Baba Mesleğini Ayakta Tutmaya Çalışıyor

Teknolojinin gelişmesiyle birçok alandaki meslekler yok olmaya devam ediyor. O mesleklerden birisi de bozulan dikiş makineleri işçiliği.

Baba Mesleğini Ayakta Tutmaya Çalışıyor

Şanlıurfa’da eskiden her evde dikiş makinesi bulunuyordu günümüzde terzi işi yapan esnafların çoğalmasıyla, evlerde ki makinelerde zamanla yok olmaya başladı. Gelişen teknoloji ve fabrikasyon giyeceklere rağmen dikiş makineleri kısmen ev ve dikiş atölyelerinin vazgeçilmezi durumda. Bir zamanlar gelinlerin çeyizlerinin vazgeçilmezi olan dikiş makineleri eskiye göre kullanımı az olsa da halen kullanılıyor.

‘ÇIRAK YETİŞTİREMİYORUZ’
Sayıları azalan dikiş makinesi ustalarından Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde 17 yıldır baba mesleğini yapan Abdurrahman Kurt , “Babamın yanında bu mesleği öğrendim. 17 yıldır da babamdan öğrendiğim bu mesleği yapıyorum. 27 yaşındayım eskiden dikiş makineleri çoktu şimdi azaldı. Tamir etmeye devam ediyorum. Eskisi gibi olmasa da evlerde halen dikiş makineleri bulunuyor onlarla dikiş işleri yapılıyor. Eskiden evlerde elbise dikilirdi şimdi ise mağazalardan elbiseler alınıyor. Evlerinde dikiş makinesi bulunanlar elbiseler söküldüğünde, yırtıldığında dikiş makinesiyle dikiyorlar. Az olsa ekmeğimiz çıkıyor bu mesleği seviyoruz. Babamızın mesleğidir. Çırak yetiştiremiyoruz çok geliri olan bir meslek değildir. Devlet destek verirse bu mesleğe çırak yetiştirebilsek çok güzel olur.” dedi.

“EVDE HALEN DİKİŞ MAKİNELERİNİ KULLANIYORUZ”

Dikiş makinesini halen evde kullandığını söyleyen Abdulkadir Sürek makine tamircilerinin sayısının azalmaması gerektiğini kaydetti Abdulkadir Sürek. “Makinemizi sürekli burada tamire getiriyoruz. Ne zaman bozulsa makinemizi burada ustamıza getiriyoruz. Evde halen dikiş makinelerini kullanıyoruz. Köyde işimize sürekli yarıyor. Babadan kalma yıllardı var olan meslekleri ayakta tutmaya çalışan ustalar devletten meslekleri ayakta tutmak için destekler bekliyor. Kendileri mesleklerinin son çırakları olarak yetişen ustalar böyle giderse çırak yetiştiremediklerinden ileride bu meslekler tamamen yok olabileceğini söylüyorlar” diye açıklamalarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER