Ak Partili Vekiller Urfa'nın Birçok Sorununu Bakanlara İletti

Ak parti Şanlıurfa Milletveilleri Urfa'nın Eğitim, Enerji, Sağlık, Turizm ve Tarım alanında yaşadığı sorunlar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Bakanlarına iletildi.

Ak Partili Vekiller Urfa'nın Birçok Sorununu Bakanlara İletti

Gıda-Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba öncülüğünde, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Milletvekilleri Gülender Açanal, Halil Özcan, Mehmet Ali Cevheri ve Ahmet Akay’ın aralarında bulunduğu heyet önce Adalet Bakanı, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül‘ü ziyaret etti.


Bakan Abdulhamit Gül‘e mevcut Adliye Sarayı‘nın yetersizliği,  uzun zamandır gündemde olan Şanlıurfa Adliye ek binasının zorunluluğu dile getirildi. Birecik Adliyesi ve lojmanları gibi başka yatırımlarda konuşuldu.

Şanlıurfa Adliyesi’nde arşiv odaları doldu taşıyor. Denetimli serbestlik Divanyolu Caddesi Eski ŞUTSO binasında, 2 İdare Mahkemesi ve Vergi Mahkemesi Emirgan’daki Eski SGK binasında, 5. Ağır Ceza Mahkemesi Hilvan Cezaevi Kampüsü’nde, İş Mahkemesi, Kadastro Mahkemesi, İcra Ceza ve Hukuk Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi, 4. İcra Müdürlüğü Mahkemesi ve 3 ilçenin seçim müdürlüğü FETÖ soruşturması kapsamında el konan Veysel Karani Mahallesindeki binada hizmet veriyor.


Şanlıurfa heyeti, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘yu ziyaret edip görev alanına giren konularda desteğini talep ettikten sonra soluğu Tarım ve Orman  Bakanı Bekir Pakdemirli‘nin yanında aldı.  Bir süre önce görevi Fakıbaba‘dan devralan Pakdemirli‘ye önce Şanlıurfa‘nın tarım potansiyeli aktarıldı. Ardından GAP kapsamındaki sulama projeleri, üst yapı aşamasına geçilen Besi OSB, seçim öncesi temeli atılan Et ve Süt Kurumu Şanlıurfa Et Kombinası ile Şanlıurfa Yem Fabrikası yatırımlarının hızlandırılması gibi çeşitli konularda desteği talep edildi.

Bir süre önce göreve başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Şanlıurfa heyetini makamında konuk etti. Bakana Şanlıurfa‘nın turizm zenginlikleri anlatıldı, bunun iyi değerlendirilmesi halinde yöre ekonomisine, istihdama yapacağı katkılar dile getirildi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 100 günlük icraatları arasında gösterdiği ve ’Açılışını bizzat yapacağım‘ dediği Göbeklitepe‘nin yurt dışında daha iyi tanıtımı için yapılması gerekenler ele alındı. Tarihi yapıların restorasyonu ve Valiliğin eski Urfa Evleri için planladığı ’Butik Otel‘ projesi için destek istendi..

Şanlıurfa Milletvekilleri, Ak Parti İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı‘nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a yaptığı hayırlı olsun ziyaretinde İlimizin eğitim alanındaki sıkıntıları ve  taleplerini iletildi.

Her yıl 55 bin civarında çocuğun ilk okul birinci sınıfa başladığı Şanlıurfa‘da devletin onca yatırımına rağmen derslik başın düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde..  624 bin 675 olarak kayıtlara geçen öğrenci sayısının 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilk kez okula başlayacaklar ve Suriyeli öğrencilerle birlikte bu rakamın 700 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor.  Şanlıurfa, öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin ilk sıralarında yer alıyor.  Ayıca eğitime kazandırılması gereken  binlerce Suriyeli çocuk var.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un program ve hedefler belirlerken  Şanlıurfa’nın  bu anlamda beklentilerini  göz önünde bulundurması gerekiyor.

Şanlıurfa heyetinin kapısını aşındırdığı bir başka isim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Enerji problemleri, proje ve taleplerin görüşüldüğü toplantıda,  24 Haziran seçimleri için yürütülen propaganda çalışmaları sırasında vatandaşların en çok yakındığı konulardan biri olarak enerji kesintilerinin öne çıktığı vurgulandı. Bir yandan kaçakla mücadele edilirken, diğer yandan enerji altyapısını güçlendirecek projelerin aksatılmadan devam etmesinin önemi üzerinde duruldu. . Dicle EDAŞ’la tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçi arasında yıllardır devam eden anlaşmazlık  Bakanın çözmesi gereken bir başka sorun... Ayrıca enerjide kayıp-kaçağı azaltmaya çalışırken, faturanın borcunu düzenli olarak ödeyen dürüst vatandaşa çıkarılmaması gerekiyor.


 

Fakıbaba öncülüğündeki Şanlıurfa heyeti, yeni Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca’ya da kabarık bir dosyayla gitti. Şanlıurfa’nın acil talepleri Bakana Dr.Fakıbaba tarafından aktarıldı.

Kentin sağlık alanındaki dertleri say say bitmiyor. Mevcut Kamu Hastaneleri Suriyeli nüfusun yoğun olmasının da etkisiyle ihtiyacı karşılamakta son derece yetersiz. Bir çok branşta hekim açığı var. Sağlık personeli sayısı yetersiz.. Açılmasından bu yana 2 yılı aşkın süre geçmesine rağmen Eyyübiye'deki Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir Anjiyo ünitesi bile kurulamamış..  Sıkıntılar en çok çocuk, yaşlı ve engelli hastaları etkiliyor. İl dışına hasta sevki yoğun bir şekilde devam ediyor. 1700 Yataklı Şehir Hastanesi projesindeki belirsizlikler, atıl durumdaki Hastane binalarından yararlanılmaması, açılmasına izin verilmediği için çürümeye bırakılan Özel Hastane binası şikayet konuları arasında.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER