AMATEM ile ÇEMATEM Temelleri Atıldı

Urfa için büyük önem taşıyan, Eski havaalanında 30 yataklı AMETEM ve 15 yataklı ÇAMATEM temelleri düzenlenen törenle atıldı.

AMATEM ile ÇEMATEM Temelleri Atıldı

30 yataklı AMATEM ve 15 yataklı ÇEMATEM temel atma töreni düzenlendi. Urfa için önemli bir ihtiyaç olan AMATEM ve ÇEMATEM’in temel atma törenine, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İl Sağlık Müdürü Himmet Durgut, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioglu, Ak Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, SUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Vali Yardımcılar, Kamu Kurum Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin temennilerinin böylesi kurumlara ihtiyaç duyulmaması olduğunu ama gelinen noktada madde bağımlısı haline gelmiş gençlerin zehirden kurtarılıp tekrardan hayata kazandırılması için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Normal süreçte yüklenici firma ile yapılan anlaşma gereği 500 gün içinde iş bitirmesi olurken, Vali Erin ise bu kadar bir bekleme sürelerinin olmadığını belirterek yüklenici firma ile yaptığı özel bir görüşmede bir yıl içinde mutlaka teslim edilmesini istedi.

‘Bizim hayalimizde AMATEM'ler ÇEMATEM'ler yok’

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, "Bugün burada niyet olarak hayırlı bir işin temelini atmak üzere bir arada bulunuyoruz. Aslında Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle,  temel atan bir yönetim tarzını benimsemiyoruz. Ama AMATEM ve ÇEMATEM, Şanlıurfa'mızın uzun süre gündeminde olan, vatandaşımızın bir araya geldiğimiz her toplantıda dile getirdikleri bir ihtiyaç, bir eksiklik. Biz de bir temel atalım ve vatandaşlarımızda görsün ki, bu işe başlandı ve yapılacak. Bu yatırımın Şanlıurfa’mıza kazandırılmasında direktifleriyle bizlere yön veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, Ahmet Eşref Fakıbaba Bakanımıza, milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Bizim hayalimizde AMATEM'ler ÇEMATEM'ler yok, gençlerimizin madde bağımlılığı merkezleriyle mücadelesi yok. Bunların olmadığı, gençlerimizin bunlara bağımlı olmadığı, bayrak sevinciyle tutuşan bir gençlik hayal ediyoruz. Elinden tutulup, çekilmesi gereken bir kitle var. Gençlerimizi zehirleyen, onların geleceğini karartan bu maddeyle istikrarlı bir şekilde mücadele edeceğiz"

“Bunalar Kuru Bina Olamayacaktır”

Vali Erin, “Eski havaalanında 30 yataklı AMETEM ve 15 yataklı ÇAMATEM temel atma töreninde açıklamalarda bunan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Sağlık Bakan yardımcısı buraya geldiğinden bu konuyu kendisiyle konuşmuştuk ve yüklenici firma arkadaşlarımızla irtibat kuruldu zannedersem ödeme sıkıntısı yok. 2018 yılı için bu geride kalan iki ay süresi içinde yüklenici firmamızın ne kadar işi yaparsa ilk yüzde on sınırlamasına tabi olmaksızın, yaptığı bütün işlerin hak edişini hemen alacaklardır.  2019 yılı içerisinden de hiçbir ödenek sıkıntısı olmadığını ifade etmek istiyorum. Ödenek sıkıntımız ve nakit sıkıntımız yok inşallah yükleyici firmamızla Fevzi beyde bize Şanlıurfa’ya iyi gelsin ve 2019 yılı içerisinde en kısa süre içerisinde bu yatırımı tamamlayalım açılışında gerçekleştiririm. Bu madde bağımlısı haline gelen ve gerçekten el uzatılması gereken bu gençlerimizin hemen her gün Antep’e Adana’ya ve Ankara’ya göndermekten kurtulalım. Burada eli dönümlük alanda AMATEM ve ÇEMATEM var bunalar kuru bina olamayacaktır. Bunu yanında aynı zamanda hobi Bahçeleri olacak, bazı atölyeler inşa edeceğiz.  Bu çocuklarımızı tedavi edecek hem de bedenen zaman götürmelerini ve faydalı bir şekilde tedaviye almış olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

‘Rehabilitasyon merkezi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor’

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Himmet Durgut, "En büyük tehditlerden birisi de hepimizin malumu madde bağımlılığı. Madde bağımlılığı ile ilgili olarak, bakanlığımız bünyesinde koruyucu sağlık hizmetlerinde, hem tedavi hizmetlerinde hem de rehabilitasyon süreçleri ile ilgili olarak çeşitli çalışmalarımız var. Birinci basamakta koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili olarak, inşallah yakın zamanda yine kamuoyuna ilan edeceğimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortaklaşa yaptığımız bir proje olarak, kampüslerde sağlık merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Madde bağımlıları rehabilitasyon merkezi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, inşallah 2019'da faaliyete geçireceğiz" dedi.

‘Bizlerde her vatandaşımızı risklerden korumalıyız’

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Bir temel atmadan bir temel atmaya, bir açılıştan bir açılışa Şanlıurfa bir bütün olarak, gününü çok verimli işlerle uğraştırıyor. Bu ilimizin temel ihtiyacı olan ve herkes tarafından da acilen kabul gören, gerek AMATEM, gerek ÇEMATEM merkezimizin temelinin hayırlı olmasını diliyorum. Şanlıurfa’mız genç bir il, gelişme kaydeden bir il, ekonomik olarak zenginleşen ancak bu ekonomiyi kullanma seviyesine gelen bir il. Onun için gençlerimizin gerek madde bağımlılığı noktasında rotaları kayabiliyor. Anne ve baba olarak bizim çocuklarımıza sahip çıkmamız lazım. Şanlıurfa büyük bir il, sokaklar ne kadar büyüdüğünde riskleri de o kadar artar. Çocuklarımız eve gelmediğinde, geç saatlere kadar dışarıda olduklarında bizim onlardan haberdar olmamız lazım. Birinci dereceden biz sorumluyuz. Bizlerde her vatandaşımızı risklerden korumalıyız. Bu önlemler sonrası bu merkezlere ihtiyaç duyan kardeşlerimiz gençlerimiz olacaktır. Bir üretim merkezi olarak planlanan alanın, inanıyorum ki sağlığına kavuşmada, madde bağımlılığını terk etmede insanımıza faydalı olacak. Şanlıurfa’mıza hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER