8 Milyon Müslüman Açlığın Pençesindedir

Şanlıurfa’daki Sivil Toplum Kuruluşları Cuma Namazı çıkışı bir araya gelerek Yemen’de yapılan zulme işaret ederek, ülkede bulunan 8 milyon insanın açlıkla pençelediğini söyledi.

STK temsilcileri Cuma Namazı çıkışı sonrası Balıklıgöl platosu içerisinde bir araya gelerek, yıllardır dünya genelinde ortaya çıkarılan terör örgütlerin hedefi haline gelmiş durumda. Batılı ülkelerin eli ile kurula bu örgütler Yemen’de her geçen gün daha da güçlenerek oranın huzur ve refahını bozmanın yanında insan katliamları ile de gündeme geliyor. Tüm yaşanan bu duruma dikkat çekmek için Şanlıurfa’daki STK’lar bir araya gelerek Balıklıgöl’de yaptıkları basın açıklaması ile yaşanan insan dışı durumu protesto edip batılı ülkelere lanetler okudu.

Toplanan STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Yedi Başak İnsani Yardım Temsilcisi Vedat Savaş, “Batı, son iki asırdır İslam ümmeti üzerinde kirli emellerini hayata geçirmek için, türlü hile ve desiselerle Müslümanları parçalamış, çeşitli fitnelerle de birbirine düşürmüştür.” dedi.

Yaşananlar Fiili savaşa dönüştü

“Bu oyunun son örneği Yemen’de sergilenmektedir. Bir tarafta İran; diğer tarafta ise Suudi Arabistan karşı karşıya gelerek, Yemen’i yeni bir maceraya sürüklenmiştir. Ümmetin başına bela olan El-Kaid, Deaş ve Haşdi Şabi gibi terör örgütlerinin günden güne burada güç ve taraftar kazanması da cabası. Yemen’de 2011 yılında başlayan gösterilir, 2014 yılında fiili savaşa dönüştü. Savaşta ülkenin altyapısı tamamen çökerken, 30 bin insan hayatını kaybetti. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan olurken; 8 milyonu da açlığın pençesindedir.” Diye konuştu.

‘Yemen’de umudunu Türkiye’ye bağlamış’

“Yemen’de salgın hastalık ve açlık baş göstermiştir. Olan massum insanlara, günahsız çocuklara olmaktadır. Gün geçmiyor ki açlıktan çocuklar ölmesin. Hiçbir Müslüman devletinin durumu düzeltme çabasının olmaması ayrıca düşündürücüdür. Bütün İslam ümmeti gibi Yemen’de umudunu Türkiye’ye bağlamış ve feryad ediyor: “Ey Müslüman Türkiyeli kardeşlerimizi! Dedeleriniz 401 yıl buralara huzur ve mutluluk getirdi. Ne olur bize sahip çıkın. Bizi Suudi Arabistan ve İranlı Husilerin şerrine bırakmayın! Bir öğün yemek bedelini açlıktan ölen çocuklarımıza ikram edin!” şeklinde konuştu.

Birkaç yardım kuruluşu haricinde ülkeye insani yardım ulaşmamakta; her geçen gün hayat biraz daha çekilmez hal almaktadır. Hem dünya ve hem de Müslümanlar adeta bu vahşet karşısında dilsiz ve sağır rolü oynamaktadır.  Bir taraftan ümmetin çocukları açlıktan ölürken; diğer taraftan birçok Müslüman çocuklarına yemek beğendirememektedir. Peygamber efendimizin tabiriyle “bir vücudun azaları” böyle mi olmalıydı?

Duyarlı herkese çağrıda bulunuyoruz!

İsraf ettiğimiz yemek, çöpe attığımız ekmeklerin kıymetini, 7 yaşında açlıktan ölen Yemen’li Emel kızımız biz öğretmedi mi? İnfak etmeyi, lokmasını aç olanla bölüşmeyi nasıl da unuttuk? Açlıktan ölen anasının cesedi başında günlerce aç aç bekleyen küçücük çocukların dramı, hiç mi taşlaşan yüreklerimizi yumuşatamadı? Bizler türlü nimetlerin içindeyken yiyecek bir lokma kuru ekmek bulamadığı için bedeni eriye can veren masumların hesabının bizden sorulmayacağını mı zannediyoruz?

Bütün Müslümanları aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakmaya; Allah’ın tescillediği kardeşliği yeniden tesis etmeye; malıyla ve duasıyla mazlum kardeşlerimize yardımda bulunmaya davet ediyoruz.

Savaşların olmadığı, kanın dökülmediği, açlıktan çocukların ölmediği günlerde buluşmak temennisiyle

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 16:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Utanın utan
Utanın utan - 7 ay Önce

Hiç utanmadan sıkılmadan temsilcisi olduğunuz kurumlarda yaptığınız zulümlere rağmen çıkmış Yemen için hak için bağırıp çağırıyorsunuz. Allah sizi ıslah etsin.

urfalı
urfalı - 7 ay Önce

savaş mağduru kadınlara çocuklara yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

cemal H.
cemal H. - 7 ay Önce

türkiyedeki yoksulluğu görmezlikten gelip yemendekileri gözümüzün içine sokanlar.siz nasıl bir varlıksınız.gözünüzdeki çuvaldızı görmezsiniz.yemendeki iğneyi görürsünüz.

cemal H.
cemal H. - 7 ay Önce

insani yardım adı altında malı götürün bakalım.stk ların işi gücü yok yağ çekmek için gözünü yemene dikmiş.

SIRADAKİ HABER