Başhekim Doktora Yapılan Saldırıyla İlgili Açıklama Yaptı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde dün gece pediatri asistanına kaldırım taşıyla saldıran hasta yakınları doktorun ağır yaralanmasına neden olmuştu.  Bu olayla ilgili hastanenin Başhekimi Mehmet Akif Atalay basın açıklaması düzenledi.

Başhekim Doktora Yapılan Saldırıyla İlgili Açıklama Yaptı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde pediatri asistanına kaldırım taşıyla saldıran hasta yakınları, Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ının ağır yaralandı. Yalçın yapılan ilk müdahaleden sonra hastanenin yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Acil BT'si çekilen doktorun yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

“Doktoru İlk Önce Sözlü Olarak Tehdit Etmiş “

Hasta yakınlarının dön gece geç saatlerde çocuklarının ateşi yüksek olduğu gerekçesiyle hastaneye geldiklerini belirten Atalay,“17.07.2018 tarihinde saat 20.11’de 4 yaşında bir kız çocuğu ailesi tarafından ateş ve kusma şikayeti nedeniyle Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil polikliniğinde başvurmuş. Yapılan ilk fizik muayenesi sonrası 20:13’de tetkikleri istenmiş ve saat 20:30’da biyokimya laboratuarında tetkikleri çalışılmaya başlanmıştır. Yapılan fizik Muayenesinde hayatı tehdit edecek menenjit gibi bir bulguya rastlanmadığı tespit edildikten sonra hastaya gerekli tıbbi müdahale damar yolundan sıvı desteği ile antibiyotik desteği ve ateş düşürücü uygulanmaya başlanmıştır. Saat 21:06’da tetkik sonuçları çıkmıştır. Tetkik sonuçlarında hastanın enfeksiyon parametrelerin in yüksek olduğu görülmüş ve tıbbi olarak takibi müşahede salonunda devam ettirilmiştir. Hastaneye başvuru sırasında ateşi 38,2 derece olup takipleri sırasında ateşi 37.5 derece kadar düşürülmüştür. Tedavisi halen devam etmekteyken hastanın babası tarafından saat 22:35 sıralarında çocuk acil polikliniği önünde Doktor Bahattin Ahmet Yalçın isimli hekim arkadaşımıza öncesinde sözlü olarak tehdit edilmiş sonrasında fiili olarak saldırı düzenlenmiştir. 50-30 cm ebadında yaklaşık 10 kg ağırlığında olan kaldırım taşını doktorun kafasına fırlatmış olup atılan ilk taşı eliyle engelleyen hekim arkadaşımıza öldürmek maksadıyla ikinci kez taş fırlatmış olup hekim arkadaşımızın kafasında iki ayrı yerde 10 ve 13 cm boyunda kafatasına kadar derinleşen kesiğe neden olmuştur. Acil polikliniğinde müdahaleye alınan hekim arkadaşımızın tomografisinde kafatasında çatlak şüphesi derin kesikler nedeniyle acil şartlarda ameliyata alınmış olup, sonrasında devam eden hayati tehlikesi nedeniyle yoğun bakım ünitesinde halen takip ve tedavisi devam etmektedir” diye konuştu.

“Saldırı Hepimizi Dehşete Düşürmüştür”

Bir can kurtarmak için ailesini ihmal eden bu fedakar insanlara yapılan saldırılar hepimizi dehşete düşürmüştür diyen Atalay ,“Bir canı kurtarmak, bir acıyı daha dindirmek amacıyla 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet sürdüren ve eğitim hayatı bir ömür süren bu uğurda kendi ailelerini, eşlerini, çocuklarını, anne ve babalarını dahi ihmal eden bu fedakar insanlara yapılan bu çirkin saldırı tüm hekim arkadaşlarımızı ve sağlık çalışanlarını dehşete düşürmüş moral ve motivasyonlarımızı bozmuştur. Zaten hekim ihtiyacının hat safhada olduğu ilimizde bu tür insanlık dışı saldırılar halkımızın sağlık hizmetinden yararlanmasını daha da zorlaştırmaktadır. Sağlıkta şiddete sıfır tolerans uygulanması ve şiddete başvuranların en ağır şekilde ve caydırıcı cezalarla cezalandırılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanları adına istiyoruz. Yaşanan bu vahim olayla ilgili olarak idari ve hukuki süreç başlatılmış olup yakinen takip edilecektir” dedi

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 16:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 13 ay Önce

Kesinlikle bu olyı tasvip etmiyorum doktora yapılan saldırıyı kınıyorum. Ama bazı doktorlarda lakayt davranıyor bunların önunede gecmek lazım sonucta gelen insanlar tedirgin birşey olacak korkusuyla geliyorlar ilgilenmek lazım insbların icini ferahlatmak lazım doktorların krndini tepeden görmemesi lazım sonucta kamu görevi vatandaşa hizmet etmeleri lazım.

HACİ DEMİR
HACİ DEMİR - 13 ay Önce

KİMSE DURDUK YERE KİMSEYİ DARB ETMEZ EL İNSAF OLAYI İŞLEYEN BİR BABA BİRDE ONA BİR NİYE KALDIRIM TAŞIYLA BİR İNSANA SALDIRDIN DİYE BİR SORMAK LAZIM

SIRADAKİ HABER