Artık Eskisi Gibi Kutlanmıyor!

11 Nisan Şanlıurfa'nın Kurtuluşu yıl dönümünde özel olarak yayınlanan video görüntülerinde de görüldüğü gibi artık o bayram havasında yaşanan kutlamalar yaşatılmıyor.

Şanlıurfa Kurtuluşunun 97.Yıldönümünde özel görüntülere yer verildi. Genelkurmay Başkanlığından alınan görüntülerde Şanlıurfa kurtuluşunun bir bayram havasında kutlandığı gözlemlendi.

Artık Kağıt Üzerinde Yer Alan Kutlamalar Var

Video görüntülerinden de görüldüğü gibi eskiden kurtuluş yıl dönümleri bayram havasında ve özel gösteriler ile kutlanırdı. Kurtuluş Savaşı'nı canlandırarak, kıyafetleri ve oyunları ile tarihi bizzat yaşatan insanları video içeriğinde görmemiz mümkün. Günümüze geldiğimiz zaman ise tamamen hayal kırıklığı ve hüsran ile karşılaşıyoruz. Kağıt üzerinden kutlama mesajları ve resmi tebrikler ile Şanlıurfa'nın Kurtuluş yıldönümünü geçiştiriyorlar.

Eskiden Bayramdı Kurtuluş Yıldönümü

Şehirin önde gelen insanları çeşitli etkinlikler düzenlerdi, çeşitli gösteriler ile günü ölümsüz kılarlardı. At üstünde asker geçişlerinde halk kendi araçlarıyla (traktör, at arabası,kamyonet v.b araçlar) eşlik eder, arkalarından giderdi. Belki dönemsel olarak değişiklik yaşadığımız için bu önemli gün eskisi kadar değer görmüyor. O ruhu tekrar yaşamak ve yaşatmak için tarihimize sahip çıkmamız, gelenek ve göreneklerimizi nesilden nesile aktarmalıyız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER