Bağlarbaşı'nda DEDAŞ İçin Halk Sokağa Çıktı!

Şanlıurfa'da sıcakların hat safhaya ulaşmasıyla elektrik kesinleri çoğaldı. Merkez ilçe mahallelerinin bir kısmında günlük olarak kesilen elektrik vatandaşı zor durumda bıraktı.

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesinde yaşayan vatandaşlar sürekli giden elektrik için tepki gösterip sokağa çıktı. DEDAŞ'ı göreve davet eden vatandaşlar evlerimizde eşya kalmadı tüm elektronik eşyalarımız zarar gördü. Bu zararları kim karşılayacak merkezde elektrik varken burada neden yok bu sıcak havada ne durumdayız kimin umrunda diyerek eylem yaptı. Bağlarbaşı Mahallesinde sık sık yaşanan elektrik kesintisi yüzünden elektronik malzemelerinin zarar gördüğünü ileri süren yaklaşık 40 kişilik bir grup, trafo arızasını onarmaya gelen DEDAŞ ekibinin bakım-onarım aracı ile 2 personeli rehin aldı. Yaşanan olay üzerine bölgeye zırhlı polis ekipleri sevk edildi. Elektirik sorunu çözülmeden DEDAŞ ekiplerini bırakmayacağını belirten mahalle sakinlerini polis, uzun süre ikna etmeye çalıştı. Trafiğin aksamasına neden olan olayda DEDAŞ'a tepki gösteren kalabalık, elektrik kesintilerinden sadece esnafının değil mahalle sakinlerinin de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Kent merkezinde sık sık yaşanan elektrik kesintisinden dolayı 3 bin lira değerinde olan klima cihazının yandığını söyleyen Ahmet Koç, DEDAŞ'ın elektrik ücretini düzenli aldığını, ancak düzenli hizmet vermediğini, elektrik kesintilerinden dolayı klima çalıştıramadıklarını, bu yüzden kimsenin işyerine uğramadığını, bunun da kendilerini ekonomik olarak kötü etkilediğini söyledi.

Esnaf Mustafa Kaya ise, elektrik kesintilerinin günde en az 2- 3 defa yaşandığını, işlerini kötü etkilediğini savunarak, "Ülkenin en çok elektrik üreten şehriyiz ama elektrikten mahrumuz" diye konuştu.

Polislerin görüştüğü mahalleli, 1 saatin sonunda rehin tuttukları DEDAŞ'ın 2 personelini serbest bıraktı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 21:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.t.
M.t. - 2 yıl Önce

Ali uğur hangi veriye dayanarak urfa'nın kaçak elektrikte 1.olduğunu iddaa ediyorsun. Bir sanayi şehrinin bir fabrikası tüm güneydoğu kadar kaçak kullanabiliyor.

M.t.
M.t. - 2 yıl Önce

Güzel kardeşim ben urfa kaçak kullanmıyor demiyorum ki 1. Olmasına taktım.

M.t.
M.t. - 2 yıl Önce

2016'nın 2. ayına ait bir haberden alıntı yapıp Urfa'nın zaten gittikçe kötüye giden imajını zedeleyecek yorumlarda bulunmak bu şehre katkı sağlamaz. Kaldı ki aynı haberde oransal olarak kaçak kullanımın en yüksek olduğu şehirler sırasıyla Mardin, Şırnak ve Urfa...

Ali Uğur
Ali Uğur - 2 yıl Önce

Ne acı ama... Ülkenin Elektrik üretiminde 1.sırada olan şehri maalesef kaçak elektriktede 1.sırada..

kurd.reş
kurd.reş @Ali Uğur - 2 yıl Önce

elektriği ooo kadar bool olan bi memlekete elektiriği pahalıya satmak ne yin nesiymiş gardaş.kim akıllı kim gerizekalı dostummm

Ali Uğur
Ali Uğur - 2 yıl Önce

M.t. arkadaşıma. Bölge illerinden Şanlıurfa’da yaşayan 1,8 milyon nüfusun bir yıllık elektrik tüketiminin 6,4 milyar kWh olduğunu ifade eden yetkililer, yapılan hesaplamalar sonunda bu kentte faturalandırılabilen elektrik miktarının ise sadece 1,5 milyar kWh olduğunun belirlendiğini kaydetti. Şanlıurfa’daki kaçak kullanım miktarı ise aynı hesaplamalara göre 4,8 milyar kWh. Buna göre, geçtiğimiz yıl 4,6 milyar kWh elektrik enerjisi üreten ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’ndan üretilen elektrik, sadece Şanlıurfa’daki kaçak kullanımı dahi karşılayamıyor. Dicle Elektrik dağıtım kayıtları... Arz ederim.

krd.reş
krd.reş @Ali Uğur - 2 yıl Önce

maaaa yalan paraylaaa dostum

Ecrin
Ecrin - 2 yıl Önce

Arkadaslar kimse kimsenin uzerine sucu atmasin bende urfaliyim ki ayrica sen faturani oduyorsun eyvAllah ama senin komsun idemiyo kacak kullaniyo ve bu durumda sende etkileniyorsun yapalim bi birlik beraberlik ihbar edelim kacak kullananlari bakalim o zaman elektrik kesintisi olacakmi emin olun kalmaz ama nerdeeeee amaaann bananee demeyin sessiz kalmayalim ve hep beraber devletimize destek olalim varsa bildiginiz kacak kullanan ihbar edin ... Ayip yaaa gercekten kacakta 1. Sira olmak burasi peygamberler diyari YAKISMIYO yani birlik beraberlik zamani arkadaslar bu sehir hepimizin hadi arkadaslar bi deneyin bakalim nolcak bu beraberlik

SIRADAKİ HABER