Bakan Kurum’dan Başkan Kuş Koparmayı Bildi!

Urfanatik köşe yazarlarından Mimar Bahattin Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ın Şanlıurfa’ya gelişiyle ilgili bir köşe yazısı yazdı.

Bakan Kurum’dan Başkan Kuş Koparmayı Bildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Şanlıurfa’ya gelişiyle birlikte ilçelere birçok proje verildi. En fazla projenin sunulduğu Eyyübiye Belediyesinde çalışmaların başlayacağı bilinirken bu projelerden çoğu ilçe yararlanamadı.

Konu hakkında Urfanatik Gazetesine köşe yazısı yazan Mimar Bahattin Çelik, seçim sonrası alınan başarının meyvelerini verdiğini kaydetti.

İşte Bahattin Çelik’in köşe yazısı;

Bugün ki köşemizin konusu Çevre şehircilik bakanı Murat Kurum’un Şanlıurfa ziyareti olacaktır.

Bavulunu doldurmuş bir şekilde Şanlıurfa’ya gelen Bakan Kurum’a öncelikle Şanlıurfa halkı adına çok teşekkür ederim.31 Mart yerel seçiminin ardından alınan başarının meyvesini almak için bekliyorduk. Nitekim o gün geldi çattı ama zaman olarak biraz sürpriz oldu. Bilgimiz olmadığı için meyvemizi getirdiğini çokta tahmin edemedik.

Şimdi gelelim bavuldaki meyvelerin türü nedir? Bu meyveleri yersek bize faydası nedir zararı nedir bize vitamin mi olacak yoksa alerjimi olacağız. Bavulun içinde gelen meyvelere bakarsak, Bakan çevre ve şehircilik bakanı olduğu için meyveler biraz meşakkatlidir yemeyi bilen ancak yiyebilir. Bavulda iki tür meyve çıktı biri sert yani betonlaşma diğeri yumuşak yani yeşil alan. Betonlaşma ile ilgili açıklanan projeler tamamı ile ihtiyacımız olan projeler. Yeşil alan ile ilgili projeler Urfa’nın çehresini değiştirecektir. Bu meyveler bize vitamin verir. Bavuldaki meyvelerin Listesini sizinle paylaşmak istiyorum okuduktan sonra konuya devam edeceğiz.

1) BÜYÜKŞEHİR belediyesine 175 araç daha temin edilecek.

2)BÜYÜKŞEHİR belediyesine Kızılkoyun Nekropolü için hibe ve kredi desteği.

3)BÜYÜKŞEHİR belediyesine 78 bin m2 hizmet binası için çevik kuvvet kavşağı bölgesinde arsa tahsisi.

4)EYYÜBİYE ve HALİLİYE belediyesine toplam 25 mahallenin mülkiyet problemlerinin çözümü komisyonu.

5)EYYÜBİYE belediyesine kültür yolu projesi için kentsel dönüşüm projesi.

6)EYYÜBİYE belediyesi sınırları içinde bulunan bıçakçı mahallesi ve çevresinin Restorasyonu için 10 milyon Türk lirası proje desteği.

7)HALİLİYE belediyesine Devteyşti mahallesi ve Süleymaniye mahallesine 118 bin m2 millet bahçesi projesi

8)SİVEREK Belediyesine kent orman projesi.

9)VİRANŞEHİR ve BİRECİK belediyesine toplam 110 bin m2 millet bahçesi projesi.

10)EYYÜBİYE belediyesine tahsisi Harran üniversitesinde olan arazinin Eyyübiye belediyesine tahsisinin yapılması ve 150 bin m2 millet bahçesi

11)EYYÜBİYE belediyesine kuş parkı ve ümit yolcu parkı arasındaki yolda kalan evlerin İstimlakı için 1 milyon Türk lirası hibe desteği.

İlçeleri büyük harflerle yazdım ki hangi ilçeye hangi desteği almış en çok kim meyve yemek için çaba sarf etmiş. Bu işler böyle Bakan gelmiş Urfa’ya ki yılda birkaç kez gerçekleşen olaylardır bunlar memleketimiz için önemli zamanlardır değerlendirmek lazım. Bir belediye başkanı Empatisi kurmak gerekirse Ankara’ya gidip Urfa için bir şey istemek mi yoksa Bakan Urfa’ya geldiğinde bir şeyler istemek mi deseniz ben Bakanın Urfa’ya geldiğinde bir şeyler istemek daha gerçekçi ve verimli olacağını düşünüyorum.

Yukarıda ki listeye bakarsak Eyyübiye belediyesi en çok çabayı sarf etmiş ve meyveyi hak etmiş olmalıdır. Son günlerde Urfa’nın sıcak gündeminde bulunan Eyyübiye belediyesi ve Başkan Kuş hakkında yazılanları bakarsak meyve veren ağaç taşlanır misali bir olay yaşanıyor. Çabası tamamı ile Eyyübiye halkının çıkarları olan kendi tabiriyle sırtını değil yüzünü Eyyübiye’ye dönen başkan kuş bulunuyor.

Eyyubiye bugüne kadar hizmetten mahrum bırakılmıştı. Fakir fukara ilçesi Eyyubiye için artık biseyler söylemenin zamanı geldi galiba. Başkan Kuş, istikrarlı profili, çalışkan görüntüsü ve vizyonel bakışı ile sazı eline almış. Bu gidişat Eyyubiye için kayda değer bir gidişat. Öyle görünüyor ki Kuş böyle devam ederse Eyyubiye için güzel şeyler ortaya çıkacak. Kamu kampüsü projesini bile gerçekleşirse zaten başlı başına büyük iş başarmış demektir.

Eyyubiye denilince yılardır fakir fukara ilçesi, gecekondu ilçesi olarak göze çarpıyordu. Ama şu saydıklarımızın yarısı bile gerçekleşse ki tapu sorunu çözümü için de düğmeye basıldı. Büyük iş başarmış olacak. Inşallah onu kesilmez de bu çizdiği profili sürdürür.

Sonuç olarak Eyyübiye halkını güzel günler bekliyor. Eyyübiye halkı hastalığına çare bulacak Doktoru bulmuş görünüyor.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
EYYÜBIYE BELEDIYESI
EYYÜBIYE BELEDIYESI - 4 gün Önce

Eyyubiye belediyesi calisanlari kadroya gecis surecinde maaslari kesildi sendika hakem heyeti raporu ve sayistay raporu mevcut belediye bunu biliyor herkes biliyor iscinin hakkini verin yazik günah insanlari magdur etmeyin bu haberi gören bütün herkes bilsin

ISCILER VERILEN SÖZÜNÜZÜ TUTMANIZI BEKLIYOR
ISCILER VERILEN SÖZÜNÜZÜ TUTMANIZI BEKLIYOR - 4 gün Önce

Iscilere soz verildi secimden sonra magduriyet giderilecek unutuldu neden?

Hak hukuk
Hak hukuk - 4 gün Önce

Müslümaniz elhamdulillah

Mehmet YAŞAR
Mehmet YAŞAR - 4 gün Önce

Yakubye bir haber varmı yıkımla ilgili

SIRADAKİ HABER