63 Yıllık Evliliklerinin Sırrı…

Şanlıurfa'da yaşayan Mehmet ve Emine Tabak çifti, 63 yıllık mutlu evliliklerinin sırrının "kıymet bilmek" olduğunu anlattı.

63 Yıllık Evliliklerinin Sırrı…

Şanlıurfa'da yaşayan Mehmet ve Emine Tabak çifti, 63 yıllık mutlu evliliklerinin sırrının "kıymet bilmek" olduğunu anlattı.

Merkez Eyyübiye ilçesi Akabe Mahallesi'nde oturan 80 yaşındaki Mehmet Ali ile 76 yaşındaki Emine Tabak çifti, evliliklerinde 63. yılı kutlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Tabak çifti, günlük rutin işleri birbirlerinin yükünü paylaşarak yapıyor. Mehmet dede evde odun sobasını yakarken, Emine nine ise mutfakta yemekleri hazırlıyor.

Ücretsiz otobüs kartları olmasına rağmen şehrin birçok noktasına yürüyerek gitmeyi tercih eden çiftin birbirlerine sevgisi ve saygısı, mahallede takdir görüyor.

Yaşlı çift, uzun evliliklerinin sırrını AA muhabirine anlattı.

Mehmet Ali Tabak, 18 yaşındayken evlendiğini, eşiyle 8 çocuk ve 53 torun sahibi olduklarını söyledi.

Aşklarının "ilk günkü gibi taze olduğunu" belirten Tabak, şöyle konuştu:

"70 yıl önce aynı mahallede oynayan çocuklardık, Allah'ın işi, sonra evlendik. 80 yıllık ömrümüz bir an gibi gelip geçti. Biz evleneli hiç kavga, gürültü etmedik. Evde ne olduysa hep evin içinde, kendi aramızda kaldı. Komşularımızdan hiçbiri bizim kavga ettiğimizi söyleyemez. Kızmak yok, 'Babanın evine git' yok. Şimdi bir ayda boşanma davası açanları duyuyoruz, şaşırıyoruz. Bunlar iyi birer eş olamaz, insan bir ayda karşısındakini nasıl tanıyabilir ki."

Eşiyle birbirlerini idare ederek 63 yılı geride bıraktıklarını anlatan Tabak, "Etrafa bakıyorum evliliklerde tat yok. Eskiden hiç böyle boşanma işi yaygın değildi, eşler birbirinin kıymetini biliyordu." dedi.

Erkeklere önerilerde bulunan Tabak, "Erkekler, eşlerinin sözüne kulak versin. Söylediklerini yerine getirsin. Eşler birbirinin kıymetini bilirse asla boşanma olmaz. Ama maalesef birbirlerinin kıymetlerini bilmiyorlar." diye konuştu.

"Birbirinizi idare edin"

Emine Tabak da eşiyle yaşadığı her andan büyük memnuniyet duyduğunu ve Allah'a şükrettiğini belirtti.

Şiddete ve kavgaya karşı olduğunu söyleyen Tabak, her sorunun iyi iletişimle çözüleceğine inandığını dile getirdi.

Tabak, "Her zaman eşlerinize iyi davranın. Birbirinizi sürekli idare edin, birbirinizin kıymetinizi bilin. Üç günlük dünyada birbirinizi kırmanın, üzmenin anlamı yok." dedi.

Yaşlı çifte pasta sürprizi

Öte yandan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince yürütülen Yaşlı Destek Programı'ndan faydalanan 7 bin kişi arasında bulunan çifte, temizlik hizmeti ve gıda desteği sağlanıyor.

Belediye ekipleri, evliliklerinin 63. yılını kutlayan Tabak çiftine pasta getirdi. Çift, birlikte muma üfledikten sonra aynı bıçakla kestikleri pastayı, konuklarına ikram etti.

Ekiplere ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Tabak çifti, hayatlarında şu anda en önemli şeyin hatırlanmak olduğunu belirtti.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER