Bakan Fakıbaba'dan Fasulyede 'Canavar Otu' Açıklaması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, fasulye üreticisinin korkulu rüyası olan canavar otuna karşı Bakanlığın TÜBİTAK Projesi kapsamında 'Ülkesel Canavar Otu Projesi' yürütüldüğünü hatırlatarak, "Proje ile 'Türkiye Canavar Otu' haritası hazırlanmış ve mücadele yöntemlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür" dedi.

Bakan Fakıbaba'dan Fasulyede 'Canavar Otu' Açıklaması!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, ekim alanları genişleyen kuru fasulye bitkisiyle ilgili üreticilerin desteklenmesi talebiyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına soru önergesi yöneltti. Önergeye Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, "Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli" kapsamında üreticilere destek verildiğini açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde kuru fasulyenin Niğde'de özellikle küçük çiftçiler için bir gelir kapısı olarak görüldüğünü ve ekim alanlarının genişlediğini söyledi. Ömer Fethi Gürer, “Bölgeye uyumlu çeşit ve kaliteli tohumculuk temini için bakanlığın bölge çiftçisine sağladığı destek ve katkı var mıdır? Yetiştirme teknikleri ile ilgili araştırma ve yayım çalışmaları yapılmakta mıdır? Çeşit geliştirme konusunda ıslah çalışması yapılmakta mıdır? Çiftçilerin canavar otu diye tanımladığı otun ürüne etkisini yok etmek için herhangi çalışma yapılmakta mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2005 yılında sertifikalı tohum kullanım desteği, 2008 yılında da sertifikalı tohum üretim desteğinin başladığını söyledi.

2017 yılında "Havza Bazlı Tarımsal Üretimi Destekleme Modeli" uygulamasına geçildiğini anımsatan Bakan Fakıbaba, Niğde İli Altunhisar, Çamardı, Çiftlik ve Merkez İlçelerinde kuru fasulyenin destek kapsamında yer aldığını vurguladı.

Bakan Fakıbaba, “Orta Anadolu Bölgesi koşulları için; hastalık ve zararlılara dayanıklı/toleranslı ve yüksek verimli, tüketici isteklerine uygun tane tipinde, erkenci, protein oram ve besin değeri yüksek, adaptasyon kabiliyeti iyi olan çeşitleri geliştirmek amacıyla "Orta Güney Anadolu Havzası Kuru Fasulye Islah Araştırmaları" başlatılmış olup, ıslah çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Niğde'de 2017 yılında fasulye konusunda üreticileriler fasulye demonstrasyonları kurularak, yeni çeşitlerin tanıtıldığını açıklayan Bakan Fakıbaba, “Bakanlığımızca TÜBİTAK Projesi kapsamında "Ülkesel Canavar Otu Projesi" yürütülmüştür. Proje ile "Türkiye Canavar Otu" haritası hazırlanmış ve mücadele yöntemlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Canavar otu ile mücadele çalışmaları, zirai mücadele teknik talimatları ve mücadele prensipleri doğrultusunda yürütülmektedir. Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüğündeki personellerimiz tarafından üreticilere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 2017 yılında üretici fasulye ekim döneminde yurt dışı ithalatında gümrük vergilerinde yapılan indirim ile yerli üretici sıkıntı yaşadığını, ülke genelinde fasulye ekiminin artırılması ve üretici tüketici arasında el değişikliklerinde sağlanacak düzenleme ile fiyat istikrarı yaratılmasını, yurt dışı alım yerine yerli üreticinin desteklenmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER