Atatürk 81 Yıllık Özlem İle Şanlıurfa’da Anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 81. yıl dönümü, Şehitlik anıtına bırakılan çelenk sunma ve saygı duruşu ile başladı.

Atatürk 81 Yıllık Özlem İle Şanlıurfa’da Anıldı

 Şanlıurfa’da 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası programı kapsamında Şehitlik Çamlık'ta bulunan Şehitlik mezarında çelenk sunma töreni düzenlendi. Çelenk sunma törenine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Albay     Eyüp Sabri Kirişçi, Şanlıurfa Cumhuriyet savcısı Tolgahan Öztoprak, ilçe belediye başkanları, gaziler ve çok sayıda öğretmen katıldı.

Yeni Şehitlik Anıtındaki Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesinin çelenklerinin bırakılmasıyla başlayan anma etkinlikleri, iki dakikalık saygı duruşu ve saat 9’u 5 geçe sirenlerin çaldırılması ve bayrakların yarıya indirilmesiyle sona erdi.

Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu. Anma programı için Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'na geçildi.

Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 10 Kasım anısına programlar düzenlendi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okundu. Atatürk’ün sevdiği Türküler öğrencilerden oluşan koro tarafından seslendirilirken, oratoryo gösterisi sergilendi. Öğrenciler daha sonra ise Çanakkale Savaşı ve geçmiş dönem ile ilgili tiyatro gösterileri sahneledi. Öğrenciler ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle sahneye çıkarak katılımcıların alkışları ile programı sonlandırdılar.

Mehmet Akif İnan Konferans salonunda yapılan etkinliklere Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, protokol üyeleri, şehit yakınları, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katılırken program sonunda katılımcılar sahneye çıkarak öğrencilerle fotoğraf çektirip gazilerle sohbet ettiler.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin 10 Kasım’ın önemine dair yayımladığı mesajında; Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yolda, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal, istiklal mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır. Milli iradeyi hakim kılan, insan hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, adaleti hakkıyla tesis eden ve çoğulcu demokratik prensipleri hayata geçiren bir seviyeye ulaşmayı ülkemiz için hedef göstermiş; Milletimizi bu ideal etrafında birleştirmeyi başarmıştı. Atatürk'ün mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, onun "en büyük eserim" dediği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz. Bu düşüncelerle, vefatının 81. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, şükranla anıyorum" ifadesine yer verdi.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise; ‘’ “Bugün, işgal altında kalan yurdumuzun bağımsızlığını kazanmasını ve yeniden inşa edilme dönemini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yıl dönümü. Ülkemizin her yerinde oluşturduğu birlik ve beraberlik ile İstiklal Mücadelesinin Zafere dönüşmesini sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri ve başlattığı devrimler halen tazeliğini korumaktadır. Birlik ve Beraberliğimiz bugün de devam etmekte, hükümetimizin attığı demokratik adımlar Cumhuriyetimiz ile birlikte yükselişini devam ettirmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz’’ dedi.

Haber: Fatma KIRMIZI

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER