Atama Sınavları İnsan Yaşamını Etkiliyor

Şanlıurfa’da son bulan YKS heyecanı ardından bu sefer KPSS heyecanı başladı. Eğitimci Müslüm Durmaz özellikle sıcak havalardan dolayı KPSS’ye hazırlanan kişilere uyarılarda bulundu.

Atama Sınavları İnsan Yaşamını Etkiliyor

Türkiye’de ve Şanlıurfa’da milyonlarca öğrencinin girdiği ve büyük heyecan yaratana YKS sınavı ardından bu sefer KPSS heyecanı sardı öğrencileri. ÖSYM tarafından yapılan memurluk sınavı olarak da nitelendirilen 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavları için her geçen gün sürenin daralması ile birlikte memur adaylarındaki heyecanda üst sıralara çıkıyor. Memur adayların çalışma çanlarına oranla Urfa’daki sıcaklarında her geçen gün artış göstermesi ile birlikte ders çalışan memur adayları oldukça zorluk geçiyor. Tüm bu soruların cevabını ise Özel bir öğretim kursu Müdürü ve aynı zamanda eğitimci Müslüm Durmaz’dan aldık. Durmaz, ders çalışıldığı zaman insan dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durmalıdır dedi. Bu süreçte insanı etkileyen birçok faktöründe var olduğunu ve bu faktörlerden olduğunca en az şekilde etkilenmek gerektiğini de belirten Müslüm Durmaz özellikle sınav sonrası yapılan mülakatlar insan yaşamını olumsuz etkilediğini söyledi.  

‘Sıcaklar öğrencileri olumsuz etkilemektedir’

Eğitimci Müslüm Durmaz, “Sınava hazırlık süreci uzun ve meşakkatli bir süreç olup bu süreçte olumlu ve olumsuz birçok faktörle karşı karşıya kalıyoruz. Devlet memuru olma düşüncesi birçoğumuzun çok isteyip de ulaşılması zor ama bir o kadar da kolay olan bir süreçtir. Sınava hazırlık süreci şu günlerde daha zor oluyor. Malumunuz Şanlıurfa’da geçte olsa sıcakların başlamasıyla öğrencilerimizin işi daha da zorlaşmıştır. Bir öğrenci sınava çalışsa da çalışmasa da sınav stresini yaşıyor. Aslında tam da bu noktada bir isteklendirme kaynağı doğar. Bu durumu bilen herkes bir şekilde bir daha böyle bir stresi yaşamamak için derslere sımsıkı sarılmalıdır.” dedi.

‘Öğrenciler sınav kaygısını bir güç olarak kullanmalıdır’

“Evet, yaz sıcağında ders çalışmak korkunç bir şeydir ama ne demişler, bir musibet bin nasihatten iyidir.” Diyen Eğitimci Durmaz, “Sistemin içinde sürekli ismi değişen ama stresi aynı kalan sınavlar karşısında öğrenciler ne yapmalı? Öğrencilerimiz sınav kaygısını bir güç olarak kullanmalı, bu havalarda çalışmayı bırakmamalı ve sınava her zamankinden daha çok çalışmalıdır. Edison : ‘’Dâhiliğin %99’u alın teridir. ’demiştir. Öncelikle kendinize uyacak ve sizi sıkmayacak bir ders programı hazırlamalı, ders çalışacağınız rahat ve serin bir ortam bulmalısınız. Telefonunuzu kapatın ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun ve en önemlisi kendinizi ödüllendirin. Başarılı olmak için bilgiye ve çalışmaya ihtiyaç vardır.” Diye konuştu.

‘Bolca soru çözmek başarının en büyük faktörlerindendir’

Atamalara bağlı sınavların insan yaşamını etkilediğini belirten Durmaz, “Ülkemizde atamalara bağlı sınavlar birçok kişinin yaşamını etkilemektedir. Buna sebep olarak öğrencilerimizin sınava hazırlığı tam olarak ciddiye almamaları, üniversite mezunu oldukları halde denemeleri sınav provası olarak görmemeleri, konu çalışmalarına bağlı kalıp soru çözmemeleri de olumsuz etkenler arasında gösterilebilir. Hangi sınav olursa olsun öğrenci bolca soru çözmediği sürece başarılı olamaz.” İfadelerini kullandı.

 ‘Sınav sonrası mülakatta öğrencilerin şevkini kırıyor’

“Ayrıca Kpss’ye hazırlanan öğrencilerinin birçoğunun yaptığı en büyük yanlışlardan biri de ilk dönemler çalışmaya başlamaması veya zaman var diye sınavın ciddiye alınmaması ve sınav yaklaşınca da programsız bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Zaman daraldıkça öğrenci panikleyip saldırmaya başlar ve bir türlü motive olamadığından verim alamaz. Bu şekilde hazırlanan öğrenciler kazanacağına inanmıyor. Öğrenci daha sınava girmeden iş aramaya koyuluyor. Öğretmenler özel sektöre ya da ücretli öğretmenliğe başvururken diğer programlar kendi branşları dışında işlerde çalışmaya başlıyor. Son yıllarda başlayan sınav sonrası mülakatta öğrencilerin şevkini kıran bir diğer husustur. Daha önceki yıllarda yeterli puanı aldığında doğrudan atama gerçekleşirken şuan ki sistemde sınavdan kaç alırsa alsın mülakata tabi tutulması öğrencilerin sınava olumsuz yaklaşmasına neden oluyor.” Şeklinde konuştu.

Durmaz son olarak, “Üniversitelerdeki mezun sayılarının yüksek olması ve kadroya alınan sayının bununla tutarlı olmaması birçok öğrencinin dışarıda kalmasına neden olmuştur. Sınav hayatımızın bir gerçeği ve biz her ne olursa olsun bu gerçekle yüzleşeceğiz. Ailemiz, sevdiklerimiz bir yana en azından kendimiz için sınavlarla baş etme yolunda mücadeleyi asla bırakmamalı sonuna kadar direnmeliyiz. Emek verilip, alın teri döküldükçe yolun sonu mutlaka başarıya çıkacaktır.” Sözlerini kullandı.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER