Az Kalsın İlçelerde Elden Gidiyordu

Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanma isteği sonrası karışan Şanlıurfa’da STK’lar, Siyasiler, yerel yönetimler ve halk bir olup duruma tepki gösterdi. Birçok değerini başka illere kaptıran Şanlıurfa ilçeleri için gereken tepkiyi hızlı bir şekilde gösterdi.

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin’in Birecik ve Halfeti’nin Gaziantep’e bağlanması ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup Urfalılar, siyasiler ve STK’lar tarafında büyük tepki ile karşılandı. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerine çıkarmaya yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ziyaret ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bilgin’in böyle bir yol başvurmasına tepkiler dinmiyor. Urfa’nın her kesiminden aniden cevaplar geldi.

Öte yandan Turizm açısından oldukça zengin olan ve bir türlü hak ettiği değeri bulmayan iki ilçenin böylesi elden gitme korkusuyla mı akla gelmesi ise vatandaşlar arasında görüş ayrılığına gidildi. Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanma talebine herkes tepki gösterirken bazı vatandaşlar ise Birecik ve Halfeti ilçelerine verilmesi gereken değerinin verilmediğini, bundan dolayı işlerin buraya kadar geldiğin söyleyerek yerel yönetim ve siyasilere tepkilerini dile getirdi. Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı yazıya tepkiler gelmesi üzerine Bilgin yazıyı geri çekere daha yumuşak bir yazı yazarak talebini dile getirdi. Mektuptan sonra sosyal medya üzerinden, medya aracılığı ile tepkilerini dile getiren STK’lar, yerel yönetimler ve siyasiler, Urfa’yı beğenmeyen çekip gidebilir Gaziantep’e yaşamak istiyorlar yaşasınlar” gibi sözler kullanarak tepkilerini dile getirdi.

Böyle bir sorunun ortaya çıkmasında ne etkili oldu

Sürekli gündem olan Halfeti ve Birecik ilçelerinin böylesi bir durumda siyasilerin, yerel yönetimlerin aklına gelmesine vatandaşlar kayıtsız kalmadı, Şanlıurfa turizminin gözbebeği konumunda olan iki ilçede yapılan çalışmalar yeterli mi, turizm alanında verilen değeri görüyor mu gibi sorular vatandaşların aklına gelmeye başladı. Şanlıurfa için çok önemli olan iki ilçeye ziyarete gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in bu gelişen süreçle ilgili ne gibi destekleri veya sözleri olduğu gibi sorular vatandaşların kafasında kaldı. 

STK’lar, siyasiler ve yerel yönetimler duruma tepki gösterdi

Özellikle Fatma Şahin’in Halfeti ve Birecik ilçe ziyaretleri sonrasında böylesi bir girişimin olması kafalarda soru işareti oluştururken, Urfa’daki STK’lardan, siyasilerden ve yerel yönetimlerden tepki gelmesine geldi ama vatandaşlar Gaziantep’in iki ilçe üstünde kurduğu baskıların tepkilerle son bulamayacağı gereken çalışmalar ve girişimlerin yapılmasını istediler.

Birecik ve Halfeti Urfa’nın ayrılmaz bir parçasıdır

Özellikle Birecik ve Halfeti için Cumhurbaşkanına yazılan mektuba vatandaşlardan büyük tepkiler geldi. Halfeti ve Birecik ilçelerinin Urfa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen vatandaşlar Urfa’yı istemeyenin ikametgahlarını alıp Gaziantep’e gidebileceklerini orada yaşamaya devam edebileceklerini söyledi.

Çiftçi: Fırat’ın doğusu Şanlıurfa’ya aittir

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de tepkiye yol açan mektuba ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Bilgin'in talebinin şahsi olduğunu ve Fırat Nehri'nin doğusunun Şanlıurfa'ya ait olduğunun altını çizen Çiftçi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Birecik ve Halfeti ilçelerimiz yıllardır Şanlıurfa'mıza bağlıdır. Şanlıurfa olarak yıllardır her iki ilçemizin de bizlere bağlı olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Şanlıurfa ile Gaziantep'in doğal sınırını Fırat Nehri çizmektedir. Fırat'ın doğusu Şanlıurfa'ya aittir ve Şanlıurfa'dan hizmet almaktadır. Halfeti ve Birecik ilçelerimiz Şanlıurfa'nın turizmdeki gözbebeğidir. Söz konusu talep şahsi bir taleptir ve Birecik ile Halfeti Şanlıurfa'mızın ilçeleri olarak kalmaya devam edecektir. Biz de diğer değerlerimizde olduğu gibi bu iki ilçemizin de turizmde yükselen değer haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Mehmet Ekinci talepte bulunanlara tepki gösterdi

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci,  Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin'in "Halfeti ve Birecik Gaziantep'e bağlansın" açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Şanlıurfa'nın merkez ilçesi Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci de  Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin'in 'Halfeti ve Birecik Gaziantep'e bağlansın' talebine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ekinci, bu talebe; "Şaka gibi. Mümkünse bu talepte bulunanlar madem ticaretleri de evleri Gaziantep'te ve orada ikamet ediyorlar o zaman ikamet ettikleri yere işyerlerini de taşıyarak hem yükten kurtulsunlar hem de Şanlıurfa’mızın üzerinde yük olmaktan kurtulsunlar" şeklinde tepki verdi.

Peltek: ‘Bilgin maksadını aşmıştır’

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin yaptığı ‘’Halfeti ve Birecik Gaziantep’e bağlansın’’ açıklamasını, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’in girişimleriyle geri çekti. Sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdığı açıklamayla gündeme gelen Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sadettin Bilgin ile görüşen ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, yazılan yazının maksadını aştığını belirterek bu açıklamanın geri çekilmesini sağladı. Başkan peltek ile telefonda görüşen Sadettin Bilgin sosyal medya hesaplarından açıklamasını geri çekti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek, Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sadettin Bilgin’in yaptığı açıklamayı maksadını aşmış olarak gördük. Kişisel görüşünü ifade eden Başkan Sadettin Bilgin’in Kurumu adına bu açıklamada bulunması esef vericidir. Yoğunlaşmamız gereken, daha önemli konular varken, böyle bir konunu gündeme gelişi bizleri üzmüştür, Şanlıurfa 12 ilçesiyle bir kültür mozaiğine ve kardeşlik bağına sahiptir. Bizler Şanlıurfa iş dünyası temsilcileri olarak herhangi bir ilçemizin başka bir kente bağlanmasına müsaade etmeyiz. Başkan Sadettin Bilgin ile bu konuyu görüştük, açıklamasını sosyal medya hesaplarından geri çekti. Bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yıldız: “Şiddetle Reddediyoruz”

Bilgin son olarak açıklamasını geri çekerken, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Birecik ve Halfeti konusunda sorun yaşayan vatandaşların ikametlerini değiştirebileceklerini dile getirdi. Yıldız, "Birecik ve Halfeti ilçemiz, kökü ve özleri itibariyle, Şanlıurfa'mıza bağlı ortak değerleri paylaştığımız güzide ilçelerimizdendir. Kamuoyunda oluşturulmak istenen, Birecik ve Halfeti'nin Gaziantep ilimize bağlanması girişimini şiddetle reddediyoruz. Bugün için iki ilçemizde ilgili suni gündem oluşturulmaya çalışılıyor. Bizler buna izin vermeyeceğiz. Birecik ve Halfeti ilçemizde sınırlarla ilgili sorun yaşayan vatandaşımız ilçe ikametgâh yerini ve adresini değiştirebileceği tavsiyesinde bulunuyoruz. Tekrar etmekte fayda görüyorum, biz 13 ilçemiz ile birlikte aynı suyu, aynı ekmeği ve aynı gelenek ve görenekleri hep birlikte kardeşçe yaşıyoruz. Biz birlikte güçlü Şanlıurfa'yız..."

Bilgin: “Urfalı olmamdan gurur duyuyorum”

Tüm bu tepkiler sonrası Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin gelen tepkilere karşın geri adım attı. İlk önce sunduğu mektubu geri çeken Bilgin, ardından yazdığı mektupta bu sefer Gaziantep iline bağlı Nizip ilçesinde bulunan birkaç köyün Birecik’e bağlanıp alanın genişletilmesini istedi. Saadettin Bilgin daha sonra gelen açıklamada ise bütün Urfa halkında özür diledi. Bilgin’in yaptığı açıklama şu şekilde: “Sekretarya kâtibinin, yazı ile istenilen talebi, ifade edememiş olmasından dolayı kaynaklanan ve hatalı gönderim yazımızdan kaynaklanan, yanlış anlam ve manadan dolayı, tüm Birecik, Halfeti ve Şanlıurfalı hemşerilerimizden özür diler saygılarımı sunarım. Şanlıurfalı olmaktan her zaman onur ve gurur duymaktayım.” 

Aydınlık: ‘Hayal Bile Edemezsiniz’

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık’ta Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanma talebine sert bir dille eleştirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Birecik ve Halfeti ilçeleri ziyareti ardından Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sadettin Bilgin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup ile Birecik ve Halfeti ilçelerini Gaziantep’e bağlanmasını istedi. Bu istek ve talebe Urfalılardan ve siyasilerden büyük tepkiler gelmeye devam ediyor. Bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık’tan geldi. Aydınlık sosyal medya üzerinde paylaştığı yazı ile tepkisini soru sorarak dile getirdi. “Sayın başkan URFA kurtuluş mücadelesinde bu şehrin yiğitleri Urfa’yı düşman işgalinden kurtardıktan sonra çevre illerimizin kurtuluşu için seferber olmuş Gaziantep dâhil olmak üzere birçok ilde Şanlıurfalı yiğitlerin izleri bulunmaktadır biz Urfalıların sabrını ölçmeye kalkmayın, bizim mücadelesini verdiğimiz ilçelerimizi sen ve senin gibilerin istekleriyle başka bir ile bağlanmasını hayal bile edemezsiniz.” Dedi.

Urfanatik olarak durumu sokaktaki vatandaşlara da sorduk. Konuyu anlattığımızda duruma oldukça tepki gösteren ve kabul edilemeyecek bir durum olduğunu söyleyen vatandaşların görüşleri ve tepkileri şu şekilde.

Cumhurbaşkanı Bunu Ciddiye Almaz

Abdulkadir Âşık, “Boş bir iletidir, Cumhurbaşkanımızın bunu ciddiye alacağını zannetmiyorum. Halfeti ve Birecik ezelden beridir Şanlıurfa’ya bağlıdır ve bu böyle kalacaktır.  Şanlıurfa halkı olarak artık bir olmamız gerekir.  Ayrıca kendini Şanlıurfalı olarak kabul etmeyenlerde Gaziantep’e geçebilir. Kimseyi zorla tutmuyoruz. Boş bir söylentidir bazıları popüler olmak istiyorlar herhalde, bir günlük bir şeydir Halfeti ve Birecik Şanlıurfa’ya bağlı kalmaya devam edecektir. Sadece bir kişi mektup yazdı diye hemen Gaziantep’e bağlanacak değildir” dedi

Şeyhanlıoğlu: ‘Urfa’ya Özgü hiç bir şey kalmadı’

Mehmet Şeyhanlıoğlu, ”Maalesef ki ne yazık ki Şanlıurfa’nın şuan 14 Milletvekilli 4 belediye başkanı ve birde seçimden önce birde bakanı vardı bunları hesapladığımız zaman Urfa’yı sözde temsil eden 19 tane milletvekilimiz belediye başkanımız var. Ne yazık ki Urfa yıllar önce yine aynı problemi yaşadı, Urfa’ya uluslararası havalimanı sözü verildi o sözü tutmadılar uluslararası havalimanını Antep verdiler. Ne yazık ki bunun yanında Urfa halkı kendini ifade edemeyen bir Urfa yine onları temsil eden bir şehir. Urfa fıstığı üreten bir şehir ama Antep fıstığı aldı Antep fıstığı diye geçiyor Urfa’ya özgü hiçbir şey kalmadı. Urfa’nın sadece bir Halfeti, Birecik’i var oda yılardır Şanlıurfa’nın bizde bir Urfalı olarak Urfa vatandaşı olarak biz buna karşıyız Urfa’ya özgü hiçbir şey kalmadı, Urfa’nın her şeyini aldılar. Bizi Urfa’yı temsil edenler Urfa’nın tarihi geçmişi olan bir şehir bunu temsilciler bunu kazandırmadılar bu tarihi yerler yıkık dökük halde bunların bir an önce değerlendirilmesi Urfa’yı temsil edenlerin tarihi yerlerini turizmi kazandırması ve Birecik’in ve Halfeti’nin eğer ki bir istikrarına yönelik bir şey yapılacaksa Urfa için yapılmalı Urfa Kalkınmalı. Son 5-6 yıldır Urfa’ya hiçbir yatırım yapılmamış Urfa’da yatırım yok Urfa’ya bakıyorsunuz böyle büyük bir proje yok. Halfeti Birecik kalkınacaksa Urfa’ya ile birlikte Urfa Kalkınmalı eğer bir şey yapılacaksa Urfa’ya yapılsın Urfa’nın en çok istikrama ihtiyacı var. Adıyaman’a bakıyorsunuz Çiğköfteyi almış Antep Fıstığı almış tabi Türkiye’nin her tarafı bizim ama eğer tanıtımda eğer bir yararı varsa bunun Urfa’nın yararına olması gerekiyor bu Urfa’ya özgü bir şey. Ne yazık ki bizi temsil eden 19 yetkili kişi Fatma Şahin Hanım kadar Urfa’ya yapamadılar. Halfeti, Birecik Antep’e verilmemeli bir şeyler yapılacaksa Urfa için yapılmalı bu saatten sonra da ne yazık ki üzülerek söylüyorum ki sahipsiz memleketime ait olan ilçelerimize karışmasınlar” diye konuştu.

‘İlçelerimizi kaptırma niyetimiz yok’

Abdülkadir Birecik, “Ticaret odası başkanı Gaziantep’e başvuruda bulunuyor, ilçe olarak Gaziantep’e katılmak istiyor. Şimdi şöyle deyim Birecik yıllardan beri kendisini Gaziantep üzerinden sayıyor, şu bir gerçektir ki Şanlıurfa’nın kaderidir herhalde Gaziantep fıstığımızı alıyor, Adıyaman çiğköftemizi alıyor, ilçelerimizi alıyorlar. Allah’ın izniyle her şeyimizi elimizden alacaklar. Biz Şanlıurfalılar olarak 14 milletvekili çıkartıyoruz maalesef milletvekillerimiz Şanlıurfa’nın başka şeylerini konuşmaya başladılar bu arada, ben bir an önce nasıl zengin olabilirim kafasındalar. Urfa’nın kaderidir herhalde yıllardan beridir sömürülüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ortada yok, Şanlıurfa’ya sahip çıkamıyorlar. Biz nüfus olarak Gaziantep’e yetiştik bundan sonra ilçelerimizi kaptırmaya niyetimiz yok.” Diyerek vatandaşlar tepki gösterdi

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 11:17
SIRADAKİ HABER