2 Milyonluk Yatırım Kaderine Terk Edilmiş

Zamanında 2 milyon TL para harcanarak yapılan kale eteği göz doldurması gereken yerde bakımsızlıktan çürümekte.

2 Milyonluk Yatırım Kaderine Terk Edilmiş

Şanlıurfa’nın en büyük ve en değerli yapılarından biri olan Balıklıgölün üst çevresi kaderine terk edilmiş durumda. Hemen üst tarafından tarihi kalenin de bulunması ile birlikte gelen turistlerin geçiş noktalarından biri olan çevrenin kendi kaderine bırakılması ile birlikte harabeye dönmüş durumda. Gelen yerli ve yabancı turistlerin hayal kırıklığı ile karşıladığı Balıklıgölün üst çevreleri sahipsizlikten ve bakımsızlıktan madde bağımlıların meskeni olurken çöplükten ve pisliktendi geçilmiyor. Kaderine terkedilmiş bir şekilde bırakılan Balıklıgöl üst tarafları yetkili kişi ve mercilerden bakım ve onarım bekliyor.

Projede sözde turizme kazandırılmıştı

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenerek yapılan, GAP Eylem Planlama kapsamında, Şanlıurfa Valiliğinin koordinatörlüğünde; Şanlıurfa Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Mimarlar Odası’nın ortak çalışması ile ‘Kale Eteğinin Turizme Kazandırılması Projesi çerçevesinde yapılan ve milyon TL’lik paraların harcandığı Balıklıgölün üst kısımları son zamanlarda bakımsızlıktan dökülüyor

Milyon TL’lik paralar harcanarak yapılmıştı

İlk olarak yenileme ve düzenleme çalışmaları 1938 yılında yapılmıştı. Son olarak ise yapıla düzenleme ile telefon direkleri ile teraslama çalışmaları, yeni ışıklandırma sistemleri, yeni oturma bankları ile yepyeni bir görünüme kazandırılan Balıklıgöl üst kısımları daha sonraki süreçlerde kendi kaderi ile baş başa bırakıldı. Durum böyle olunca çevre gündüz vakitleri pislikten gece vakitleri ise madde bağımlıların meşkini olmuş durumda.

Çöplükten geçilmiyor

Sözde Şanlıurfa’nın en değerli tarihi yerlerinden olan balıklıgölün üst kesimleri bakımsızlık olduğu kadar çöplükten de geçilmiyor. Gündüz ve gece gelen vatandaşların çöplerini gelişi güzel attığı üst kısımlarda herhangi bir temizlik görevlisinin bulunmaması çevreyi çöp yuvasına çevirmiş durumda. Gelen turistlerinde hayal kırıklığı ile baktığı balıklıgöl çevresi şehrin ve tarihi yapının da prestijini kirleten görüntülerden oluşuyor.

Işıklandırma ve banklar kırılmış durumda

Çöpler sorun olduğu kadar üst kısmın elektrik ve oturma banklarında içler acısı durumda. Çevre aydınlatmalarının çoğunun kırık olması gece karanlık olmasını sağlarken söz konusu durum madde bağımlılarına yaramakta. Gece çalışmayan aydınlatma sistemlerini fırsat bilen madde bağımlıları rahat bir şekilde fırsattan faydalanıyorlar. Söz konusu yerin üst kesimde olması ile şehrin manzarasını izlemeye gelen vatandaşlar oturacak yer bulamıyorlar. Çoğu bankların kırık olması ile birlikte banklar üst taraftan güneş alıyor.

Balıklıgölün prestijine kötü örnek oluyor

Dünya’nın ilk doğal akvaryumu olan Balıklıgölün prestijine oldukça olumsuz yansıyan kale eteği ve çevresi muhteşem görüntüsü ile herkesi kendine haran bırakan Balıklıgölün güzelliğini gölgede bırakıyor. En yakın zamanda gereken çalışmaların yapılması gereken kale eteği daha güzel bir proje ile güzel bir görünüm sergileyebilir.

2012 yılında iyileştirme toplantıları yapıldı

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in imzası ile alınan kararlarla birlikte, Şanlıurfa Valiliği, İl Özel İdaresi, Dedaş İşletme Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlarla ortaklaşa kale eteği ve çevresi iyileştirme projeleri yapıldı. Yapılmasına yapılan projeler uygulamaya geçmesine rağmen ancak toplantılar ve projelerden istenilen meyveler bir türlü alınamadı.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 10:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mmm
Mmm - 2 yıl Önce

Ahmet Yesevi mahallesinde bulunan "Selahaddin Eyyubi Parkı" viran olmuş bir vaziyette. Yapımı henüz 1 yıllık olmasına rağmen kullanılan malzemenin kalitesiz oluşundan kaynaklı adeta atık bir durumdadır. Buradan Haliliye-Büyükşehir Bld Başkanlarına çağrıda bulunmak istiyorum. Gidin gözünüzle görün.

SIRADAKİ HABER