4 Kardeş Şehir Urfa’da Buluştu

Haliliye Belediyesi tarafından 2019 Göbeklitepe Yılı kapsamında düzenlenen Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir, Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Bakü müziklerinin sahnelendiği konser, izleyenlerden tam not aldı. Müzik ziyafetinin yaşandığı gecede konuşan Başkan Demirkol, “Şarkısıyla, türküsüyle, ilahisiyle, hoyratıyla, gazelleriyle birlikte bu 4 kardeş şehir bir ortaklık arz etmektedir” dedi.

4 Kardeş Şehir Urfa’da Buluştu

Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 2019 Göbeklitepe Yılı etkinlikleri kapsamında Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir adlı konseri düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Bakü müziklerinin sahnelendiği konsere Başkan Fevzi Demirkol ve eşi Adile Demirkol ile Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Elazığ Dernekler Federasyon Genel Başkanı Faik İçmeli, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve müzik severler katıldı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan gecede ilk olarak Başkan Fevzi Demirkol konuştu. Başkan Demirkol, 4 şehrin kadimden bugüne kardeş olduğunun altını çizerek, “Elazığ Harput, Kerkük, Urfa ve Bakü, bir babanın 4 evladı gibidir. Bu kardeşlik, kadimden beri de devam etmektedir. Şanlıurfa’nın, Elazığ Harput, Bakü ve Kerkük’ün de müziğinde ortak değer vardır. Müzik birleştiren bir unsurdur. Şarkısıyla, türküsüyle, ilahisiyle, hoyratıyla, gazelleriyle birlikte bu 4 kardeş şehir bir ortaklık arz etmektedir” dedi.

Federasyon Genel Başkanı Faik İçmeli ise konuşmasında, “Özellikle bizi misafir eden çok değerli Haliliye Belediye Başkanımız Fevzi Demirkol’a çok teşekkür ediyorum. Amacımız bu dostluğumuz daim olsun. Biz buna hazırız” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Ali Yılmaz da, “Böyle bir gecede, 2019 Göbeklitepe Yılı Müziğin İzinde 4 Kardeş Şehir konserinde sizlerle beraber olmaktan çok mutlu memnun oldum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Nüriyye Hüseynova’nın konuk sanatçı ve İstanbul Devlet THM Sanatçısı Salih Turhan’ın Genel Sanat Yönetmeni olduğu müzik ziyafeti ile devam etti. Şanlıurfa, Harput/ Elazığ, Kerkük ve Azerbaycan/ Bakü yöresi müziklerinin sahnelendiği gece, izleyenlerden tam not aldı.

TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçıları İclal Akkaplan ve Elvan Sevim, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet THM Korosu Ses Sanatçılar Salih Turhan ve Halil Altıngöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet THM Korosu Şefi Bakır Karadağlı, Mahalli Ses Sanatçısı Yalçın Turhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet THM Korosu Ses Sanatçısı Suzan Bulduk, TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı Ahmet Tuzlu ve THM Ses Sanatçısı Ahmet Benne, gecede sahne alan ses sanatçılarındandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 13:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Urfalı zaza
Urfalı zaza - 9 ay Önce

Yakında beş kardeşi yanağında göreceksin. Sandıklar açılsın. Camilere yardımı kendin cebinden yapmaya devam et de göreyim seni. Bu tür işlerle kasayı boşalt.

URFALI DİKKAT DİYO
URFALI DİKKAT DİYO - 9 ay Önce

ŞEHİR ŞEBEKE SUYU ÇOK AGIR YOSUN KOKUYO İÇDİGİMİZ SU GÜYA ARITMA SUYU KİMSEDE BUNU HABER YAPIP GÜNDEME GETİRMEDİ YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYOZ SEÇİM ÇALIŞMANIDA YAP HİZMETİNİDE SEÇİM ÇALIŞMASINDAN DOLAYI YAPILMAYAN HİZMET HİÇ YAPILMAZ OLDU HALK PİS KOKULU SU İÇİYO ATATÜRK MAHALLESİ HALİLYEDE SULARIMIZ BÖYLE DÜNDEN BERİ İGRENÇ KOKUYO GÖREVNİ YAPMAYAN GÖREVLİLERE DUYRULUR

SIRADAKİ HABER