Asya Ülkelerin Ekonomi Ataşeleri Urfa’ya Geldi

Müsiad Genel Merkezinin düzenlemiş olduğu Müsiad Şanlıurfa Şubesinin ev sahipliğinin yaptığı ve 30’a yakın Asta Pasifik Ülkerlerin ekonomik müşavirlerini katılımıyla gerçekleştirdiği toplantıda ülke ve Urfa ekonomisinde yatırım ve istihdamı arttırmaya çalışıyor.

Asya Ülkelerin Ekonomi Ataşeleri Urfa’ya Geldi

Müsiad Genel Merkezinin düzenlemiş olduğu 17. Müsiad Expo toplantısı Müsiad Şanlıurfa şubesinin ev sahipliğinde Urfa’da özel bir otelde gerçekleşti. 30’a yakın Asya Pasifik Ülkelerinden gelen ekonomik müşavirlerinin katıldığı toplantıda Türkiye ve özellikle Şanlıurfa’daki yatırımların arttırılması hedeflendi. Yapılan toplantıya Şanlıurfa Milletvekili AB Komisyonu Uyum Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Müsiad Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ve Müsiad Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mahmut Barut katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Müsiad Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, “Özellikle bu Asya bölgesindeki yeni yatırımların ve İpekyol projesinin Şanlıurfa üzerinden geçeceğini göz önüne aldığımızda bu bölgeye çok büyük katkısının olacağını düşünüyoruz” dedi.

Genel başkan yardımcısı Bostan sık sık İpekyol projesine değindi. Türkiye için önemli bir proje olduğunu ve bu yolun Şanlıurfa’dan geçtiğini göz önüne aldıklarında yapılacak olan yatırım ve projenin hayata geçirilmesi ile Urfa ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

‘Bu bölge için yapılacak muhtemel yatırımlar ele alındı’

Müsiad Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, “MÜSİAD’ın düzenlemiş olduğu olduğumuz özellikle Asya ateşiler, Asya pasifik Ülkeleri ile alakalı olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıyı Şanlıurfa’da yaptık. Çok bereketli ve başarılı bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Özellikle Asya bölgesindeki ticari ataşelerini ülkeleri ile alakalı yatırım olarak aynı zamanda Türkiye ile olan ilişkilerini aynı zamanda bu bölge için yapabilecekleri muhtemel yatırımları iş birlikleri ile alakalı istişareler ve toplantılar gerçekleştiriyoruz. Dün başlayan programımız akşama kadar devam edecek. Özellikle iş dünyasının çok yaygın olan MÜSİAD ailesinin Türkiye genelindeki ve dünyanın dört bir yanındaki bütün iş dünyasını birleştirmek için yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesiydi. Burada Şanlıurfa şubemizin özellikle bu programa katkıları, eksik denilemez çok büyük katkıları var.” dedi.

‘İpekyol projesi ile büyük kazanım ve yatırımlar olacak’

“Özellikle bu Asya bölgesindeki yeni yatırımların ve İpekyol projesinin Şanlıurfa üzerinden geçeceğini göz önüne aldığımızda bu bölgeye çok büyük katkısının olacağını düşünüyoruz.” Diyen genel başkan yardımcısı BOSTAN, “Bu anlamda da Müsiad olarak bu bölgede böyle bir faaliyetin olması ve her türlü gelişmeye ve kalkınmayla alakalı desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Özellikle ülkelerin herkesin kendine has planları var özellikle Çin’in demiryollarının hazırlamış olduğu proje göz önüne aldığımızda bu bölgeden geçecek olan demiryolu projesi ile tatbikî ipek yolunun her uğradığı noktadaki gelişmeyi göz ardı edemezsiniz. Bu anlamda bölgesel kültürün ve sanayinin artması konusunda çok büyük etkisi olacaktır. Bunu sadece turizm olarak göz önüne almamak lazımdır, endüstriyel ve sanayi açısında da oldukça olumlu olacaktır.” Şeklinde konuştu.  

‘Şanlıurfa potansiyelinin farkındayız’

Genel Başkan Yardımcısı ardından konuşan Şube Başkanı Mahmut Barut bu tür toplantıların temel amacının yatırımları çekmek olduğu ve böylelikle şehri ekonomisi başta olmak üzere ülke ekonomisine katkı sağlamak olduğunu dile getirdi.

Mahmut Barut, “Bugün Müsiad Şanlıurfa Şubesi olarak genel merkezimizin onurları ile bu toplantıyı Şanlıurfa’ya aldırdık. Çok güzel ve önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz. Ben başta şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Tabi bu tür organizasyonlarda ülkemiz tüm alanlarda savaş açmıştır. Türkiye’ye karşı olan bu örgütlere bizler Müsiad olarak ekonomi cephesinde Türkiye’yi nasıl güçlendirebiliriz bu gayedeyiz. Bizde bu anlamda Şanlıurfa’nın potansiyelinin farkındayız, Şanlıurfa’nın ülke potansiyelinde ne kadar güçlü ülke potansiyellerinde olan bir yeterliliği var. Ve bu yeterliliği bizim açığa çıkarmamız lazım ve diğer ülkelere de açmamız lazım ve bu Asya buluşmasınındı, Asya pasifik buluşanında şehrimize çok ekonomik katkılar sağlayacağını ümit ediyorum. Ve hem bu şehrimizin potansiyelini o ülkelere açıp hem ülkelerdeki yatırım fırsatları burada değerlendiriyoruz. Burada yaklaşık 30’a yakın ülke var, 30 yakın ülkenin ticaret müşaviri ve konsolosluğu var. Biz her ülkeye bir iki arkadaşımızı iki sanayicimizi ve üreticimizi kendilerine arkadaş edindik. Ve dünden bu yana çok ciddi diyaloglar kuruluyor, ülkelerle inşallah bundan sonra daha sık daha güzel diyalog kuracağız. Urfa’nın çok güçlü bir ekonomiye ulaşması için istihdamını tamamlamış ihracatını yükseltmiş bir şehir haline gelmesi için var göçümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER