Ahşap Sanatı Rağbet Bekliyor

Şanlıurfa’nın tarihi el sanatları rağbet bekliyor. Şanlıurfa’nın marangozlar çarşısında bulunan dokuma el sanatları turizme adeta gözlerini yumdu. Şanlıurfa’nın emek verdiği ve titizlik ile sürdürdüğü  dokumacılık marangozu gün gittikçe yok oluyor.

Ahşap Sanatı Rağbet Bekliyor

Şanlıurfa’da yılların dokumacılık ustası olan Mehmet Eker şu ifadelere yer verdi;

Bu alan, en hızlı kaybolanlar, uzun süre el emeği gerektiren ancak az sayıda üretilebilen ürünlerin olduğu zanaatlardır. Ahşap oymacılığı, mücevher yapımı, metal işçiliği gibi...bizde Şanlıurfa’da 30 senedir bu mesleği yapıyoruz ve babadan gelen bu mesleği bizde sağ olduğumuz sürece yapmaya devam edeceğiz  Çırak yetişmemesi mesleklerin kaybolmasındaki başlıca sebeplerden biri gibi gözükse de bence asıl sorunlardan biri de günümüzün hızlı değişen şehir ve tüketim kültürüne zanaatkarların ayak uyduramaması. Bir meslek alanı kaybolduğunda onunla bağlantılı sosyal ağ da zarar görüyor. Her zanaatkarın bulunduğu semte göre müşterisi, toptancısı, satıcısı ve çay ocağı var.

Şanlıurfa’nın gözdesi olan ve yöreye ait olan yöresel  el sanatları, dokumacılık, tarih kokan sokaklarında olan marangozcular çarsı ve bir çok sanatkarın burada yöremize ait olan bu sanatları, satışa sunduğumuz halde vatandaş ve turistin gelmediği  için esnaf adeta kan ağlıyor .

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER