Antep: İsot Bizim, Maraş: İsot Bizim, Urfa: Ne Oluyor?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in, Uluslararası 2. Gastronomi Festivali’nde isot hasadı yaparak Antep biberi olarak tanıtması Kahramanmaraşlıları rahatsız ederken Şanlıurfa ile özdeşleşen isotun paylaşılamaması şaşırttı.

Antep: İsot Bizim, Maraş: İsot Bizim, Urfa: Ne Oluyor?

Uluslararası 2. Gastronomi Festivali’nde isot hasadı yaparak  “Nurdağı ve İslahiye’nin biberleri” olarak tanıtması Kahramanmaraşlıları rahatsız etti. Şanlıurfa ile özdeşleşen isotun iki şehir arasında tartışmaya sebep olması Urfa halkını güldürdü.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Uluslararası 2. Gastronomi Festivali’nde biber hasadı yaparak “Nurdağı ve İslahiye’nin biberleri” olarak tanıtmasına CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'tan tepki geldi.

Vekil Öztunç; “Sayın Fatma Şahin’i uyarıyoruz. Maraş’ın zenginliklerini çalmaya çalışmasın, vallahi de billahi de Maraşlılar bu biberden onun ağzına sürerler. Maraş ile Antep arasında bir biber savaşı olsun istemiyoruz. “Maraş biberi, yıllardır Maraş biberidir. Sayın Şahin, ‘Antep biberi’ dedi diye, bu biber Antep biberi olmaz. Gaziantep'’in içme suyunu Sayın Şahin Maraş’tan aldı, şimdi gözünü Maraş biberine dikmiş. İnsaflı ol ya. Yakında Maraş dondurması da ‘Antep dondurmasıdır’ derse şaşırmayın. Oysa senin baklavan var, git baklavana sahip çık. Antep baklavasına sahip çıkmadı, Yunanlarla şimdi Antep baklavası tartışması var. Antep fıstığına sahip çık. Maraş’ın Pazarcık ilçesinde fıstık bahçeleri vardır. Ne yani, biz de çıkıp ‘Maraş fıstığı mı’ diyelim.Marka tescili var. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 2001 yılında Maraş biberinin coğrafi işaret tescili için başvurmuş, 2002 yılında da Türk Patent Enstitüsü Maraş biberini Kahramanmaraş’a coğrafi işaret olarak tescil etmiş.Cezerye Mersin’in, incir Aydın’ın, kayısı Malatya’nın, isot Urfa’nın, kebap Adana’nın, fıstık ve baklava Antep’in, dondurma ve biber de Maraş’ındır. Yanlış yapıyor. Bütün Kahramanmaraş milletvekillerine sesleniyorum. Hep birlikte Maraş’ımızın değerlerine sahip çıkalım ve birilerinin Maraş’ın değerlerini çalmalarına izin vermeyelim'' dediç

Urfa'nın vazgeçilmezi ve adıyla özdeşlemiş isodunun paylaşılamamasın her zaman ki gibi sessiz kalan Şanlıurfa milletvekillerine ve belediyelere Urfalılar tepki göstererek '' Urfa Sahipsiz'' dediler.

Şanlıurfa'da yapılacak olan ''İsot Festivali'nde isotun tanıtımı yapılacak yapılmasına fakat diğer şehirlerin çoktan sahip çıkıldığı görülüyor.

Urfanatik/ Fatma KIRMIZI

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 16:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
aslıhan acarsoy
aslıhan acarsoy - 1 ay Önce

malesef şanlıurfalı vekıller var ama neye yarar dikat etsınler fatma şahin vekıleri almasın

İbrahim Güneş
İbrahim Güneş - 1 ay Önce

Şanlıurfa vekillerimiz belediyelerimiz neye sahip çıktıki isotutu kurtarsın. varsa yoksa yesinler üretim yapmasınlar tüketim yapsınlar. bu gidişle daha çok şeyi kaybederiz. Antep ve Maraş sahip çıkmış bile

Selahattin
Selahattin - 1 ay Önce

Valla öyle bir konuya parmak basmışsınız ki helal olsun Urfanatik sesimiz oldunuz. Urfa sahipsiz kladı 12 milletveklimiz belediye başkanlarımız ayakta uyuyor

kıral
kıral - 1 ay Önce

şanlıurfa olamasa antep ne yapardı acaba çokmu hoşlarına gidiyo herşeye sahip çıkıyorlar tek birşey kaldı sıra onada gelse çok güzel olur.........?

tarık ulucan
tarık ulucan - 1 ay Önce

fatma şahine seslenıyorum özelikle şanlıurfa ya var olan ürünleri fıstık biber çigköfte lahmacun şanlıurfanındır bunuda herkes biliyor fatma hanım çok seviyorsa şanlıurfaya gelsin urfalı olsun başka ne isterse onuda veririz onuda merak ediyorsa

adsız
adsız - 1 ay Önce

urfa belediyeler kim ne yapıyor parke taşlarından başka yaptıkları bir şey varsa hodri meydan biri çıksın yazsın nerde akıl nerde icraat nerde etkinlik benim gördüklerim parke taşları bide ögrenci çocukları görmeye gidip medyaya bunu yansıtmaları sanki çok şey yapmışlar gibi tabikide antep maraş isotada çiköfteyede herşeye sahip çıkar urfa sesiz kalırsa balıklı göl kaleye bile çıkarlar.

Neşet VURAL
Neşet VURAL - 1 ay Önce

hiç şık değil nerede ne yetişir malum kimse rol kapmaya kalkmasın. urfanın atları, yağı, mercimeği, ısı ottan gelen isotu yani biberi, fıstığı, çiğ köftesi.... meşhurdur.
birileri bizim demekle olmaz. Bizim sade yağımızla baklava yapıp baklavaya, çiğ köfte bizim demekle olmuyor.
Çocuklara seni leylek getirdi demek gibi bir şey, herkes aynaya baksın reklamla olmaz.

musa
musa @Neşet VURAL - 4 hafta Önce

Antepliler ellerine gecen sermaye ile kendi sehirlere katma deger verecek isletmeler acarlar. Urfalilarin eline sermaye gecse evlatlarina ev alirlar apartman dikerler. Omur boyu kira parasi yemek icin. Bence urfaliar biraz aynaya baksin.

SIRADAKİ HABER