yıllık geleceğini kaynak olarak çözebilecek bir çalışmadan bahsediyoruz.” İfadesini kullanan Nihat Çiftçi, “Belki bugün söylediğimiz önümüzdeki dönelerde hep birlikte bunun ne anlama geldiğini çok rahatlıkla görebileceğiz.  Bunu yaparken Şanlıurfa’yı geleceğe hazırlarken ama anı ve dakikasının değerlendirdik. İçme suyu anlamında alt yapıya baktığımızda 1 milyon 534 bin metrekarelik yani yani 1534 kilometrelik bir hat döşemesi yaptık içme suyu konusunda. Yine alt yapı kanalizasyonunda 587 kilometre, yağmur suyunda 75 kilometre sondajda bin adet sondajın gerçekleştirildiği ve yine tüm ilçelerimizde içme suyu artıma tesisleri planlandığını şuanda Hilvan, Birecik, Siverek inşaatların devam ettiğini diğerlerinde de tüm ihale işlemleri tamamlanıp işleme başlandığını buradan belirtmek istiyorum.” Dedi.

‘Görevde olduğumuz süre boyunca 22 yeni bulvar açtık’

“Fen İşleri anlamında, gerekse ulaşım anlamında gerekse park ve bahçe çevre anlamında gerekse de alt yapıda müthiş projeler gerçekleşti. Birçok katlı köprülü kavşaklarımız yapıldı. Bunların bir bölümlerini açtık, 19’nda da Allah’ın izni ile Narlıdere Köprülü kavşağını açacağız. Ve halkımızın hizmetine aldık. Yol medeniyettir anlayışı ile Şanlıurfa’nın Geleceğini düşünen bir kadro olduğumuz için yol yapım konusunda 22 yeni bulvar bu şehirde hizmete girdi. Daha önceki dönemler bir belediye başkanı bir bulvar ile alırken, bu dönemde büyükşehir imiz 22 yeni bulvar ile kendini gösterdi.” Diye konuştu.

‘2019’un Göbelitepe yılı ilan edilmesinde Büyükşehrin büyük katkıları oldu’

“Çiftçi, “Cumhurbaşkanımızın 2019 Yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan etmesinde büyükşehrimizin çok çok büyük katkıları vardır. Yenilerin olduğu bir dönemdeyiz, yeni yaklaşımların, yeni projelerin yeni sosyal yaklaşımların gençlerle ilgili bir rakam veriyorum, 3 bin 600 lisanslı gencimiz yetişmiş oldu bizim kulübümüzle. Bölgenin en güzel engelli koordinasyon merkezi Şanlıurfa’mızda açıldı. Ve yine bugün de açılışını yapacağımız fuar ile Şanlıurfa Fuar Şehri oldu.” Diye konuştu.  

Üç buçuk yılda 266 Milyon TL borç ödendi

“Şanlıurfa'nın toplam borcu yani 2014 yılı öncesi borcu 798 milyon borcu var 266 milyonu borç ödedik. Diğer ödemeler 47 milyon TL ödeme yapıldı ve şuan borcumuz 581 milyon TL borç var. Borcu düşürdük arkadaşlar 330 hibe ŞUSKİ'ye aldık 116'da büyükşehir aldık toplam 446 milyon TL bu şehre hibe getirdik. Yüzde 60 milyon TL 6 milyon metrekarelik yerin bedelini ödedik ve 6 milyon metrekarelik tapu büyükşehir belediye başkanlığımıza kesildi’’ ifadesi kullanıldı.

‘İlçe merkezlerindeki tüm projeler tamamlandı’

“Bizim 3,5 yılda başlayıp yaptığımız projelerden devam edenleri açıklıyorum, birincisi Karakoyun Köprülü Kavşağı, devam ediyor seçimden sonra yakın bir tarihte açılacaktır. Akçakale yolunun genişletilmesi, alt yapısı bitti asfaltlanması yapılacak. İlçe merkezlerimizde tüm projelerimiz tamamladık sadece içme suyu arıtma tesisleri proje yapım işlemleri devam ediyor.” Şeklinde konuştu

‘Müdür dahil herkesin hizmet hattı sona erdirildi’

“Merkezin ulaşım anlamında Trambüs projesi, trambüs projesinin tüm alt yapı, iletim hatları teknik merkezleri bakım merkezleri tamamlandı. Trambüs makinaları üretimi noktasında yaz aylarındaki ekonomik dalgalanmalar, döviz kurunun yüksekliğinden dolayı hükümetimizin çıkarmış olduğu bir kararname ile bu yüklenici firmalara bazı haklar verildi. Sözleşmenin feshi edilmesi hakkı. Çünkü büyük zararları söz konusuydu.  Uygun süre uzatım hakları verildi. Firmamız Bozankaya’dır Ankara’da yerleşkesi var. Şuanda üretimleri yapıyor. Hükümetimizin kendisine tanımış olduğu süreyi kullandı, sözleşmenin fesh edilmesi yok. Taahhütleri aldık, süre tanıması uygun çünkü ithal edilen parçalar var, uygun kurla o kurun dalgalanma dönemindeki zarardan kurtulmuş oldu.  Şuan üretimleri gerçekleşiyor ve önümüzdeki dönemlerde bu taahhütleri yerlerine getirecekler. Bizim hukuka intikal edilen ve önü kesilen hiç. Bir projemiz yok.  BELSAN ile ilgili 5 bin çalışanı yönetiyoruz. Ve tüm yönetimlerimiz hepsi sistemsel bir şekilde hareket ediyor. Personel takip sistemi, mali takip sistemi, yazım takip sistemi, araç uydudan takip sistemleri ile büyükşehir belediye başkanlığı elektronik ortamda sistemlerini kontrol ediyor. Orada bir çalışanımızın yanlışı sebebi ile hukuki süreç başlatıldı dava açıldı, gerekli kurumumuzun mali hatları o birimde çalışan müdür dahil olmak üzere herkesin hizmet hattı sona erdirildi. Hakkında soruşturma da başlatıldı, disiplinlerde başlatıldı bu süreçte böyle devam ediyor.” Diyerek konuşmasın son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 15:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslan
Aslan - 8 ay Önce

Ramzanda, açılış lardaa bedava dağıtılan israf edilen yemekler , yandaşlara yollanan kumlar kepçeler. Yardım adı altında yapılan ısraflar ,belediye arabalarının ailece piknikler de bakan milletvekili peşinde dolaşması ile bu borçlar oluşuyor. Tabi satılan ve elde edilen gelirlerle elde bı kısmı ödenmiştir. Ama gelir ve gider hiçbir zaman halka şeffaf bı şekilde gösterilmemiştir.

anlamiyorum
anlamiyorum - 8 ay Önce

trambüs direklerini gürüyorum bir vatandas olarak çok üzülüyorum ..bu maddi kaybın bir bedeli olmalı .suçlu kim ise cezalandırılmalı

Yalın
Yalın - 8 ay Önce

He he tabi bizde hepsine inandık çalın çırpın sonrada vay efendim çok iyi işler yaptk Allahtan korkun bence.

Musa ifşa
Musa ifşa - 8 ay Önce

Gereksiz gereksiz yorumlar yapmayın yok urfa paristi ya ilk okuldayken ben 65 kişi bir sınıftaydık şimdi ise çocuklarınız daha iyi ders görsün die 20 kisi ye düşürdüler bunu da okul yaparak toplamayı babanız yapti zaten eski hal pazarını demi bunu sorsak yapmak zorunda dersiniz kendi gözünüzle görmediğiniz birseyle ile kimseyi suçlamayın tabi buda kişilik ve karakter meselesidir anlayana

Ali
Ali - 8 ay Önce

Urfa eskiden paris ti de haberimizmi yoktu gözünüze dizinize tuta adamlar bu kirizde 'çalışıyor daha neyapsınlar..

İbrahim Halil kırıl
İbrahim Halil kırıl - 5 ay Önce

Senin Hatan yok sütten çıkmış Ak kaşık işin gücün yalan dolan belediyeyi talan ettin hizmet Yok bol bol şıllop var

SIRADAKİ HABER