Arabanın Kaputundan Çıktı, Sizinde Başınıza Gelebilir!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarım işçilerinin aracına giren yılan komik sahnelere neden oldu.

Arabanın Kaputundan Çıktı, Sizinde Başınıza Gelebilir!

Siverek ilçesinde hasada giden çiftçilerin araba kaportuna giren yaklaşık 1 metre boyundaki yılan çiftçileri şok etti. Yılanı arabadan çıkarmaya çalışan çiftçiler sosyal medyada paylaşılan videolarıyla vatandaşı kahkahaya boğuyor. Tarlada çalışırken yılan sesinden rahatsız olan çiftçiler sesin geldiği yeri aramaya başladı sesin arabadan geldiğini fark eden çiftçiler araba kaputuna yılanın girdiğini gördü. Yılanı ellerindeki sopalarla çıkarmaya çalışan çiftçiler her anlarını görüntülerken yılanı çıkardıktan sonrada yere vurup öldüren çifrçiler telefon kamerasına poz vermeyi unutmadılar.Yılanlarla Mücadele / İlaçlama Yöntemleri

Yılanlar doğanın parçasıdırlar. Bu güne kadar bu canlılar sürekli insanlar tarafından tehdit olarak görülmüş ve yok edilmişlerdir. Bazı mücadele yöntemleri onları öldürmeye yönelik iken bazıları da Uzak tutmaya yöneliktir. Yılanlarla mücadelede çok farklı teknikler vardır.

Öncelikle yılanlar kendileri çukur ve delik kazamazlar. Fare, köstebek gibi hayvanların kazmış oldukları çukurları kullanırlar. Etrafta yılan fazla ise mutlaka doğada fare veya kurbağa gibi doğal avları da fazladır. Bunlarla mücadele etmek yılan kontrolünü sağlayacaktır.

 

Yılanlarla Biyolojik Mücadele

Sera yada bahçenizin etrafına nohut dikmeniz yılanları uzak tutmada etkilidir. Tuzlu olan yaprkları yılanı yakacak ve uzak tutacaktır. Yine çok bilinen ancak çok fazla etkili olamayan bir diğer yöntem sarmısak ekimidir. Bir başka ve çok etkili yöntem bahçeye kirpi salmaktır.
 

Yılanlarla Kimyasal Mücadele / İlaçlama

Yılanlar keskin kokulu maddeleri sevmezler. Bu nedenle yılan ilaçlamasında keskin kokulu kimyasallar kullanılır.

Yılan Zehiri

Yılan zehiri (ya da yılan venomu) belli yılan türlerinin modifiye olmuş tükürük bezlerinde ürettiği salyadır. Zootoksin salgılayan salgı bezi, diğer omurgalılarda bulunan parotis bezinin değişikliğe uğramış halidir ve genellikle başın her iki yanında, gözlerin arkasında ve aşağısında yer alır. Bu venomun, kılcal borular yoluyla oluklu veya borumsu dişlerden dışarı çıkıncaya kadar saklandığı alveolu sağlar. Yılan zehiri birçok farklı enzim ve protein içerir. Bu proteinlerden çoğu insanlar için zararsızdır ancak bazıları toksindir.

Yılan zehiri öncelikli olarak avı öldürmeye ve sindirime, ayrıca avcılara karşı yılanın kendisini korumasına yardım eder. Her yıl dünya çapında çok sayıda insan zehirli yılanların sebep olduğu zehirlenmeler sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Yılanlar hayvanlar alemindeki en kompleks zehire sahip hayvanlardır. Zehirin içeriği türden türe değişiklik gösterir. Tek türe ait zehirin bileşenleri de yılanın yaşına, mevsime ve sıcaklığa göre değişebilir. Kuru zehirin %90'ından fazlası proteinlerden oluşur. Bunlar çoğunlukla farklı enzimler, enzimatik olmayan polipeptidler, toksinler ve toksik olmayan Nerve Growth Factor (NGF) gibi proteinlerdir. Engerek zehiri %80-90 oranında enzim barındırırken elapid zehirinde bu oran sadece %25-70 civarındadır. Zehirde yer alan bazı bileşenlerin fonksiyonu gizemini korumaktadır.

Çoğu yılan türü, ataları olan kertenkelerinkinden çok daha fazla eklemi olan bir kafatasına sahiptir. Bu yılanlara son derece hareketli çeneleriyle kendi kafasından daha büyük avları yutma imkânı verir. Dar vücutlarına uygun bir şekilde yerleşebilmesi için yılanların çift organları (böbrekler gibi) yan yana yerine biri diğerinin üstünde görünür ve çoğu bir tane işlevsel akciğere sahiptir.

Büyüklük aralığı 10 cm uzunluğundaki küçücük Leptotyphlops carlae türünden 7.6 metre uzunluğa erişebilen pitonlar ve anakondalara kadar değişiklik gösterir. Son keşfedilen Titanoboa cinsinin fosili 15 metre uzunluğundaydı. Yılanların Kretase döneminde hem kazıcı hem de sucul kertenkelerden evrimleştiği düşünülmektedir. Yılanların Türkiye'de 47 türü bulunur.

Çoğu yılan zehirsizdir ve zehirli yılanlar da zehirlerini öncelikli olarak savunma amacından çok avı kontrol altına almak ve öldürmek için kullanırlar. Bazıları insanlarda acılı yaralanmalara ve ölüme sebep olabilecek denli güçlü zehire sahiptirler. Zehirsiz yılanlar da avlarını ya canlı olarak yutarlar ya da sıkarak öldürürler. Amatörler için yılanları görünüşüne göre zehirli zehirsiz olarak nitelendirmek zor olup onlardan uzak durmak ya da bir profesyonelle yaklaşmak gerekir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER