Bacasız Fabrikaya Sahip Çıkmamız Gerekli

Şanlıurfa’da bahar aylarının gelmesi ile birlikte turizm sezonu da açılmış oldu. Bundan dolayı Şanlıurfalılara uyarılarda bulunan turizmciler, gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamak gerektiğini söyledi.


Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanlığı tarafından bahar aylarının gelmesi ile birlikte açılan turizm sezonu ile birlikte vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bu yıl büyük bir patlamanın beklendiği turizmde Şanlıurfa’ya gelen turistlerin en iyi şekilde ağırlaması gerektiğini söyleyen Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, bacasız fabrika olarak tabir edilen turizme sahip çıkılması gerektiğini bu konuda gelen turistlere nezakette kusurun edilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmail Kaya ve basın mensupları katıldı.

Gerçekleşen toplantıda Şanlıurfa’nın turizm potansiyeli ve tarihi geçmişi de ele alındı. 12 bin yıllık tarihi ile en eski şehirlerden biri olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, bu bakımdan Büyükşehir olarak bütün çalışmaları yürüttüklerini ve gerekli hazırlıklarında yapıldığını söyledi.

‘Buraya gelen turistler memnun gitmelidir’

Burada toplanmamızın amacı artık turizm sezonu başladı bahar sezonu.” Diyen Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Allaha çok şükür otel doluluk oranlarımız şuanda yüzde yüz seviyelerindedir. Şuanda Nisan ve Mayıs ayları için Şanlıurfa otellerinde boş yer bulmak çok zordur. Buda Şanlıurfa turizmi ve Urfa esnafı için çok önemlidir. Burada toplanmamızın amacı, Şanlıurfa’ya gelen turistlerin memnun ve mutlu bir şekilde gittiklerini görmek istiyoruz. Biz Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası olarak turist rehberlerini sezon daha başlamadan önce gerekli bilgileri ve gerekli güncellemeleri kendilerine aktardık. Şanlıurfa, Diyarbakır’ı ve Mardin içi seminerler verildi. Onlara çünkü gelen turistler sadece Şanlıurfa için gelmiyor Mezopotamya için geliyorlar. O bakımdan dolayı Urfa turizm rehberleri bölgenin en iyi ve en güzide rehberleri konumundadır. Bu bakımdan herkes kendi üzerine düşeni yapmak zorundadır, bu konuda Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz takdire şayan çalışmalara imza atıyorlar.” dedi.

‘Gelen misafirlere nezaket gösterimliyiz’

“İşte otellerimiz, belediyelerimiz, konukevlerimiz, esnafımız bir hasıladan özellikle burada Şanlıurfalılara sesleniyoruz.” İfadesini kullanan Müslüm Çoban, “Şuanda turizm sezonu başladı, özellikle Şanlıurfalılardan diyelim çarşıda yürürken gelen misafirlere nezaket göstermesi, yol vermeleri özellikle Balıklıgöl’de gruplarla yol tarifinde destek çıkmalarıdır. Bizim insanlarımız çok misafirperverler ve bu bakımdan gelen misafirlere bunu hissettirmelidir. Bundan dolayı Urfa’yı beğenip giden insanlar belki 1’e 10’na katlayacak turistleri. Bundan dolayı otellerimizin, konukevlerimizin ve esnafımızın işini çok iyi yapması gerekiyor ki Urfa’yı daha da çok sevsinler.” Diye konuştu.  

‘Şanlıurfa 42 Medeniyetin Uğrak Yeridir’

Toplantıda Büyükşehir Belediyesinin turizm alanında yaptığı çalışmalardan da bahseden Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar,  “Şanlıurfa’da turizm sezonu başladı, turizm sezonu ile birlikte 12bin yıllık bir şehir UNESCO’nun daimi geçici listesindeki göbeklitepe’yi inşallah haziran ayı ile cumhurbaşkanımızın katılımı ile açılışını yapacağız. Ondan itibaren Balıklıgöl büyükşehir belediyesi tarafından tamamen onarıldı ve orası da kısa bir süre sonra tamamen hizmete açılacak. Çarşılarımız, sokaklarımız ve hanlarımızı restore ediyoruz, ilçe belediyelerimizle uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. Bu bağlamda da bizde Şanlıurfalı hemşerilerimizden bacasız sanayi diye adlandıran turizmde halkımızın tamamının esnafımızın tamamının geçim kaynağı olan turizmden daha çok faydalanabilmesi için gelen misafirlere biraz daha nezaket içerisinde davranmamız gereklidir. En iyi yemeklerini, en güzel hizmetleri sunmalarını bekliyoruz, Şanlıurfa 12 bin yıllık geçmişe sahip bir şehirdir. Medeniyeti köklü, her zaman dile getiriyoruz, 42 medeniyetin uğrak yeri dolayısı ile bu şehir önemlidir, özeldir Şanlıurfalılarda bunun bilinci içeresinde inşallah bu şehri gelecek kuşaklara sağ salim aktaracaktır.” dedi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 11 ay Önce

karakoyundan baraj suyu aksa turizm anlamında müthiş bir kalkınma olur diye düşünüyorum

SIRADAKİ HABER