19 Mayıs’ta Gençlik Ruhu Şahlanmıştır

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Başkan Tahir Gülebak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı mesaj yayınladı. Gülebak mesajında, 19 Mayısta gençlik ruhunun şahlandığını söyledi.

19 Mayıs’ta Gençlik Ruhu Şahlanmıştır


 

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahgir Gülebak’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı,”19 Mayıs'ta filizlenen zafer yolculuğunda millî iradesine sahip çıkan, bu uğurda yedi düvele meydan okuyan bir gençlik ruhudur. Bu bayram vesilesiyle bir kez daha saygıyla andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 98 yıl önce bugün Anadolu topraklarına ayak bastığında gönlünden geçen  “hâkimiyet-i millîye ye müstenit” yani milletin hâkimiyetine, millî iradenin hâkimiyeti esasına bağlı bir devlet özlemidir. Bunu Nutuk adlı eserinde açıkça beyan eden Atatürk'ün bu özlemini taçlandıran dönüm noktası hiç şüphesiz 15 Temmuz gecesidir. Cumhuriyet tarihimizde farklı yöntemlerle gerçekleştirilen çok sayıdaki darbeler; sadece demokrasiye, millî iradeye değil, aynı zamanda Atatürk'ün 'millet hâkimiyeti' özleminin bu topraklarda yeşermesine de ket vurmuştur. Ancak 15 Temmuz gecesinde milletin iradesine kurşun sıkan hainlere karşı; millet bu sefer 'bıçak kemiğe dayandı' demiştir. 15 Temmuz gecesinde, tıpkı 19 Mayıs 1919'daki bir gençlik ruhu şahlanmıştır. Nitekim o karanlık gecede milletin onurunu çiğnemeye kast etmiş tanklara kafa tutan, F16’ların karşısında yılmayan bir gençlik vardı.”

‘Çanakkale’de mücadele eden gençliğin ruhunu istiyoruz’

"Nasıl bir gençlik istiyoruz?" sorusunun cevabını elbette 19 Mayıs'taki, İstiklal mücadelemizdeki, Çanakkale'deki gençlik ruhunda aramalıyız.” Diyen Gülebak, “Bu saydıklarımızın hepsi aynı manaya, Asım'ın nesline kapı aralamaktadır. Çok şükür ki biz bu gençlik ruhuna, aynı iman, aynı heyecanla bugün de sahibiz.15 Temmuz Demokrasi Zaferi, bunun en anlamlı nişanesidir. Büyük şair ve mütefekkir Necip Fazıl’ın da dediği gibi “Zaman bendedir ve mekân bana emanettir şuurunda bir gençlik”. İşte bu sorumluluk bilinciyle üreten bir gençlik istiyoruz. Bu gençlik ruhu, mazide olduğu gibi istikbalde de bu milletin yegâne umududur. Aydınlık ve müreffeh yarınlar için; öldürmeyi değil, tıpkı ecdadı gibi “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diyerek yaşatmayı gaye edinmiş bir gençlik istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER