Arasa Hamamı Müze Oluyor

Çocuk Oyun Dünyası açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, birçok projenin hayata geçirileceğinin müjdesini verdi. Çiftçi, Arasa hamamının müze olarak düzenleneceğini söyledi.

Arasa Hamamı Müze Oluyor

Çocuk Oyun Dünyası açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, birçok projenin hayata geçirileceğinin müjdesini verdi. Nihat Çiftçi, Özdiker pasajının yıkılacağını, Arasa hamamının müze olarak düzenleneceğini ve Karaköprü'yü ikiye ayıran Akpınar ve Şanlıurfa merkezdeki Karakoyun derelerinde de su hareketlerinin yaşanması için çalışmaların başladığını belirtti.

Derelere Su Bırakılacak

Çiftçi, Şanlıurfa açısından çok önemli gelişmeleri tek tek vatandaşlara duyurdu. Başkan Çiftçi konuşmasında, Karaköprü'yü ikiye ayıran Akpınar ve Şanlıurfa merkezdeki Karakoyun derelerinde su hareketlerinin yaşanması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Uzun yıllardan beridir yılan hikâyesine dönen ve her yıl su bırakılacağı denilen derelerle ilgili son noktayı Nihat Çiftçi koydu. Bir türlü su bırakılmayan kanallara Çiftçi, derelerinde su hareketlerinin yaşanması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

‘Raylı sistemde faaliyete geçiyor’

Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 4 etaptan oluşan raylı sistem için ön protokol imzalarının atıldığını da söyledi. Özellikle Üniversiteye gidecek olan raylı sistemin ön plana çıkması bekleniyor. Birçok kez gündeme gelen ve sürekli bir aksaklık oluşan raylı sistemin de 45 etap halinde faaliyete geçeceğini söyledi.

‘Topçu Meydana Kitap Kafe Olacak’

Düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi daha önemli birçok konu hakkında da açıklamalarda bulundu. Geçen yıldan beridir tadilattan dolayı kapalı olan Topçu Meydanının restore çalışmaları bittikten sonra kitap kafe olarak hizmete sunulacağını söyledi. Kızılay meydanındaki hanın restore edileceğini, Haşimiye Meydanının aslına uygun geniş bir mekân olarak şehre kazandırılacağını, Arasa hamamının müze olarak düzenleneceğini ve Özdiker pasajını yıkılacağını söyledi.

Karakoyun Deresi'nden Temiz Su Akacak

7 Yıl önce dönemin Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, Karakoyun Deresi'nden temiz su akıtılacağı müjdesi verilmişti. Aradan geçen yedi yıl sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların başladığı belirten Çiftçi, "Karakoyun deresine su bırakmamız için çalışmalarımız var. Daha önce de su bırakılacak denilmiş ama bu bir çözüme kavuşturulmamış. Derede su hareketliliği yaparak, elimizdeki debiyi kullanacağız. Karakuyu’nun yanında kamulaştırmalara başladık “dedi

‘Özdiker Pasajı Yıkılıcak Arasa Hamamı Müze Olacak’

Haşimiye meydanında bulunan Özdiker pasajı yıkılacak Pasajın yanında yer alan Tarihi Arasa hamamı müze olarak düzenlenecek. Şanlıurfa İsatçu Pazarı Mevkii’nde bulunan bu hamam da yeraltı hamam tipindedir. Hamamın kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ismi geçmesinden ötürü hamamın XVII. yüzyıldan daha önceki bir tarihte yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

Hamam kesme taştan, dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Kuzey ve güneyindeki merdivenli kapılarla soyunmalık bölümüne inilmektedir. Soyunmalık kısmı tromplu, sekizgen kasnaklı ve üzerinde aydınlık feneri olan büyük bir kubbe ile örtülmüştür. Ayrıca kuzeyine beşik tonozlu bir eyvan ile fıskiyeli küçük bir havuz yerleştirilmiştir. Soyunmalığın kuzeydoğu köşesindeki bir kapıdan da beşik tonozlu tuvalet ve ılıklık bölümüne geçilir. Bu ılıklığın doğusundaki beşik tonozlu bir koridor sıcaklık kısmına açılmaktadır. Sıcaklık kare planlı olup, üzeri merkezi pandantifli merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Sıcaklığın köşelerine birer hücre, doğu, batı güney tarafına da birer eyvan eklenmiştir.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Urfali
Urfali - 1 yıl Önce

Başkan eliniz demişken şu memleketin orta yerinde bir ucube gibi duran eski osmanlı bankası binasında bir el atin

Urfali
Urfali - 1 yıl Önce

Başkan eliniz demişken şu memleketin orta yerinde bir ucube gibi duran eski osmanlı bankası binası ve daha sonra buranın otel olarak hizmet verdikten sora harabeye dönen bu binayada bir el atin

SIRADAKİ HABER