“Aşının Bozuk Olması Söz Konusu Değil”

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Genel Sekreteri Enver Sümer, geçtiğimiz günlerde aşı yüzünden öldüğü iddia edilen bebekle ilgili yaptığı açıklamada, yapılan aşıların bozuk olmasının söz konusu dahi olamayacağı ve sonucunun yapılan otopsi ’den sonra belli olacağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde 2 aylık bebeğin aşı yapıldıktan sonra hayatını kaybettiği iddiaları gündeme bomba gibi düşmesi ardından konuyla ilgili Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Genel Sekreteri Enver Sümer gazetemize açıklamalarda bulundu.  2 aylık Emine Özkan'ın aşı yapıldıktan sonra Bebeğin acil servise getirilişinin aşı yapıldıktan 15 saat sonrasına denk geldiğini söyleyen Genel Sekreter Enver Sümer, “Aşı sabah saatlerinde saat 09.30 sularında yapılmış çocuk gece saatlerinde 01.00 sularında Mehmet Akif İnan eğitim ve araştırma hastanesine kaldırıldı. Ailenin verdiği ifade çocuğun morarması ve nefes alamadığını söylemişti. Muhtemelen ani bebek ölümü dediğimiz bir olayıdır” dedi.

“Biz Bu Aşıyı Günde Binlerce Çocuğa Yapıyoruz”

Şanlıurfa’da son günlerde gündemde olan ve aşı yüzünden hayatını kaybettiği idea edilen bebekle ilgili Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Genel Sekreteri Doktor Enver Sümer , “Malumunuz gündemde olan aşı yüzünden ölen bir bebek var, biz bu aşıyı günde binlerce bu aşıdan çocuğa vuruluyor. Bende çocuğun hikâyesini duyduğum zaman bu çocuğun ölümü aşı ile bir ilgisi yok. Aşı ile ilgisi yok aşı olsaydı aşıdan yarım saat bir saat içerisinde bu durum gerçekleştirildi. Aşı sabah saatlerinde saat 09.30 sularında yapılmış çocuk gece saatlerinde 01.00 sularında Mehmet Akif İnan eğitim ve araştırma hastanesine kaldırıldı. Ailenin verdiği ifade çocuğun morarması ve nefes alamadığını söylemişti. Muhtemelen ani bebek ölümü dediğimiz bir olay, çocuk kumsunu yutmuş olabilir yâda başı yastığa gelmiş olabilir, bu aşı ile ilgili bir durum değildir. Ölen bebeğin otopsi yapıldı muhtemelen 45 gün sonra otopsi sonucu çıkacaktır.” Dedi.

“Bakanlık Tarafında Da Takipler Yapılıyor”

Aşının yan etkisini göstermesi yaklaşık bir saati bulur diyen Sümer, “ Yani 15 saatlik bir süreyi bulmaz. Bu durum yüzünden suçlanan doktorlar bu durum hakkında üzgünler, bir bebek ölümü ile suçlanmak ayrı bir üzüntü olayla ilgili gerekli araştırmalar yapılıyor. Aşılar soğuk zincir kurallarına uygun takip ediliyor bütün incelemeler yürürlük tarafından da bakanlık tarafında da takipler yapılıyor. Çocuğun otopsi sonucuna göre de kesin bir sonuç çıkıncaya kadar da netleşir. “şeklinde konuştu. 

“Vatandaşlar Çocuklarına Aşı Yapmaktan Korkuyorlar”

 Aşı yapmak koruyucudur, kesinlikle aşı yapılması gerektiğine değinen Sümer, “Aşı yüzünde bazı vatandaşlar çocuklarına aşı yapmaktan korkuyorlar. Aşı yapmak koruyucudur kesinlikle aşı yapılması gerek. Aşı çocuklarınızı birçok hastalıktan korur. O gün ölen çocuğa 3 aşı yapılmış bu aşılar veremden korunması için yapılan aşılar, zaten ulusal aşı takviminde yapılan aşılar, bunun dışında yapılan aşı yok sağlık ocaklarında. Aşının tüm süreçleri izleniyor bakanlık tarafından, il sağlık müdürlüğü tarafından ve aile hekimleri tarafından süreçler izleniyor. Bozuk aşı söz konusu değil. Son olarak acılı aileye başsağlığı diliyoruz, sağlık çalışanlarına da aynı şekilde. Bu acı hepimizin acısı böyle bir durumun yaşanmasını istemezdik.” diye konuştu.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği, 2 aylık bebeğin aşı yapıldıktan sonra hayatını kaybettiği iddialarını yalanlayarak "Bebeğin acil servise getirilişi aşıdan sonraki 14-15 saat sonrasına tekabül etmektedir ki böyle bir durumda meydana gelen olayın anafilaksi ile açıklanamayacağı bilimsel bir gerçektir" dedi. Dernek, otopsi sonucu çıkmadan ölüm nedenini aşıya bağlamanın ihanet olduğunu belirterek aşıların güvenilirliğine dikkat çekti.

Şanlıurfa'da hayatını kaybettiği iddiası üzerine Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği açıklama yaptı.

Açıklamada “2 Aylık Bebek Aşıdan Öldü” iddiası, "Bebeğin acil servise getirilişi aşıdan sonraki 14-15 saat sonrasına tekabül etmektedir ki böyle bir durumda meydana gelen olayın anafilaksi ile açıklanamayacağı bilimsel bir gerçektir" sözleriyle yalanlandı.

Asıl ölüm nedeninin Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsi sonucunda en az 2 aylık

Haber: Ayhan Kesici /Ahmet Durmuş

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER