Başkan Bağlı, “2 Nisan’a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Şanlıurfa'lı Dr. Mehmet Selim Bağlı, NTV canlı yayınında Genel Sağlık Sigortası düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Bağlı, “2 Nisan’a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın”

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) 1950 sonrası sosyal refah devleti uygulamalarında en önemli kamu hizmetlerinden biri kabul edildiğini söyledi.

Başkan Bağlı, Türkiye’nin 1 Ocak 2012 tarihinde GSS’ye geçtiğini hatırlatarak, “GSS tüm dünyada sürekli güncellenen bir sistemdir. GSS sistemi bizde de elden geçirildi ve güncellendi. Paydaşlarımızın, sigortalılarımızın ve vatandaşlarımızın talepleri dinlenip değerlendirildikten sonra 6824 sayılı kanunla üçlü prim sisteminden, tekli prim sistemine geçtik” dedi.

Yapılan son düzenleme ile vatandaşların 60,89 lira ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdiğinin altını çizen Başkan Bağlı, 6824 sayılı Kanunla 6,4 milyon vatandaşın yaklaşık 8,5 milyar TL civarındaki borcunun silindiğini söyledi.

GSS primlerini ödeme imkânı olmayanların 2 Nisan’a kadar en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, gelir testini yapması gerektiğine dikkat çeken Bağlı, “Aile bireylerinin geliri, asgari ücretin üçte biri oranında yani 676 lira civarında bir gelirin altında ise hiçbir şey yapmana gerek yok. Raporunu getir Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim et. Artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvencesi altındasın. Herhangi bir prim ödemene gerek yok. Bugüne kadar senin adına 1 Ocak 2012 tarihinden bu yana tahakkuk eden bütün borçlar silinecek” şeklinde konuştu.

Bağlı, gelir testine giremeyen veya gelir testi sonucunca geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanların ise 30 Nisan’a kadar SGK’ya müracaat etmeleri halinde üçlü prim sistemine göre tahakkuk etmiş prim borçlarının tamamının 53,33 (2017 prim miktarı) lira üzerinden yapılandırıldığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER